Čtvrtek 24/6/2010

Stahuj

Aktuální i starší časopisy, brožury, bannery, ikony, samolepky a knihy v elektronické verzi. Jak stahovat?

Pravý klik myší na odkaz a Uložit (odkaz) jako...

 


 

 

Časopis AKCE!

Časopis přináší články a  texty upozorňující na projevy fašismu ve společnosti, představující osobnosti a projekty, jež se snaží bojovat za svobodnější svět, zprostředkovávající myšlenky zpochybňují hranice, hierarchie a logiku kapitalismu.

Archiv některých vydání Akce! 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 a informace o číslech 14,15,16,17

 

Kde se dá AKCE! sehnat?

Kamenné obchody

  • Infoshop Salé Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov
  • Rekomando Trojanova 9, Praha 2 - V prodejně lze zakoupit starší čísla AKCE za poloviční cenu.
  • Infoshop Pelech Čápkova 48 Brno - Veveří Brno

 

Internetové distribuce

Slovensko

 

 

Brožury a publikace

Ke čtení, inspiraci a diskusi
 

  • Buď zlý na svého nácka
    Poutavé vyprávění britského militantního antifašisty nejen o bitkách.
    Zdroj: jaime.cz
  • Hrdinové nebo zločinci
    Účelem této publikace je ukázat, že použití fyzické síly proti fašismu byla vždy účinná a nezbytná taktika.
    Násilí není nic velkolepého a tato publikace jej nechce jakýmkoli způsobem oslavovat. Jednoduše ukazujeme, že se antifašisté vždy museli fašismu fyzicky postavit.
  • Jak a proč bojovat proti propouštění?
    Táto brožúra mohla pomôcť nielen pri vyjasňovaní teoretických stanovísk, ale i pri hľadaní praktických možností intervencie v bojoch. V kontexte prepúšťania, ktoré po niekoľkých rokoch nerušeného hospodárskeho boomu priniesla ekonomická kríza do Čiech i na Slovensko, by táto brožúra mohla pomôcť nielen pri vyjasňovaní teoretických stanovísk, ale i pri hľadaní praktických možností intervencie v bojoch
  • Listopad 1989. Proletariát spoutaný sametovou trikolórou
    V listopadu 1989 představoval odchod stalinistického monopolu ze scény relativně otevřenou situaci… které však dělnická třída nevyužila k tomu, aby se prosadila jako nezávislá politická síla. Aktuální brožurka KPK připomíná, že „socialistický režim“ byl totiž v demobilizaci proletariátu velmi úspěšný, a dodává, že tomu, aby třída našla svou politickou, subverzivní tvář během listopadu, poté zamezil předvoj „sametové revoluce“ Občanské fórum. Pod jeho vedením se dělnická třída stala vězněm konceptu občanství (a i díky tomu, že proti němu byla tak bezbranná, se stala tak pasivní obětí utahování si opasků v devadesátých letech). Opravdovým symbolem listopadu 1989 nebyl samet, ale svěrací kazajka spletená z občanské trikolóry.
  • Státní fiskální krize a příklad Řecka
    Jaká je úloha krizí pro fungování zbožní ekonomiky, jaký je jejich mechanismus, jaká je role úvěru a proč proti sobě nestojí „zlá a parazitická“ finanční sféra a „dobrá a produktivní“ reálná ekonomika? Jak hodnotit kondici kapitalismu a co bude jeho jedinou skutečně systémovou krizí? Nová brožurka Kolektivně proti kapitálu a Mouvement Communiste začíná obecnějšími otázkami, aby se po úvodu zaměřila na vývoj současné krize.
  • Stop Thor Steinar
    Mnohé vysvětlující brožura proti neonacistickým shopům, modě a životnímu stylu.
  • Třídní kniha č. 5
    Šluknovsko 2011: protesty proti sociálně vyloučeným z třídní perspektivy: Když v letech 2008 a 2009 firmy propouštěly a zhoršovaly pracovní podmínky, nedokázali se tomu na pracovištích bránit ani lidé na Šluknovsku. I tahle zkušenost bezmoci a porážky mohla za to, že když vyšli na podzim 2011 do ulic, nehájili tam své zájmy. Protesty proti sociálně vyloučeným neměly nic společného s nezávislou dělnickou politikou – byly kopií politiky kapitálu a státu. Když na nich lidé prosazovali, že na chudé musí být přísnost, zapomínali, že tohle už prosazují vládní reformy a že na to doplatí (jako chudí ve zchudlém regionu) především oni sami. Zapomněli, že své životní potřeby mohou pracující bránit ne voláním po nulové toleranci, poslušnosti a disciplíně, ale prosazováním maximální neposlušnosti a nedisciplinovanosti vůči poručníkování firem a vlády.
     

