Čtvrtek 4/3/2010

Poprask kolem Normana Finkelsteina

V minulých dnech navštívil Prahu Norman Finkelstein, aby zde přednášel o izraelsko-palestinském konfliktu. Jeho návštěvu se pokusili zneužít neonacisté a zároveň se stala trnem v oku předsedy vlády.Norman Finkelstein se dlouhodobě věnuje izraelsko-palestinskému konfliktu a zneužívání holocaustu. Narodil se roce 1953 v židovské rodině ve Spojených státech. Oba jeho rodiče přežili nacistické koncentrační tábory. Jejich osud byl jednou z motivací, proč se začal věnovat zneužívání holocaustu: „…měl jsem pocit, že si zaslouží, aby s nimi bylo zacházeno lépe než jako s nástrojem k vydírání a záminkou k ospravedlnění amerických a izraelských válek a agresí.“

Na Princetonské univerzitě získal Norman Finkelstein doktorát z politických věd. Během své akademické kariéry vyučoval na mnoha univerzitách a je autorem několika knih. Tou nejznámější je bezesporu práce Průmysl Holocaustu – Úvahy o zneužívání židovského utrpení, která vyšla i v českém překladu. Ve své knize napadá politiku organizací, které zneužívají holocaust k tomu, aby se obohatily a aby legitimizovaly jakékoli politické a vojenské aktivity státu Izrael. Nijak nezpochybňuje skutečnou existenci nacistického holocaustu, ale tvrdí, že z něj byla odvozena ideologicky podbarvená konstrukce, která nemá s dějinami mnoho společného a spíše slouží současným účelům.

 

Do Prahy zavítal Norman Finkelstein v rámci svého přednáškového turné, v němž se chtěl zaměřit především na izraelsko-palestinský konflikt. Vedle Prahy měl zamířit 24. února také do Košic. Tuto přednášku však odřekl, jelikož se ukázalo, že se na ní chtěli organizačně přiživit lidé, jejichž hlavní motivací pro tuto akci je antisemitismus. Ve své klasické snaze parazitovat na tématu, jakým je izraelsko-palestinský konflikt, náckové narazili na člověka, který vůči nim nemá nejmenší špetku sympatie.

Pozvánka na přednášku v Košicích

Košice
O tom, že nebude vše úplně „košér“, jak by se při této příležitosti hodilo říci, svědčila především převzatá pozvánka Nového slobodného Slovenska (NSS) na stránkách Národního odporu (NO). Žid údajně brojící proti Židům, a tím je takto zevnitř odhalující jako ztělesněné zlo – pro každého neonacistu neodolatelné lákadlo. Dokonce tak neodolatelné, že představení Normana Finkelsteina na stránkách NO bylo paradoxně v rozporu s tvrzeními jejich oblíbených popíračů holocaustu. A jako akademickou autoritu stavící se na stranu Normana Finkelsteina neonacisté představili dokonce i Noama Chomského. Lze pochybovat, že by věrní čtenáři webu NO měli tušení, že se jedná o intelektuály, kteří neskrývají své sympatie k anarchismu. U Chomského se jedná o věc poměrně známou, Finkelstein na dotaz, zda dává přednost řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě jednoho nebo dvou států, odpověděl, že osobně dává přednost řešení, které se obejde bez existence států jako takových.

Ale zpět do Košic. Spolupořadatelem přednášky měla být organizace Nové slobodné Slovensko. Jen při letmém pohledu na webové stránky této skupiny narazíte na přihlášení se k „velikánům“ klerofašistického Slovenského štátu, jako je Jozef Tiso a Andrej Hlinka. Na plakátu bylo i přímo uvedeno jméno Radovana Novotného, šéfa NSS.

Radovan Novotný není českým ani slovenským antifašistům neznámou postavou. Tento aktivista Nového slobodného Slovenska má úzké kontakty na české neonacisty a není problém spatřit ho i na některých akcích, které náckové v Česku pořádají. Promluvil například na demonstraci za Vlastimila Pechance ve Svitavách v roce 2007. S vlajkou NSS se účastnil v roce 2008 pokusu o protiromský pogrom na litvínovském sídlišti Janov.

