Nové číslo časopisu Akce! právě vychází. Tématem šestnáctého vydání jsou Akční dny, které vyvrcholí prvomájovou demonstrací s podtitulem „Miřme na správné cíle“. Kromě detailního programu a textů, věnujících se hlavním problematikám, tématizovaným Akčními dny, najdete v časopise články o aktuálním dění u nás i ve světě, stejně jako potřebnou dávku anarchistické teorie a historie.
Společně s tím, jak se průběžně redakce Akce! snaží zlepšovat kvalitu obsahu i grafiky, přichází změna, která, jak doufáme, potěší všechny čtenáře. Nové číslo je opatřené kvalitnější lepenou vazbou. Tato změna se projeví zvýšením ceny na 60 korun, která by se pro další čísla měla již ustálit. Nicméně právě koupí časopisu můžete přispět na financování aktivit Antifašistické akce, veškeré výdělky z jeho prodeje jdou na pokrytí nákladů našich aktivit. Počet stran se v tomto čísle ustálil na 56. Časopis budete moci od začátku května objednávat a kupovat přes náš e-shop nebo na klasických distribučních místech. Hlavním distribučním místem do té doby ale budou Akční dny, kde si Akci! můžete koupit na většině míst, uvedených v programu.
Na jaké články se můžete v Akci! těšit?
K tématu tohoto vydání „Miřme na správné cíle“ připravila obálku streetartová umělkyně Toy_Box, která odkazuje k nedávno proběhlým konfliktům na severu Čech. Galerii dalších prací Toy_Box a její komentář k současné situaci najdete uvnitř časopisu. Nové číslo přináší i přílohu - plakát, který připravil jeden z otců české graffiti a streetart scény, Pasta Oner.
Tento unikátní plakát od Pasty vizuálně navazuje na jeho poslední práci "MAB - Dialogos de resistencia".
Na prvních stranách časopisu si můžete projít program Akčních dní a seznámit se s jejich teoretickým pozadím. K tématu jsme připravili článek „Korektně nekorektní – Dělnická strana a strategie proti nepřizpůsobivým“, který rozebírá koncept nepřizpůsobivosti a kriticky se pouští do nové strategie DSSS. V rubrice Aktuálně si můžete přečíst článek „Moderní tvář neonacismu: Kryl, Palach a black bloc“, mapující poslední trendy na neonacistické scéně, v rámci kterých se neonacisté snaží vědomě pracovat se symboly minulého režimu a odporu proti němu. I v tomto čísle se vracíme k problematice anticiganismu a vyloučených lokalit, a to v článcích „Starousedlíci, přistěhovalci a hegemonie rasistické rétoriky“ a „Z problému do problému: Sociálně vyloučené lokality“, které rozebírají různé aspekty problematiky.
Relativně aktuální fenomén Anonymous rozebírá aktivista Antifašistické akce v kontroverzně pojmenovaném článku „Anarchismus je mrtev, ať žijí Anonymous – Hacktivismus: Nová síla, nebo modní trend?“. V rubrice Ze zahraničí se opět vydáváme do Ruska, tentokrát po stopách kauzy obrany moskevského lesa Chimki, která měla rozsáhlé represivní dopady pro celé ruské antifašistické a antiautoritářské hnutí. Jan Hanuš připravil pro Akci! článek „Narozen 28. července: shrnutí kauzy v Chimki“ a překlad více než akčního rozhovoru „Chyť mě, jestli to dokážeš“ s jedním z hlavních aktérů Denisem Solopovem.
V rozhovoru tohoto čísla redaktor Akce! vyzpovídal jednoho z aktivistů, kteří strávili netradiční „aktivistickou“ dovolenou v okupované Palestině. Rozhovor nese titulek „Hranice a checkpointy musí padnout: O aktivismu v Palestině“. Teoretický článek, přeložený z anglického originálu „Anarchistická hypotéza: Žižek, Badiou a antianarchistické předsudky“ polemizuje s názory populárního akademika Žižeka a předkládá teoretické návrhy pro směřování anarchistického hnutí. Rubriku Historie vyplňuje širší materiál, věnovaný před delší dobou vydané knize „Beating the Fascists“ a historii militantního antifašismu v UK. V rozhovoru, převzatém z britského časopisu Red Pepper a nazvaném „Mlátit nácky: Interview s aktivisty Red Action“, se dočtete o tom, jak britští antifašisté bojovali (doslova) s fašisty, ale dozvíte se i o strategiiích a akcích britské AFA. K tématu si dále můžete přečíst recenzi na zmiňovanou knížku. To vše doplňují akční dobové fotky z nejrůznějších bitek a střetů.
Kultura je v tomto čísle Akce! zastoupena článkem o historii a současnosti radikálních folkových písničkářů a písničkářek „U ohníčku bez Niagáry – příběh Riotfolku“. Německého radikálního umělce Bernda Langera a galerii jeho díla přibližuje článek „Kunst und Kampf: Umění a boj“. Nově přibyla i stránka kampaně Good night white pride, která v článku „Pronikání NS do subkultur“ mapuje pokusy neonacistů o působení v různých subkulturách. Nechybí ani rubrika Tipy a triky, která přináší užitečné informace pro účastníky demonstrací. Na posledních stránkách časopisu můžete v rubrice „Doporučujeme“ narazit na krátké recenze zajímavých knih, tiskovin a filmů.
Přejeme všem čtenářům a čtenářkám příjemnou zábavu a obohacující chvilky s Akcí! č. 16!
Redakční kolektiv Časopisu Akce!