Sobota 17/4/2010

NS cirkus opět v Plzni

V Plzni rozbalil šapitó cirkus Berousek. Berouskovi cirkusáci však zřejmě nečekali, že budou mít ve městě tak významnou konkurenci, a to dokonce tak blízko, že jí mohou pozorovat z okýnek svých maringotek. Do západočeské metropole totiž míří nacionálně socialistický cirkus, který obráží republiku, občas zamíří i do zahraničí, a každý rok zjara neopomene vynechat i toto město. Už nyní zvou na internetu na akci barevné letáčky. Lze však pochybovat, že si protagonisté celého představení připraví nějaké nové kousky. No, nechme se překvapit.

Zájem médií by měl být zaručený, berouskovci mohou jen tiše závidět. A možná přijdou i hvězdy „pochodu proti slova“.

Nedalo nám, abychom nepoužili nabízející se příměr a odlehčenou formou nepoukázali na to, jak mnohdy působí akce českých neonacistů. Většinou stále titíž lidé objíždí chvíli co chvíli česká města, aby se ukázali v ulicích. Křoví jim vždy dělá několik místních soukmenovců, kteří ale nevystrčí paty za hranice svého kraje. Nezáleží ani na tom, co je tématem té které akce. Vždyť jde zpravidla stejně jen o záminky. V naprosté většině případů tyto pochody neonacistů probíhají za nezájmu či se zjevným odmítnutím ze strany veřejnosti. Sebereflexe takové činnosti je minimální, či spíše žádná – to ale asi nikoho nepřekvapí.

Budoucí Autonomní nacionalisté Plzeňsko na demonstraci 1.3.2008 v Plzni (v brýlích Tomáš Babka, v kukle Tomáš Vondrášek, ve světlé bundě Marek Henzl, zcela vpravo Antonín Beran)
nazi_demo_plzen_2008

Plníme plán na 100%

Vraťme se ale do Plzně. I letos místní neonacističtí aktivisté chtějí dostát svému a uspořádat ve městě každoroční maršparádu s celorepublikovou účastí. A splnit tak to, co si myslí, že se od nich v rámci aktivismu očekává. Tentokrát by se mělo pochodovat za "svobodu pro všechny nacionalisty". Poučeni z předchozích let, ohlásili veřejná shromáždění na více termínů - 6., 13., 20., 27. března a 3., 10., 17. a 24. dubna (vždy sobota). Když městský úřad ohlášení přijal a neměl námitek, zbývalo jen zvolit vhodné datum. A nebyli by to neonacisté posedlí fetišismem, kdyby z nabízejících se termínů nevybrali ten nejdříve následující po narozeninách Vůdce.

Ohlášky podali tři členové skupiny Autonomní nacionalisté Plzeňsko (AN Plzeňsko), Marek Henzl, Michal Hilák a Tomáš Vondrášek, které více přiblížíme v závěru článku. Organizačně se na akci nejvíce podílí posledně jmenovaný. Ten nyní funguje jako hlavní tahoun AN Plzeňsko, což vyplývá ze situace, kdy jsou mimo hru dvě hlavní postavy této skupiny: Tomáš Babka přesídlil do Prahy a Petr Bratrych je ve vězení za opilecké útoky.

Vondrášek zřídil na sociální síti Facebook pozvánku (event), kde zve na 24. dubna do Plzně. Vzorek lidí, kteří se k akci hlásí je více než vypovídající. Na letáčku, který na Facebook umístil, podepsal webovými odkazy pod chystaný pochod Autonomní nacionalisty a Národní odpor. Je otázka, zda tak učinil z nebojácnosti či hlouposti, když je zřejmé, že represivní orgány již před třemi lety přistoupili na výklad, že fakt, že se na akci podílí Národní odpor, může být sám o sobě důvodem k rozpuštění. Druhá varianta asi bude blíže pravdě. Navíc se lze domnívat, že podpis pod akcí s NO Vondrášek nijak nekonzultoval.

