V ruském Petrohradě došlo 14. ledna 2007 k dalšímu brutálnímu neonacistickému útoku. Po tradičním vydávání jídla v rámci Food Not Bombs napadlo deset neonacistů ozbrojených noži jednoho z aktivistů. Ten skončil v místní nemocnici s 21 bodnými ranami a je ve velmi vážném stavu - ztratil mnoho krve a zasaženy byly jeho základní orgány. Včera byl operován a dnes potřebuje transfuzi, ovšem je velmi nepravděpodobné, že přežije.
Jen pro připomenutí:
Timur Kačarava, aktivista petrohradského FNB, byl taktéž po pravidelném výdeji jídla ve svých 20 letech ubodán neonacisty k smrti 13. listopadu 2005. Timur hrál na kytaru v politických hc/punkových kapelách Sandinista a Distress, spolupracoval s ALF, byl aktivním ekoanarchistou a antifašistou. Soud s jeho vrahy doposud nezačal.
16. dubna 2006 byl v Moskvě na cestě z punkového koncertu ubodán deseti fašisty devatenáctiletý Alexandr Rjuchin. Jeho vrazi byli již dopadeni, ale jsou obviněni pouze z "chuligánství", ne z vraždy s fašistickými motivy.
22. prosince 2006 se v Moskvě fašisté snažili zapálit antifašistu v jeho domě. Naštěstí se mu podařilo uniknout bez zranění, ale muselo být hospitalizováno pět policistů.
Co je to Food Not Bombs? (FNB)
Tato iniciativa má své kořeny příznačně ve známé kampani proti otevření atomové elektrárny v Seabrook v USA. Bylo to v roce 1980, kdy aktivisté FNB poprvé propagovali svoji nenásilnou formu protestu. Dnes má toto progresivní hnutí na 175 autonomních poboček v Severní Americe, Austrálii a Evropě. Cílem hnutí je poukázat na příčiny hladu a chudoby, a to nejenom ve třetím světě, ale i v té naší "civilizované" části světa, a jak je patrné z názvu organizace, jsou to hlavně investice do zbrojení, jichž se kritika FNB týká. Zkrátka Food Not Bombs - Jídlo místo zbraní! Hlavní náplň protestu je dobrovolné rozdávání vegetariánského jídla sociálně slabým. Děje se tak především ve frekventovaných částech převážně velkých měst, protože tak lze nejlépe upozornit ostatní na problematiku chudoby, která se jich týká a není pouze okrajovým jevem.
Hnutí FNB vznikalo původně jako forma protestu, a proto jsou jí taktiky komunitní práce více než vlastní. Sociální deviace, konkrétně bezdomovectví a chudoba, jsou v hnutí chápány spíš jako důsledek ekonomicko-technologického vývoje než jako osobní selhání, což nelze s konečnou platností brát jako obecné pravidlo, ale poukazuje to na přítomnost ekologického pohledu na svět.
Další formou činnosti některých lokálních skupin FNB je participace na nenásilných intervencích různého charakteru: blokády transportů radioaktivního materiálu, atomových elektráren, kampaně proti ekonomické globalizaci a praktikám nadnárodních koncernů, iniciativy proti porušování lidských a zvířecích práv apod.
Momentálně panují uvnitř hnutí dvě tendence. Ta první vidí rozdávání jídla potřebným jako ryze politickou aktivitu, a proto ji spojuje s vyvěšováním transparentů, veřejným rozdáváním letáků atd. Druhá tendence považuje rozdávání jídla za akt pomoci druhým a chudobu považuje za "normální" jev. Čili se profiluje pouze jako "vegetariánská charita", nikoliv jako protestní iniciativa.