Před dvěma lety jsme iniciovali vzpomínkové akce k výročí konce 2. světové války. I letošní rok jsme se rozhodli symbolicky vzpomenout na padlé, umučené i popravené během vlády nacistického teroru Třetí říše. Přinášíme krátký souhrn a fotografie z některých akcí antifašistických skupin, pořádaných při této příležitosti.
Skupiny Antifašistické akce si koordinovaně napříč Českem připomněly výročí konce 2. světové války a porážky nacismu poprvé v roce 2008. Reporty z předchozích dvou let naleznete v článcích 8. květen ve vzpomínce antifašistických skupin a Antifašistické připomenutí konce války. V obdobném duchu proběhla i vzpomínka z 18. června 2008 Pieta za padlé parašutisty.
Dnes přinášíme informace z akcí, které se konaly v Praze, Brně, Uherském Brodu i Hradišti, Čáslavi a také v Pardubicích, České Třebové a Trutnově (o akcích z východních Čech již informoval web Československé anarchistické federace - Vzpomínkové akce k 8. květnu ve východních Čechách). Pokud jste uspořádali vlastní akci, dejte nám o ní vědět (kontakt[zavinac]antifa.cz). Akce podobného druhu lze konat po celý rok, výročí a vhodných událostí i míst je mnoho. Záleží jen na vlastní iniciativě.
Jedním z důvodů, proč vzpomenout na tragickou minulost, je připomenutí odvahy a odhodlání lidí, kteří se postavili zvrácenému režimu na odpor, často bez ohledu na rizika, jaká takový postoj znamenal. O to víc zarážející je srovnání s aktuální situací ve společnosti. Ačkoli lidem dnes nehrozí téměř žádný nebo jen symbolický postih, ochota postavit se otevřeně neonacistickým pohrobkům různého druhu není stále samozřejmostí. Příznačná pro současnou atmosféru je i skutečnost, že řada z těch, co dnes kladou věnce a klaní se neznámým hrdinům, jsou zároveň ti, kteří se trvale podílejí na omezování občanských svobod. Neváhají se ani účelově paktovat s neofašisty, podobně jako neváhají populisticky štvát proti skupinám obyvatel, které se nachází na okraji společnosti, ať sociálně či etnicky. I proto dáváme najevo, že se s tímto pokrytectvím nehodláme smířit. Stejnými nepřáteli, jako jsou neonacisté v ulicích, jsou i ti, kdo se pod demokratickou zástěrkou aktivně podílejí na zavádění fašistických prvků do současného mocenského systému, i populisté, kteří se zneužíváním problémů snaží chytat politické body.
Praha
Pražské vzpomínkové akce jsme symbolicky věnovali třem místům. Dvěma pomníkům ve frekventovaných Letenských sadech i zcela zapomenutému místu ve Vršovicích. Třetím místem byl památník na Spořilově, který byl vybrán i jako připomínka části místní mládeže, pro kterou zřejmě nebyl dějepis silnou stránkou.
Brno
"8. květen 1945 bereme jako výročí porážky nacistického Německa ve 2. světové válce. Nepovažujeme ho však za vítězství nad fašismem či osvobození od fašismu, jak bývá toto datum také označováno. Důvod je prostý, fašismus je v současné společnosti stále přítomen, ať už ten snadno viditelný, v podobě neonacistů a neofašistů roztahujících se ve veřejném prostoru, nebo ten hůře identifikovatelný, například v podobě postupného omezování a oklešťování osobních svobod ze strany státu. Proto si brněnští antifašisté a antifašistky nepřipomínali tento den defilováním u pomníků za přítomnosti médií a planým řečněním, nezneuctili památku obětí fašismu sbíráním politických bodů, jak tomu činí dnešní politici v rámci předvolebního boje.
8. května 1945 pro nás boj neskončil a tento fakt jsme se rozhodli připomenout vzpomínkou alespoň na některé ze současných obětí fašismu. V ulicích Brna se tak objevily transparenty, které mimo jiné připomněly vraždu Honzy Kučery z Čech, Ivana Chutorského z Ruska nebo Carlose Javiera Palomina ze Španělska.
Nezapomínáme, neodpouštíme. Boj stále trvá!"
Uherské Hradiště, Uherský Brod
Autonomní antifašistické skupiny Uherské Hradiště a Uherský Brod vyvěsily při příležitosti 8. května transparenty jasně vyjadřující jejich postoj k tomuto výročí.
"Nepovažujeme 8. květen za den osvobození od fašismu, naopak. Neonacisté znovu nabírají na síle a je potřeba se jim postavit! Naším jediným nepřítelem ale nejsou groteskní pohrobci nacistického režimu. Boj proti fašismu pro nás znamená i odpor vůči těm, kteří nás dennodenně vykořisťují v zaměstnání, a proti těm, kteří je chrání. Proti konzumu, kapitalismu a fašismu všemi prostředky!"
Zlínsko
Někteří antifašisté se tak jako v minulých letech sešli na Ploštině v blízkosti Valašských Klobouk, kde až do roku 1945 stávala pasekářská osada. 19. dubna 1945 byla osada za přechovávání a podporu partyzánů vypálena nacisty. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel.
V rámci vzpomínek na válečné události proběhla navíc na Zlínsku v nočních hodinách kulturní akce, které vévodil antifašistický transparent.
Pardubice
Projev ČSAF – Východ k 8. květnu přečtený na pietní akci v Pardubicích:
"Dnes si připomínáme 65. výročí od porážky nacistického Německa a jeho spojenců ve 2. světové válce. Zdánlivě vzdálená historie ovšem stále přináší dost důvodů, proč si tyto události připomínat.
Časy, kdy celá Evropa byla zachvácena fašistickým morem, jsou sice dávno pryč, ale dodnes po celé Evropě přežívá přízrak fašismu i nacismu! Našimi městy mašírují náckové, organizují se, šíří svou nenávistnou ideologii, snaží se o pogromy, napadají a vraždí.
Dnes jsme se my, antifašisté a antifašistky, sešli, abychom uctili památku bojovníků, povstalců a partyzánů, kteří se neváhali fašistům postavit se zbraní v ruce a mnozí při tom obětovali své životy. Nezapomínáme ani na miliony obětí, které tato zrůdná ideologie připravila o životy na frontě, v sutinách rozbombardovaných měst a koncentračních táborech. Nic z toho nebylo zapomenuto, nic z toho nebylo odpuštěno!
Sešli jsme se dnes proto, abychom uctili památku těch, kteří v boji za svobodu obětovali vlastní životy. Jsme tu proto, abychom všem vládcům a fašistům, stejně jako to udělala generace našich prarodičů, vyslali jasné varování, že nebudeme mlčet! I my jsme dnes připraveni bojovat za svobodu a sociální spravedlnost! Válka skončila - boj proti fašismu a kapitalismu pokračuje!"
Na závěr fotogalerie z letošních vzpomínkových akcí
Aktualizace 26.5.2010
8. mája si pripomína celá Európa 65 rokov od konca hrôz druhej svetovej vojny. Kapituláciou nemeckého agresora sa skončila takmer šesťročná vojna, ktorá sa zapísala do dejín genocídou, brutálnymi vraždami a desiatkami miliónov zbytočných nevinných obetí. Koniec tejto hrôzostrašnej vojny zasiahlo aj územie Slovenska a do našich dejín nakreslila hrubú čiernu čiaru. FOTKY A INFO