Pozvánka na neonacistický pochod

Akce a reakce

Tak jako loni a předloni, ani letos nezůstává plánovaný neonacistický pochod bez odezvy. Na Facebooku neformální lokální skupina Mládež proti neonacismu vyzývá k vyjádření odporu vůči tomuto záměru a zve lidi do ulic, aby neonacisty vypískali. Antiautoritářská Iniciativa NE RASISMU na svých stránkách zveřejnila prohlášení, které v Plzni koluje a kde se mimo jiné uvádí: "Lepší než tisíc úředních zákazů je veřejné vyjádření jasného postoje. Plzeň je naše město a není důvod mlčet, když jím chtějí pochodovat neonacisté. Pojďme společně říci neonacistům NE! Nácky v Plzni nechceme!"

Protiakce vůči neonacistickým pochodům v Plzni v předešlých letech se dají bezesporu označit za úspěšné, i když si nekladly za cíl přímo blokádu či přerušení náckovské akce. Lidé, z převážné většiny místní a všech věkových kategorií, dokázali vždy nácky přečíslit a v "uličce hanby" jim dát pískotem a skandováním najevo, že zde nejsou vítáni. Budeme rádi, když se něco podobného zopakuje i nyní a opět i bez Antifašistické akce, která na antifašismus nemá a nechce mít monopol. Výše uvedené výzvy podporujeme.

Veřejný odpor vůči neonacistům v Plzni, 14.3.2009protinazidemo_plzen

A nyní si pojďme blíže představit nahlašovatele neonacistického pochodu.

Marek „Mára“ Henzl

Marek Henzl je známý jako násilník, co se dříve pochyboval v okruhu s nacismem sympatizujících chuligánů plzeňské Viktorie. Nyní je členem AN Plzeňsko. S okruhem svých plzeňských soukmenovců se účastnil různých neonacistických demonstrací. Na stránky novin se dostal během prvomájového pochodu neonacistů Prahou v roce 2008, když nesl transparent v čele průvodu. V té době šlo o jedno z jeho posledních vystoupení, jelikož od června 2008 nastoupil v Žatci do výkonu trestu. Soud mu vyměřil trest ve výši dva a půl roku s přihlédnutím k jeho dřívějšímu podmíněnému trestu. Odsouzen byl mimo jiné za loupežné přepadení, kdy měl v Plzni napadnout člověka a okrást ho o peníze a mobilní telefon, což pěkně ukazuje, jak si neonacisté svou touhu po pořádku a boj proti kriminalitě představují. V říjnu 2009 byl podmínečně propuštěn a musí odpracovat 400 hodin veřejně prospěšných prací. Po propuštění se ihned zapojil do aktivit AN Plzeňsko.

Marek Henzl
marek_henzl

Michal „Hilda“ Hilák

Mezi mladší kádry AN Plzeňsko se zařadil devatenáctiletý Michal Hilák z plzeňské čtvrti Slovany. Spolu s ostatními se aktivně účastní neonacistických koncertů a demonstrací. Nechyběl ani při pokusech o protiromské pogromy v Janově (17.11.2008) a v Přerově (4.4.2009). Své sympatie k nacismu promítl i na své tělo, když si nechal na hruď vytetovat portrét příslušníků jednotek SS a SA.

Vpravo Michal Hilák se zmíněným tetováním na hrudi, vedle něj neonacisté Jonáš Sedláček a Jiří Klimeš
michal_hilak

Vlevo Michal Hilák 2.8.2008 na nepovedeném festivalu v Ochozi u Brna pózující se švédskou "neonacistickou superstar" Sagou (vpravo Jonáš Sedláček)
michal_hilak_saga_jonas_sedlacek

Tomáš „Vondry“ Vondrášek

Pětadvacetiletého Tomáše Vondráška z Plzně - Doubravky, hlavního pořadatele letošního pochodu neonacistů Plzní, jsme poprvé zaregistrovali již před bezmála deseti lety a nyní působí jako tahoun AN - Plzeňsko. Jde nepříliš bystrého ale o to snaživějšího neonacistu, který objíždí mnohé koncerty a demonstrace, občas zavítá i do Německa, napříkald na tradiční neonacistický Fest der Völker. Někdy je na demonstracích Autonomních nacionalistů vidět s pořadatelskou páskou, například 29. 9. 2009 na pochodu v Kladně. A stejně jako Michal Hilák se aktivně zapojil do pokusů o pogromy na litvínovském sídlišti Janov a v Přerově.

