Pondělí 22/11/2010

Výročí smrti Ivana Chutorského

V minulých dnech proběhla řada akcí k uctění památek obětí neonacistického násilí v souvislosti se smutným výročím smrti moskevského antirasistického skinheada Ivana Chutorského.

16. listopadu 2010 tomu byl rok, co neonacisté v Rusku zavraždili známého antifašistického aktivistu Ivana Chutorského. Šestadvacetiletý Ivan byl zastřelen u vchodu do svého domu. Jednalo se již o čtvrtý pokus o jeho vraždu, který byl tentokrát bohužel úspěšný. Poprvé na něj neonacisté zaútočili v roce 2005. O něco později si na něj počkali u vchodu do domu a bodli jej do krku šroubovákem a uštědřili mu několik ran baseballovou pálkou do hlavy. Potřetí byl pobodán do žaludku. Všechny tyto útoky zázrakem přežil, až ten čtvrtý se mu stal osudným.

Neonacistické násilí je v Rusku dlouhodobým problémem. Ivan je jen jednou z dlouhé řady obětí, kterých neustále přibývá. Fjodor Filatov, Alexander Rjuchin, Stanislav Markelov, řada kavkazských imigrantů a dalších lidí již padla za oběť cílenému vraždění ze strany neonacistických násilníků. My však nezapomínáme. Nezapomínáme na všechny oběti neonacistů nejen v Rusku, ale na celém světě. 22. ledna tomu budou tři roky, kdy byl v Příbrami zabit antirasistický skinhead Jan Kučera, rok předtím v Madridu Carlos Palomino. Jim i dalším obětem patří tyto vzpomínkové akce, které během posledních dní proběhly po celé České republice.

Vyjádření solidarity antifašistickému hnutí v Rusku a vzpomínka na zavražděné. Berlín, listopad 2010

Ani vy nezapomeňte na oběti neonacistického násilí a každý den vystupujte proti fašismu všemi dostupnými prostředky. Pro oběti nežádáme žádné minuty ticha, ale přesný opak, žádáme hodiny a roky dřiny, boje, řevu a strachu nepřátel, protože to je ten nejlepší způsob, jak uctít památku zavražděných. Ukažme neonacistům a fašistům, že ve společnosti pro ně není místo.

Památku zabitého Ivana Chutorského (16. listopadu 2009), Timura Kačaravy (14. ledna 2007) a Carlose Javiera Palomina (11.listopadu 2007) si nepřipomínáme jen v České republice. Rozhodli jsme se podpořit novou mezinárodní iniciativu Siempre Antifascista, která druhým rokem iniciuje 11. listopad jako mezinárodní vzpomínkový a především akční den za zabité militantní antifašisty a antifašistky. Do projektu byla zahrnuta i úspěšná protidemonstrace ve Varšavě nebo mezinárodní antifašistická konference v Berlíně.

Fotoreportáž ze vzpomínkových akcí z regionů:

Benešovsko
Antifašisté a antifašistky z Benešovska si připomněli 16. listopadu 2010 první výročí smrti ruského antifašisty Ivana Chutorského, který byl přesně před rokem zavražděn neonacisty v Moskvě. Jako místo vzpomínky na Ivana si vybrali památník obětem koncentračního tábora Křepenice (v němž mj. trpěli i ruští zajatci), vybudovaný v roce 1943 jednotkami SS, které využívaly rozsáhlé prostory na Benešovsku pro své cvičiště. Velký transparent s Ivanovým jménem byl následně zavěšen na jeden z mostů nad rychlostní silnicí R4.



Příbram



Blanensko


Zlín


Uherský Brod

Ostrava

České Budějovice

Jihlava

Brno


Rozhovor s Ivanem si můžete přečíst zde: I.část, II.část, III.část

Další vzpomínkové akce ze světa Rimavská Sobota (SK), vzpomínková demonstrace v Madridu

Aktualizace 30.11.2010