V létě roku 2012 uplyne již osmdesát let od vzniku Antifašistické akce v Německu - 10. července 1932 se v Berlíně uskutečnil její první kongres. Dnes už víme, že souhra tehdejších událostí, jako byla zrádná připosranost sociální demokracie během poválečného revolučního pnutí a odmítání radikálního antifašismu vedením "komunistické" strany nebo podceňování antifašismu pacifistickou částí veřejnosti, ale i pozdní vznik Antifašistické akce spolu s mnoha dalšími okolnostmi vně i mimo Německo nedokázala zabránit nástupu Hitlerových nacionálních socialistů k moci.
Ale i tak způsoboval tehdejší odpor militantních dělníků, nezaměstnaných a studentů náckům značné problémy při jejich snaze kontrolovat čtvrtě, ulice, továrny nebo hospody, kde by mohli pořádat své přednášky a mítinky na kterých by mohli šířit hnědou propagandu. Ještě větší význam měl jejich odpor pro poválečný a dnešní antifašismus.
Dnes, kdy sice nehrozí nové koncentrační tábory a totální nástup nacistů k moci, jsou fašistické ideje některými parlamentními i mimoparlamentními politiky a celou společností nejen tolerovány, ale často i podporovány více, než kdy jindy. Nacismus, jak víme, neskončil s druhou světovou válkou....