Pondělí 17/5/2010

DSSS - nový název, staré tváře

Popravdě řečeno, jsme nějakou dobu nechtěli o Vandasově Dělnické straně (DS), pardon, Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), psát. Prostě nám nepřišla od doby svého přejmenování a sporu s částí neonacistického hnutí tolik atraktivní. Je ale před volbami a od nás je tak trochu očekáváno, že „odhalíme“, jací že to náckové zase za tuto partaj kandidují. Pokusíme se tedy dostát očekáváním. Na konci článku najdou čtenáři i jedno překvapení.

Na úvod se podívejme, jak si na tom DSSS momentálně stojí. V únoru Nejvyšší správní soud uznal, že je DS úzce svázána s neonacistickým hnutím, a ve svém rozsudku jí rozpustil. Dle očekávání se partaj transformovala do nového subjektu – DSSS. Všem asi bylo jasné, že v praktické rovině se nic nemění, rozsudek má především symbolický charakter: vandasovci mohou být z pohledu legislativy považováni za neonacisty.

V té samé době si někteří neonacisté, ať již přímo či nepřímo spjatí s DS, začali uvědomovat, že pro vedení strany celou dobu hrají roli užitečných idiotů. To se projevilo především při neochotě vedení postavit se se vší energií a zejména prostředky, které strana získala v krajských volbách, na stranu stíhaných neonacistů (v řadě případů členů DS), na něž dopadly policejní razie z loňského roku. K tomu začátkem března přibylo prohlášení Autonomních nacionalistů (AN), kteří do té doby zajišťovali vedení DS početní stafáž v ulicích. Nutno podotknout, že prohlášení bylo partyzánským počinem, o jehož přípravě mnozí členové AN neměli tušení. Prakticky se ukázalo, že některým neonacistům se z jejich vlastního undergroundu vlastně do politiky zas tolik nechce. Raději chtějí budovat svoje hnutí jako subkulturu, kde je politická praxe založena na aktivismu pro aktivismus, který patří k povinné výbavě stejně jako tričko z Hatecore shopu nebo pískové rukavice. Věrnými straně zůstali naopak většinou starší aktivisté Národního odporu (NO) a zejména jeho politické křídlo sdružené okolo redakce webu NO odpor.org.

Odrazem dění na neonacistické scéně jsou její veřejná vystoupení. Účast na nich, v porovnání s loňským a předloňským rokem, je více než vypovídající. Demonstrace pořádaná AN-Plzeňsko přilákala asi stovku nácků, z čehož čtvrtina byla ze zahraničí a necelá polovina jen ze západočeského regionu. DSSS se k akci za stíhané neonacisty, jak se dalo čekat, nepřipojila. S ohledem na to, že šlo od začátku roku o jediný veřejný projev AN, bylo zajímavé pozorovat, že ostatní skupiny AN v tom nechali tu plzeňskou osamocenou. Není divu, když se mnoho „aktivistů“ stahuje z ulic do hospod a v neonacistickém hnutí ožívá „kultura“ narozeninových oslav, kde si partičky, co se ještě nepohádaly, vzájemně stěžují. Velký úpadek byl znát i na prvomájové demonstraci DSSS v Praze, kterou navštívilo asi 120 příznivců strany (v porovnání s 500 v roce 2009 a 800 v roce 2008), z nichž polovina v průběhu proslovů odešla. Vzhledem k tomu vedení strany na místě odvolalo plánovaný pochod a situaci nezachránil ani stranický bard Ladislav Budz, jehož vystoupení budilo spíš soucitný úsměv.

Zdálo by se, že po zákazu DS odsune vedení strany známé tváře neonacistů z volebních kandidátek. Částečně se tak stalo, ale opravdu jen částečně. Tak k tomu skutečně došlo v případě takových neonacistických stálic, jako je Milan Hroch z NO Vysočina, který byl vedením požádán, aby nekandidoval. Někteří notoricky známí i méně „provaření“ neonacisté si cestu na kandidátky DSSS přeci jen našli. Pojďme si některé z nich připomenout nebo nově představit.

Neonacisté na kandidátkách DSSS, o nichž jsme již informovali:

Jiří Petřivalský (27 let, Praha), za Prahu
Ladislav Budz (34, Praha), za Prahu 
Tomáš Budín (27, Rokycany), za Prahu
Erik Sedláček (27 let, Ledeč nad Sázavou), za Vysočinu 
Jiří Froněk (25, Karlovy Vary), za Karlovarský kraj 
Pavel Andrle (23, Plzeň), za Plzeňský kraj 
Jiří Klimeš (21, Plzeň), za Plzeňský kraj 
Martin Kolařík (25, Plzeň), za Plzeňský kraj
Vlastimil Budín (22, Rokycany), za Plzeňský kraj 
Daniel Jedlička (21, Plzeň), za Plzeňský kraj 
Jiří Dudák (29, Telnice u Brna), za Zlínský kraj 
Iveta Machová (36, Ostrava), za Moravskoslezský kraj 
Simona Skoumalová (24, Brno), za Jihomoravský kraj

Nové tváře:

Jan Tvrdík (22, Pardubice), za Pardubický kraj

Je aktivní v místní neonacistické skupině Svobodná mládež. Nahlašoval a pořádal pochod za mrtvého nazi-skinheada Daniela Hejdánka, který se konal 5. 12. 2009 v Pardubicích. Tam také pochodoval v červenu 2009 v čele akce na podporu stíhaných neonacistů. Dále se např. v dubnu 2010 účastnil se svými soukmenovci neonacistického festivalu v Itálii.