Vondrášek se snaží být neonacistou moderního střihu. Již nechodí s agroskinheadskou image jako dřív, ale sleduje nové trendy v neonacistické hnutí. Přesto i jeho tělo "zdobí" několik nacistických tetování, například na rameni vytetovaná umrlčí lebka SS s německým nacistickým heslem "Krev a čest". Ostatně i svůj osobní vzor nachází rovněž v nacistickém Německu. Touto jeho ikonou je Horst Wessel, kterého opěvuje na svých internetových profilech fotkami s doplněným citátem Josefa Goebbelse: "... Horst Wessel odešel. Jeho tělo vzdalo boj. Ale já ještě, téměř fyzicky, cítím jeho duši, která se zvedá, aby s námi žila dál. Věřil tomu, věděl to a proto svoji víru vložil do slov. On v duchu stále pochoduje v našich řadách..." Připomeňme, že Horst Wessel byl mladý násilník, člen jednotek SA a oblíbenec Josefa Goebbelse, který z něj po smrti udělal mučedníka nacionálního socialismu.

Abychom se ponořili do duševního světa Tomáše Vondráška a přiblížili si, jak by si nejraději představoval své působení v ulicích Plzně, použijeme jeho vlastní výrok, který napsal 9.4.2010 do svého profilu na Facebooku: "Mám hrozný nervy nejradši bych vzal samopal a vyrazil směr město a střelil každého žida,cikána a policajta!!! To by se mi asi fakt ulevilo :) Už aby byl zítřek večer a už abych seděl s kamarády v hospodě a snad v plném počtu :( SMRT Z.O.G" Abychom citát zasadili do kontextu: Vondrášek je frusrován, sní o válce a těší se, až svou frustraci utopí v alkoholu v přítomnosti těch, kteří mu rozumějí na narozeninové oslavě Marka Henzla. A pro neznalé neonacistické symboliky: Z.O.G. je zkratka pro oblíbený konspirační blud neonacistů - "Sionistickou okupační vládu", která podle nich řídí běh světa.

Výřez z Facebook profilu T.Vondráška
vondrasek_facebook

Tomáš Vondrášek v tričku "Nationaler Socialist" a další členové AN Plzeňsko - vlevo Martin Kolářík, vpravo Daniel Jedličkavondrasek_ns

V rané době agroskinheadské: demonstrace Vlastenecké fronty 28.10.2003 v Praze - v první řadě stojí Tomáš Vondrášek spolu s Martinem Horáčkem a Antonínem Beranem, za nimi Petr Bratrych
vondrasek_bratrych_horacek_beran_2003

Tomáš Vondrášek pokládá květiny u hrobu nacistického válečného zločince Rudolfa Hessevondrasek_hess

Pokus o protiromský pogrom v Přerově 4.4.2009 a část přítomných členů AN Plzeňsko - uprostřed T.Vondrášek, napravo od něj J.Sedláček, zcela vlevo M.Hilák a Pavel Anderle.
sedlacek_vondrasek_hilak_andrerle_prerov

Možná přijde i...

Na začátku článku jsme čtenáře navnadili, že možná přijdou i hvězdy "pochodu proti slova". S lítostí musíme přiznat, že se neonacistické demonstrace žel pravděpodobně nezúčastní. Milan Krajánek (to je ten menší, jak víc křičí) na neonacisty oblíbeném Facebooku kromě doplnění svého jména o slovo Wiking, od doby, kdy se AN distancovali od Dělnické strany, vykládá, jak po nocích chodí bít zánovními pískovými rukavicemi nejen antifašisty, ale i zrádné autonomní nacionalisty, aby jim bránil v ničení fasád domů nápisy a šablonami. Vedle toho si stěžuje, že mu jeho matka doma zakazuje poslouchat jeho oblíbené kapely.