Středa 18/6/2008

Pieta za padlé parašutisty

www.antifa.czV předvečer jednoho z významných výročí protinacistického odboje jsme se v Praze sešli k tiché pietě. U kostela svatého Cyrila a Metoděje se 18. června 1942 odehrál poslední boj parašutistů, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ukryti na kůru a v kryptě kostela vzdorovali několik hodin přesile jednotek Waffen-SS a gestapa, aby nakonec volili raději sebevraždu, než zajetí. Jejich odvahu jsme uctili minutou ticha, zapálením svíček a položením věnce.

Uvědomujeme si, že parašutisté, kteří položili své životy v boji proti nacismu, nebojovali zcela ten samý boj jako my. Nerozuměli by všem našim pohnutkám a možná by s námi v některých věcech nesouhlasili. V jednom bychom si ale rozuměli. Chápali, že proti nacismu je třeba bojovat. A neváhali při tom položit své životy. Svoboda jim byla přednější. Za to si zaslouží náš respekt.

O události si můžete více dozvědět například v článku Jak zabít atentátníky na Heydricha, hádalo se gestapo s SS.

Věnec Antifašistické akce zamotal hlavu i oficiální delegaci ve středu ráno. Vojáci náš věnec přesunuli na římsu, kde setrval po celou dobu ceremonie.