Jan Tvrdík v tričku neonacistické kapely Weisse Wölfe (včetně znaku SS a Hitlerjungend)a jako pořadatel vzpomínkového pochodu neonacistů 5. 12. 2009

Jaroslav Drtina (25, Červený Kostelec), za Královéhradecký kraj

Přičinlivý kádr DSSS, „věšák“ na produkty Dělnického butiku sourozenců Šlégrových a na akcích strany, když jde o držení vlajek či rozdávání letáků, „holka pro všechno“. Momentálně těžce nese rozchod se spolukandidátkou za DSSS v Královéhradeckém kraji, Annou Vernerovou (20, Praha), jíž vyčítá fotky s hákovým křížem na pozadí, které by mohly poškodit stranu, a mezi stranickými přáteli jí obviňuje nevracení peněz a vypočítavosti.

Jaroslav Drtina 5. 12. 2009 na vzpomínkovém pochodu neonacistů v Pardubicích a se svou sbírkou odznáčků, mezi nimiž nechybí ani neonacisty oblíbený keltský kříž
Jaroslav Drtina

Michal Šer (22, Louny), za Královéhradecký kraj

Lokální neonacista a člen DSSS z Ústeckého kraje. Mezi jeho tetování patří například nacistický symbol „Schwarze Sonne“.

Michal Šer (zády) se svým polonahým přítelem Josefem Páníkem a v tričku neonacistické kapely Landser a se zmiňovaným tetováním
Michal Šer

Petra Ramešová (24, Litvínov), za Ústecký kraj

Nám poměrně známá neonacistka, která se například ve svém městě účastnila 17. 11. 2008 s vlněnou kuklou na hlavě pokusu o protiromský pogrom s cedulí „Dělnická strana. Vzdoruj liberálnímu režimu!“ v ruce.

Petra Ramešová v tričku neonacistické kapely Weisse Wolfe  a s hajlujícími kamarády. Na pravo, v brýlích, je Vlastimil Burian z Chomutova, bývalý člen severočeských AN, kde se ovšem neuchytil, a dnes je hlavní postavou pokusu o vlastni "autonomní nacionalisty" s názvem Národní aktivisté, které řídí bývalý předseda Dělnické mládeže, Martin Zbela.
Petra Ramešová

Radek Sága (24, Dolní Žandov), za Karlovarský kraj

Mladý neonacista ze západu Čech, který začal být aktivní především po svém vstupu do DS. Vidět jsme ho mohli například při nevydařené provokaci neonacistů v den konání Queer Parade 2. 6. 2009 v Táboře.

Radek Sága jako stranický vlajkonoš na mítinku DS v Chebu 11. 4. 2009 a jako militantní bojovník za bílou rasu
Radek Sága

Pavel Petrů (29, Chodov), za Karlovarský kraj

Nácek tělem i duší, známý pod přezdívkou Kevin. Ústřední postava neonacistické kapely Hlas Krve a člen karlovarského Národního odporu. Již jsme o něm jednou obšírně informovali, avšak při přechodu na nové stránky se nepodařilo článek obnovit – jeho znění (avšak bez obrázků) najdete zde.

Pavel Petrů vedený spoluhráčem z Hlasu Krve Michalem Kurákem a s hákovým křížem na krku, na levo s tetováním SS
Pavel Petrů

Tomáš Wildmann (21, Aš), za Karlovarský kraj

Mladý internetový tlučhuba a nacistický fetišista z nejzápadnějšího koutu Čech. Velmi vypovídající je obrázek, který si dal místo fotografie na svůj facebookový profil.

Tomáš Wildmann a jeho profil na FacebookuTomáš Wildmann

Jitka Langová (33, Plzeň), za Plzeňský kraj

„Máma“ mladých plzeňských neonacistů. V neonacistickém hnutí se pohybuje již delší dobu. Letité přátelství jí pojí s Jaroslavem Brožem, takže jistě nepřekvapí její účast na hokejbalovém turnaji, který pořádal před pár lety. Dlužno dodat, že Langová teprve před několika dny zjistila, že její jméno (s chybným věkem a povoláním) na kandidátce DSSS figuruje, což jí značně rozladilo.

Jitka Langová v tričku s nápisem „White power 88“ a mladými soukmenovci na nazi-skinheadském festivalu v Itálii v roce 2009 (zleva: Jan Soják, Jitka Langová, David Čihák a Marek Pinďák)
Jitka Langová

Alena Kuželíková (22, Plzeň), za Středočeský kraj

Pohybuje se v prostředí mladších aktivistů AN-Plzeňsko, s nimiž velmi často navštěvuje koncerty kapely Ortel, která je známá svou podporou DS, potažmo DSSS.

