Úterý 8/12/2009

Otevřený dopis Janu Fischerovi jr.

15. prosince končí "dočasná amnestie" pro zahraniční pracovníky. Po ní mají podle našich informací následovat rozsáhlé policejní represe, které mají donutit imigranty k odchodu ze země. Minulý týden navštívil rodinu Sivákových, která se stala cílem žhářského útoku, syn premiéra Jan Fischer mladší. Vyjádření solidarity s romskou rodinou bylo impulsem pro napsání otevřeného dopisu, který zveřejňujeme níže.

 

Ahoj Honzo,
doufám, že ti nevadí, že ti tykám, ale přijde mi to vhodnější i upřímnější.
K napsání tohoto dopisu mě přivedly především dvě věci. Jednou je tvoje návštěva u romské rodiny Sivákových z Vítkova postižené žhářským útokem z dubna letošního roku. Média citovala tvá slova, kdy v reakci na tento zbabělý čin říkáš: „ … musí přijít celospolečenské razantní odmítnutí – ať už jde o výpady vůči Židům, Romům, homosexuálům nebo imigrantům.“

Právě kvůli posledním jmenovaným – imigrantům, ti píšu. Sám si možná uvědomuješ, že i k obětem rasistů se přistupuje různě. Některým obětem je veřejností věnována větší pozornost, některé takové štěstí nemají. Ze svojí osobní zkušenosti z antifašistických aktivit vím o desítkách lidí, kteří se stali cílem agrese rasistů či neonacistů, i o tom, že se téměř nikdo o jejich případu nedozví. Policii ho radši nehlásí, jednak šance na dopadení či usvědčení pachatelů je mizivá, a pak riskují prozrazení své osoby, místa bydliště a riskují tak další možný atak. Konečně kolik Romů bylo v České republice zabito, než se tím začal někdo vůbec zabývat?

Dnes jsou jednou z takto opomíjených skupin podle mého názoru právě imigranti. Společnosti, státu a firmám se hodí jako levná pracovní síla, díky které jejich zaměstnavatelé, ale i mafiánské struktury, profitují. Pokud se ale ekonomika dostane do recese, stává se z nich "přítěž" a jsou najednou obviňováni z toho, že nám "domácím" berou práci. Přitom je jasné, že oni tuto situaci nezavinili. Tito lidé neměli to štěstí narodit se v lepší části Evropy, která sice dovoluje teoreticky lidem uvnitř cestovat bez celnic, ale na druhou stranu kolem své hranice vybudovala hradbu, před kterou se tísní a často i umírají imigranti z celého světa.

A to je právě ten druhý moment, kvůli kterému se na tebe obracím. Podle informací Antifašistické akce připravuje česká policie další vlnu represí proti imigrantům. 15. prosince končí tzv. amnestie, která je nutila k vycestování. Přitom je jasné, že pro většinu z nich je to z různých důvodu nemožné. Přesto státní složky v čele s cizineckou policii připravují rozsáhlé razie, které mají imigranty k odchodu donutit silou.

Jak asi tušíš, nesouhlasím se stávajícím uspořádáním společnosti a sotva bych s tímto tématem oslovoval ty, kteří současný systém budují nebo trvají na jeho zachování. V sázce jsou ovšem osudy mnoha lidí, kteří nemají zastání. Proto se obracím na tebe, jako na veřejně známou osobu, které se přímo problém diskriminace dotýká. Správně si upozornil na to, že proti rasismu a dalším nepřijatelným formám útlaku, kterou diskriminace imigrantů bezpochyby je, musí vystoupit široká veřejnost. Ptám se tě tedy, budeš se zajímat také o osudy těchto lidí? Tragédii ve Vítkově již nelze vzít zpátky. Dnes je však možné udělat něco, aby další tragédie nenásledovaly.

Doufám, že i tento dopis i tvoje upřímná snaha napomůže k tomu, aby se žádný člověk nemusel obávat nejen rasistických útoků, ale ani svévolných perzekucí policejních složek. Věřím, že diskriminace je nepřípustná i tehdy, pokud je zdánlivě v ekonomickém zájmu části společnosti a realizována demokratickou mocí. Protože žádný člověk není ilegální.

Související články
Berou nám cizinci práci?
Slyšíme, že „Cizinci nám berou práci“ nebo „Je málo bílých dětí“. Dalo by se říci, že nacionalisté a rasisté staví na tom, že ekonomické problémy svádí na cizince, sociálně vykořeněná etnika, mentálně postižené…proč je to špatně? více zde Český stát a jeho vietnamské oběti
Policista v Brně ubil k smrti jednačtyřicetiletého Vietnamce zatímco jeho dva kolegové nečinně přihlíželi. Brněnští policisté se celou věc snažili ututlat tím, že oběť měla být pod vlivem drog a osudnou jí byla chvilková nevolnost. Podle posledních zpráv bude viník vyšetřován na svobodě. více zde