Radovan Novotný čte projev ve Svitavách. Mikrofon drží Jiří Švehlík z Národního odporu Olomouc a Dělnické strany. V pozadí skupinka pořadatelů z Národního odporu Brno vedených Tomášem Pliskou.

Novotný v Janově v roce 2008.

Mimo to je Novotný baskytaristou slovenské neonacistické kapely Dr. Martens Skinheads (DMS), která ma vazby na mezinárodní neonacistickou síť Blood and Honour.

Obal desky DMS - My Hatred z roku 2006

Text písně C18 z desky Krv a Česť:
Muž bez tváre muž bez mena
Bez minulosti smrť znamená
Vybral sa cestou teroru
Cestou novodobého odporu.
Koná len to čo mu srdce káže
Vernosť a hrdosť ho k zemi viaže
On je biely bojovník pomsta a strach
V rukách zbraň na hrudi slnka znak !

Žiaden krok späť tak zmier sa s tým
Stal si sa cieľom Combat 18
Zajtra zomrieš je to už raz tak
Combat 18 nepozná strach.

Nezbavíš sa ho je horší ako tieň
Je stále za tebou či je noc a či deň
Ty si len krysa a on je pes
Čo zacítil tvoj pach to je tvoj koniec
Si obyčajná špina či zradca našej rasy
On tvoju skrýšu skoro vyhľadá si
Poznáš ten pocit strachom zdochýnať
On je tvoj žalobca sudca aj kat.

Baskytarista Radovan Novotný na koncertě ve Veselí nad Moravou, kde kromě DMS vystoupila i slovenská kapela Death Warrant a děčínská skupina Ortel. Z koncertu existuje velmi podařený videozáznam.

V minulosti se Radovan Novotný honosil i titulem "Druhý pobočník Vodcu Slovenskej pospolitosti". Novotný zcela vlevo. "Vodca Slovenskej pospolitosti" Marian Kotleba druhý zprava.

Za zmínku stojí i provázanost neonacistů, jako je Novotný, se slovenskou "národoveckou" scénou. Nad Novotným v zelené bundě a brýlích stojí nad jeho levým ramenem v tričku se zkříženými kladivy Marián Mišún, jinak také šéf púchovského odboru Matice slovenské.

Národovec Mišún a Novotný v spolu objetí.

Akademie věd
Na jednu stranu musel Norman Finkelstein čelit tomu, že ho chtějí zneužít náckové, na stranu druhou se střetl s vlivem těch, které kritizuje. Petr Uhl ve svém komentáři v Právu přímo píše o „žhavení telefonní linky mezi velvyslanectvími v Tel Avivu a Praze a kabinetem českého premiéra“. Důsledkem toho byl tlak na instituce, které přednášky Normana Finkelsteina zaštiťovaly. Ač by se zdálo, že si akademická obec bude hlídat svou nezávislost, zřejmě to tak neplatí v době, kdy akademické instituce bojují o každou korunu, kterou jim vláda přidělí. Hřbet nakonec sklonila Akademie věd. (Její alibistické rozhodnutí naleznete ZDE, vyjádření organizátorů ze sdružení Přátelé Palestiny ZDE)

Je ostudné, že Norman Finkelstein přednáší na univerzitách po celém světě a v Praze narazil na to, že ho nějaká instituce pozvala a necelých 24 hodin před jeho vystoupením diskusi zrušila s nesmyslným argumentem o údajné nevyváženosti. Po kritice od Petra Uhla se ozval i premiér Jan Fischer s tím, že o ničem nevěděl a že on osobně nepovažuje „argumenty“ pana Finkelsteina o genocidě páchané na Palestincích či zneužívání holocaustu za nestranné a objektivní, nýbrž za čistě ideologické a manipulativní. Když tuto logiku dotáhneme do konce, tak by s takovým přístupem asi nemohlo být realizováno mnoho přednášek a na seminářích pro studenty o rasismu či drogách by kvůli "vyváženosti" měl sedět také nějaký aktivní neonacista nebo dealer.