Alena Kuželíková v tričku neonacistické kultovní skupiny Skrewdriver na koncertě Ortelu 6. 6. 2009
Alena Kuželíková

Václav Dvořák (24, Žďár nad Sázavou), za Vysočinu

Neonacista ze Žďáru nad Sázavou, který na svém internetovém profilu vzkazuje návštěvníkům: „Neodsuzujte me za moji viru,odsuzujte samy sebe za svuj původ“.

Václav Dvořák a jeho neumělé nazi tetování s orlicí a trojramenným hákovým křížem jihoafrických neonacistů
Václav Dvořák

Jiří Varadínek (31, Hulín), za Zlínský kraj

Jedná se o dlouholetého internetového aktivistu, který vystupoval na diskusním fóru hooligans.cz pod nickem J.VonV. Jako fanoušek pražské Sparty dostal loni podmínečný trest po zápaseOlomouci, kde házel porcelánovou mísou. Ledasco ví i o šíření antisemitských DVD na festivalu „Týden židovské kultury v Holešově“ v srpnu 2008. Zpráva o akci se poté objevila na webu NO. Svých pět minut slávy si za své hrdinské výroky vysloužil i v článku Neonacisté mluví o Natálce Sivákové.

Jiří Varadínek 2. 8. 2008 na neonacistickém festivalu v Ochozi u Brna a jeho záliba v toaletách, které s oblibou demoluje a hází
Jiří Varadínek

Josef Formánek (26, Velká Bystřice), za Olomoucký kraj

Člen DSSS, neonacistický násilník a účastník velkého počtu neonacistických akcí, například pokusu o provokaci na výročí Křišťálové noci v listopadu 2007, kdy skončil neslavně na zemi ve vestibulu stanice metra „Náměstí Republiky“. 1. 5. 2005 nesl při brněnské demonstraci Národního odporu transparent olomoucké skupiny této neonacistické organizace.

Josef Formánek (v černém triku s nápisem „Scandal Velká Bystřice“) 1. 5. 2005 v Brně za transparentem Národní odpor Olomouc (s příznačným podtitulem Braune Macht - hnědá moc) a vpravo na akci Dělnické strany 1. 5. 2008 v Praze (v kšiltovce)
Josef Formánek

Antonín Poledník (27, Velká Bystřice), za Olomoucký kraj

Podepsala se na něm absence rodinného zázemí. „Uplatnění“ nalezl mezi neonacisty a nyní v řadách DSSS. Se zmiňovaným Josefem Formánkem objíždí různé neonacistické podniky.

Antonín Poledník (s kapucí na hlavě) na neonacistickém shromáždění v Přerově (10. 3. 2007), na pravé fotce za Poledníkem stojí Michael Iš z Hodonína, který dostal podmínku za to, že v květnu v roce 2007 v Hodoníně zahájil údery obuškem útok na Roma Jana Totha, kterého pak jiný neonacista polil hořlavinou a další ho zapálil. Na následky zranění Jan Tóth později zemřel.
Antonín Poledník

Tomáš Málek (22, Brno), za Jihomoravský kraj

Málek, předívaný Malý Tom, je členem Národního odporu Brno, šéf DSSS v Brně a jeden z neonacistů z okruhu do Čech přesídleného bývalého policisty, pornoproducenta a impresária Marina Baldaufa, se kterým Málek také navštěvuje v Rakousku žijícího nacistického publicistu a kdysi i člena elitní SS divize Leibstandarte Adolf Hitler, Herberta Schweigera.

Tomáš Málek v tričku Národního odporu nese říšskou vlajku na demonstraci Národního odporu, v levo vedle nacisty Herberta Schweigera
Tomáš Málek

Martin Novák (28, Znojmo), za Jihomoravský kraj

Člen DSSS, satanista, lokální neonacista a obdivovatel Ku-Klux-Klanu. Aktivní ve znojemské místní organizaci strany.

Martin Novák 28. 3. 2009 na schůzi DS a nacistické zákoutí, které doma vytvořil svému mazlíčkovi a fotku nezapomněl dát na svůj profil
Martin Novák

Horký kandidát na závěr

Jako perličku na závěr jsme si nechali sedmadvacetiletého Petra Majera z Vlašimi, člena DSSS, který kandiduje za tuto stranu jako devátý v pořadí ve Středočeském kraji. Strana uvedla, že je "zaměstnanec technických služeb". Nutno podotknout, že techniku má obstojnou a posloužit také umí – jako pornoherec v homosexuálních videích, kde je znám především pod pseudonymy Robert Diveman nebo Dewon Williams ale i pod svým občanským jménem. Petr Majer je v DSSS světlou výjimkou, která se staví ve svém zaměstnání proti předsudkům vůči lidem s odlišnou sexuální orientací a jinou barvou pleti. Tedy takovým předsudkům, které se jeho strana naopak snaží co nejvíce prohlubovat. Petr nabízí své "technické služby" také v inzerátech na internetu, zájemci z řad jeho spolustraníků mu mohou psát na e-mail: petrtopmodel@centrum.cz.

Petr Majer jako "zaměstnanec technických služeb"
Petr Majer