Moravskoslezská kandidátka Dělnické strany pro volby do krajských zastupitelství je poměrně nabitá. Z devatenácti kandidátů zde najdeme celých deset z Havířova, čtyři z Ostravy, čtyři z Orlové a jednu kandidátku z Karviné.
Také v tomto kraji se o přízeň voličů uchází několik neonacistů. Pojďme se na ně podívat.
Čtyřiatřicetiletá Iveta Machová je známá jako bývalá družka člena Národního odporu Slezsko a vydavatele časopisu Studentská pochodeň, Davida Dembinského. I přes své rodičovské povinnosti je jednou z nejaktivnějších aktivistek ultrapravice, jejíž činnost přesahuje hranice Moravskoslezského kraje. V současnosti pracuje jako sekretářka Ekonomické fakulty Vysoké škole báňské – Technické univerzity Ostrava.
Iveta měla blízko ke Sládkovým republikánům, později se stala vůdčí osobností Národních korporativistů v Ostravě. Nyní je členkou Dělnické strany a jejím kontaktem pro Ostravu. Machová se ovšem pohybuje nejen v oficiálních organizacích. Bez okolků spolupracuje také s aktivisty Národního odporu a účastní se pravidelně jejich akcí. Letos to byla akce Národního odporu v Jihlavě, kde uctila památku vojáků Wehrmachtu, vloni vzpomínkové akce na neonacistu Davida Lanea v Ostravě. Machová pomáhá také nahlašovat často problémové akce ultrapravice. Byla na ni napsána např. provokativní demonstrace 13. ledna 2007 v Otrokovicích nebo akce na podporu neonacisty Vlastimila Pechance ve Svitavách.
Čtyřiadvacetiletý Benedikt Vácha z Ostravy je dalším hnědým kandidátem strany v kraji. „Benny“ se již od svého mládí účastní akcí Národního odporu na Ostravsku a později patří k jeho předním aktivistům. Jezdí na neonacistické akce po celé republice a účastní se také white power koncertů. Vácha byl přítomen například na neveřejné neonacistické akci 19. listopadu 2005 v Opavě-Kateřinkách, kde vystupovali neonacistické kapely jako Adler, B.B.R., Uličníci nebo Dewils Guard. Váchu vždycky zajímala "akce", takže není překvapením, že se při zlatém období Národních korporativistů na Moravě účastní většiny veřejných akcí i této organizace.
Nezajímavá není také jeho násilnická povaha, kdy neváhá za svou ideologii rozdávat rány. Přesvědčit se o tom mohl například ostravský policejní důstojník v civilu a několik dalších nevinných lidí. Případ je známý díky médiím, která informovala, že Vácha byl za násilnické tažení noční Ostravou obviněn spolu s dalšími ostravskými neonacisty, Ivanem Bogdanem, Milanem Honkyšem a Veronikou Temňákovou. V říjnu 2006 poslal ostravský okresní soud do vězení pouze dva ze čtyř účastníků útoku. Vácha a Temňáková byli pro nedostatek důkazů zproštěni vinny, i když je jasné, že se na útoku také podíleli (byli chyceni po činu s údajnými jedinými útočníky).
Po soudních tahanicích se Vácha trochu uklidňuje a s rozpadem Národních korporativistů se nadšeně vrhá do práce v Dělnické straně. Provozuje stránky MO Dělnické strany v Ostravě, kde mimo jiné zve návštěvníky stránek do strany tímto textem: "Chceš práci? My pošleme cizí pracovní síly zpátky domů a všem našim lidem dáme práci. Chceš mít šťastnou rodinu bez finančních problémů? My zcela podpoříme rodinou politiku a to finančně i společensky. Chceš mít zdravou mládež? My tvrdými zákony vymítíme drogy, pornografii a další nemravnosti. Chceš, aby naše země patřila opět našim lidem? My vyhostíme nežádoucí imigranty z naší vlasti, vystoupíme z EU a NATO a Čechy budou znovu patřit Čechům" (http://delnickastranaov.7x.cz/uvod, 14.10. 2008).
Vácha přispívá také do stranického listu, kde v článku Víra, ideál a odvaha (DL č. 14, říjen-prosinec 2007) napsal: "Odvaha – je to vůle prosadit naše ideály i na úkor pohodlí, pověsti, trestů, je to ono umění postavit se nepřátelům tváří v tvář a říci nahlas, co si myslíme a nebát se jejich hněvu, byť bude jakkoliv veliký."
Čtyřiadvacetiletý Daniel Čerpák z Orlové je další kandidát strany, který nemá k neonacistům daleko. V minulosti se aktivně účastnil akcí místní pobočky Národního odporu a patří k posluchačům nacistického blackmetalu. Jeho přítelkyně provozuje blog www.de-niro.blog.cz, který byl již jednou pro propagaci nacismu zablokován.
Teprve devatenáctiletá Andrea Juriašová z Orlové se do neonacistického prostředí dostala také přes metalovou hudbu. A na kandidátku Dělnické strany nejspíš za tyto názory, které prezentuje ve svém osobním profilu na Internetu: „Nesnáším feťáky a nenávidím ten odporný kočovný kmen, který se nám tu roztahuje!“
Nejvíce kandidátů má strana v Havířově. Plných deset jich na kandidátku dostal pětadvacetiletý Mirko Musil, který je také předseda strany v Moravskoslezském kraji. Musil je známý naziskinhead z Havířova. V minulosti byl nejen členem Národního sjednocení, ale účastnil se také akcí Národního odporu ve Slezsku a aktivit tzv. „Anti-Antifa“. Za Národní sjednocení se Musil účastnil krajských voleb již před čtyřmi lety.
Další neonacista z Havířova je sedmadvacetiletý Martin Anlauf, který za Dělnickou stranu kandiduje se svým otcem Milanem Anlaufem. Martin byl dlouholetý lídr naciskinheadů v Havířově. V minulosti se podílel na činnosti Republikánské mládeže v regionu a účastnil se pravidelně neonacistických akcí. O jeho postojích svědčí i událost z konce minulého roku. Při silvestrovských oslavách ve středoslovenské Krupině napadl ve skupině českých a slovenských nácků několik Romů. Spolu s kamarádem Michalem Mičkou z Havířova (19) Romy nejprve slovně urážel, hajloval a vyhrožovali jim "kulkou do hlavy". Jedním z útočníků byl i aktivista Národního odporu Jan Dufek ze severočeského Duchova. Podle slovenských novinářů měl Anlauf "na prste pravej ruky prsteň z bieleho kovu s vyobrazením lebky, hákového kríža a jednotky SS".
Člen Dělnické strany, devětadvacetiletý Tomáš Höger z Havířova, je dalším kandidátem. Tomáš je velmi aktivní člen strany a spolu se stejně starým Nikolou Štrbáňem z Havířova patří k posluchačům nacistického black metalu (NSBM). Tomáš jezdí pravidelně na akce Dělnické strany a účastnil se také neonacistických demonstrací. Svůj příklon k metalové hudbě vyjadřují oba také svým zevnějškem.
Dalším neonacistou na kandidátce strany z Havířova je čtyřiadvacetiletý havíř Jan Špachman.