Norman Finkelstein na premiérova slova reagoval: „Je pravda, že jsem obvinil Izrael ze spáchání masivních válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Ale já jsem jen citoval závěry respektovaných lidskoprávních organizací jako Human Rights Watch a Amnesty International. Pan Fischer je tedy ve sporu s lidskoprávním společenstvím a mezinárodním právem, nikoliv se mnou.“

Přednáška v Casa Gelmi
22. února vystoupil Norman Finkelstein v pražském sále Casa Gelmi, kam dorazilo asi 200 lidí. Mezi nimi nechybělo ani několik neonacistů, ti o přestávce patřili mezi nejaktivnější návštěvníky koutku s občerstvením. Po skončení filmu „Peace, Propaganda, and Promised Land“ (opatřeném českými titulky) následovala přednáška v angličtině. V její polovině velká část neonacistů odešla, jejich nepřítomné výrazy v obličejích dávaly najevo, že cizí jazyky jsou pro hrdé bílé válečníky zbytečností. Mezi touto nepřehlédnutelnou skupinkou byly i ikony Dělnické strany: sourozenci Šlégrovi (Lucie s laciným digitálem v ruce působila jako kameramanka pro ty, kteří na přednášku z různých důvodů nepřišli), David Kundla či Jiří Petřivalský. Ten jako jeden z mála přítomných neonacistů vydržel až do jejího konce. Norman Finkelstein byl o jejich přítomnosti v sále vyrozuměn a jak bývá jeho zvykem, neodpustil si vůči nim několik narážek. S úsměvem na tváři prosil ty, kteří budou mít nějaký dotaz, ať zvedají ruku jenom mírně, protože v sále jsou lidé, kteří by ji zvedli i jako určitý pozdrav - a na to je on strašně alergický. Náckové vždy sklopili hlavu, dívali se do země a pak se na sebe kysele usmívali.

Norman Finkelstein vystoupil ve zhruba čtyřicetiminutové přednášce, kde vyložil svůj pohled na izraelsko-palestinské vztahy a po níž následovala diskuse. Reportáž z přednášky si můžete přečíst ZDE.

Norman Finkelstein při přednášce v sále Casa Gelmi

Dvojí metr vlády a další hnědý debakl
Vystoupení Normana Finkelsteina v Praze bylo velmi zajímavé a pomohlo trochu obrátit pohled směrem k lidem trpícím pod izraelskou okupací, stejně jako mohlo některým lidem otevřít oči v otázce zneužívání holocaustu pro nedotknutelnost Izraele a prosazování jeho zájmů. Dalším, tentokrát stinným, aspektem pobytu Normana Finkelsteina byl gumový hřbet představitelů Akademie věd, kteří se zařídili podle hesla „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ a vyšli vstříc tlakům vlády. Fischerova vláda na jednu stranu začala spektakulárně pronásledovat neonacisty, některé z nich za malichernosti typu výroby letáku nebo lepení samolepek, na stranu druhou nekriticky vychází vstříc státu, jehož politika je založena na rasistickém základě. Postihuje ty, kteří by chtěli svou vlastní vládu a vlastní institucionalizovaný rasismus, ale brání kritice těch, kteří dělení lidí dle etnického klíče praktikují jako státní politiku.

Z pohledu neonacistů šlo o další debakl, srovnatelný se snahou začlenit se do hardcoreové scény tím, že půjdou na koncert kapely s členem židovského a dálněvýchodního původu, navíc pořádaný pod hlavičkou GNWP. Stejně trapným dojmem působí jejich pokus participovat na přednášce člověka, který jimi pohrdá, a navíc mu tleskat, když si z nich utahuje.

VIDEO: Argumenty Normana Finkelsteina