 

Letáky a plakáty

vytiskněte si letáky, nakopírujte a rozdávejte ve vašem okolí, na koncertě, škole nebo v zaměstnání

 

 

Komiksy

ideové základy zábavnou formou

  • Maus: Art Spiegelman
    Slavný comics Arta Spiegelmana je děsivým zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu zvířata. Maus je jedním z děl současné světové literatury, které se snaží o to, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.
  • Biely muž
    Antirasistický komiks
  • Tintin: Budeme svobodní
    Belgický malíř Georgie "Hergé" Remi, který mu koncem dvacátých let 20. století, vdechl život, by Tintina však asi nepoznal... Zatímco Hergé příběhy komiksové postavičky oslavoval kolonizační úspěchy Belgie a podporoval primitivní antikomunismus, ten Tintin, který se k nám, spolu se svými přáteli, vrací, svádí boj s kapitálem a státem! První část Tintinových dobrodružství "Budeme svobodní" (Attack International) vydala organizace -115; Kolektivně proti kapitálu v Brně. Podle tisku je Tintin zvrhlík, je označován za "nechutného, opovrženíhodného a pobuřujícího", nikdo jej však nedokáže zastavit. V klasickém příběhu o lásce, boji a revoluci sráží starý svět na kolena.
  • V jako Vendetta
    V for Vendetta zavádí čtenáře do Británie – ovšem do Británie, v níž lidé po válečném traumatu dali přednost fašistickému řádu. Do Británie, v níž se moc, ideologie a náboženství slily v jedno, aby převzaly vládu nad těmi, kdo je sami zvolili…
  • Zrušte restaurace
    60-stranová ilustrovaná príručka o každodennej mizérii, strese, nude a odcudzení práce v reštaurácii, ako aj spôsoboch, akými im pracujúci v reštauráciách vzdorujú. Vychádza z celej škály antikapitalistických myšlienok i z kypiaceho hrnca osobných skúseností, a je preto rovnako analýzou, ako výzvou do boja.
  • anglická verze Abolish Restaurants
    A 60-page illustrated guide to the daily misery, stress, boredom, and alienation of restaurant work, as well as the ways in which restaurant workers fight against it. Drawing on a range of anti-capitalist ideas as well as a heaping plate of personal experience, it is part analysis and part call-to-arms.

 

Bannery

propagujte antifašismus na internetu

 

 

Samolepky

polepte vaše město, školu nebo pracoviště antifašistickou propagací

 

Šablony

vyberte si motivy a zkrášlete šedivé ulice měst!

 

Knihy

elektronické verze zajímavých publikací

  • George Orwell: Hold Katalánsku nebo audiokniha česky Kapitola 1 l Kapitola 2 l Kapitola 3
    Autor popisuje své zážitky z působení ve Španělksé občanské válce v roce 1936
  • Výchova nácků v Čechách
    Kniha, která se bude líbit těm, kteří již rezignovali na marnou snahu řešit problém neonacismu po dobrém
  • Kurýři jdou do boje (*)
    Vtipná a hodně úspěšná brožurka z února 2001, popisující pokus skupiny londýnských cyklokurýrů založit anarchistické odbory
    Zdroj: jaime.cz
  • Mujeres Libres Svobodné ženy
    Pokud si někdo myslí, že i po anarchistické revoluci bude žena stát u plotny, případně vychovávat děti a veřejnou sféru přenechá muži, tak je na omylu - ve Španělsku 30. let se ale i v anarchistickém hnutí našlo dost těch, kteří v podobných omylech žili. Mujeres Libres se jako velká organizace žen-anarchistek, snažila přispět ke změně této situace.
    Zdroj: jaime.cz
  • Sabate městská guerilla ve Španělsku
    Představte si, že španělská revoluce byla poražena a občanská válka skončila v roce 1939 vítězstvím fašistů. Mnoho anarchistických militantů se ale nevzdalo a pokračovalo v partyzánském odboji, propagaci a vytváření ilegálních organizací hluboko do padesátých a šedesátých let. Francisco Sabate Llopart, jedna z nejviditelnějších postav hnutí odporu, padl v boji pátého ledna roku 1960. Říci, že jeho životní příběh je inspirativní, je slabé slovo.
    Zdroj: jaime.cz
  • Skupina Přátelé Durrutiho 1937-1939 (*)
    Popisuje anarchistickou opozici ve formě "Skupiyn Přátelé Durrutiho", která se postavila proti většinové kolaborantské politice hlavních anarchistických organizací ve Španělsku a finálnímu vstupu anarchosyndikalistického odborového svazu CNT do republikánské vlády na podzim 1936.
    Zdroj: jaime.cz
  • Zničme práci, zničme ekonomiku
    Sborník zásadních esejí o post-industriálním kapitalismu a způsobech, jak proti němu (ne)bojovat, je podle mě nutným čtením pro každého, kdo chce v dnešní době uvažovat o anarchistickém boji. Poté, co se zásadním způsobem v letech 1980-2000 proměnila kapitalistická ekonomika, došlo k nastartování procesu, který se nás - rozbitou a demoralizovanou pracující třídu - snaží integrovat do "nové demokracie", založené na iluzi participace a správy věcí zdola... a tím definitivně rozbít naše tužby po svobodě a sociální spravedlnosti.
    Zdroj: jaime.cz

* Soubor s koncovkou .odt otevřete v aplikaci OpenOffice.org nebo ve Wordu pomocí Open ODF