Úterý 19/8/2008

Tři roky kampaně GNWP

Antifašistická kampaň Good Night White Pride (GNWP) má za sebou již třetí rok své existence. Od svého vzniku se rozšířila nebývalou měrou. To, co bylo od svého vzniku součástí hardcorové nebo punkové komunity, úspěšně překračuje její hranice. Kampaň rozhodně není u konce, naopak se roztáčí na plné obrátky. Dokazuje to i spuštění zbrusu nového webu.

 

Letos to bude již třetí rok, kdy se můžete s logem Good Night White Pride setkat na mnoha akcích nejen v České republice, ale i na Slovensku. Celou kampaň hodnotíme doposud velmi pozitivně. Vždyť každý týden se k jejímu odkazu a principům přihlásí několik koncertů a jiných kulturních akcí. A to není rozhodně jediné, co má tento projekt na svědomí.

Kampaň Good Night White Pride vznikla v únoru 2005 s jasným poselstvím: Dejme neonacistům najevo, že mezi námi nemají místo! Myšlenka celého projektu se brzy rozšířila v hardcorové a punkové hudební scéně, z jejíhož prostředí vznikla. Nejen na koncertech, demonstracích, různých parties nebo v klubech jste se měli možnost dozvědět, o čem GNWP je. GNWP letáky, plakáty a různorodé zobrazení loga kampaně, stejně jako netolerance k fašistickým projevům a symbolům, nebyly na těchto akcích žádnou výjimkou. Některé hudební kluby podporovaly GNWP pravidelně na svých akcích.

Na webové stránky kampaně začalo odkazovat spousta hudebních kapel, labelů, zinů, webů nebo distribucí, které se tak připojily k ráznému odmítnutí fašistických postojů. Aktivně se zapojují samotné kapely, které se k myšlence kampaně otevřeně hlásí při svých vystoupeních, několik dokonce GNWP použilo ve svých textech. Také v zinech a časopisech si kampaň našla své pravidelné místo. Transparenty, letáky a plakáty s logem se objevily na spoustě hudebních akcích, festivalech a mnoha koncertech po celé republice. V neposlední řadě začali GNWP pravidelně podporovat významní promotéři koncertů.

Již nějakou dobu ale GNWP překračuje hranice hardcorové scény a úspěšně se rozšiřuje také jinde. Postupem času se vyprofilovala a dnes ji podporuje široké spektrum hudebních skupin, subkultur, labelů a promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi. Logo kampaně se dostalo například do ochozů fotbalových stadionů, na různé veřejné (nejen sportovní) akce, mezi komunitu skateboardistů a bikerů. Kampaň tak opouští výhradně kulturní pole. A celý projekt s heslem „je jedno co posloucháš, důležité je, co děláš“ není rozhodně u konce. Nedávno byly spuštěny zbrusu nové webové stránky www.gnwp.cz, které by měly zastřešovat všechny přidružené aktivity této kampaně. A jak GNWP po třech letech hodnotí samotní správci webu gnwp.cz a hlavní iniciátoři kampaně? To se můžete dočíst na konci článku v krátkém rozhovoru.

Začínající kapely, ale i Fundamental
V loňském roce se pod hlavičkou kampaně uskutečnilo několik desítek koncertů, párty a jiných akcí. Za všechny můžeme jmenovat např. koncert Agnostic Front v Bratislavě a koncerty Los Fastidios nebo Stage Bottles v Čechách a na Slovensku. Obrovské množství akcí se uskutečnilo v městech po celé České republice a na Slovensku, kde se k myšlence GNWP přihlásily desítky více i méně známých kapel z Čech a Slovenska.

Důkaz, že má kampaň našlápnuto správným směrem, dokazuje i krátký výčet některých akcí z roku 2008. Letošní rok podpořily GNWP například koncerty Non Servium v Praze a Bratislavě. Bez loga kampaně se neobešlo ani vystoupení britských Fundamental nebo prvomájová akce Festival proti rasismu, kde zahráli švédští punkrockoví buřiči International Noise Conspiracy nebo nekompromisní hiphoper Wladimir518. Kampaň byla minulý měsíc slyšet a vidět také na jednom z největších hardcorových festivalů v Evropě – Fluff Festu na Rokycansku nebo na největším evropském ska-festivalu Mighty sounds. Některé české hardcorové kapely vyvážely kampaň i do zahraničí, kdy pod transparenty odehrály turné a pro jednu bylo dokonce logo kampaně na letáku podmínkou pro účast na akci.

 

O čem to je?
Kampaň Good Night White Pride má jednoduchou myšlenku: Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbě a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti. Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, nacismus, fašismus, rasismus, diskriminace kvůli pohlaví či sociálnímu postavení a všem snahám svázat životy lidí pod dohledy všudypřítomných kamer či pravidel chování i myšlení a zaujímá jednoznačný postoj k těm, kteří takové názory hlásají.

Kampaň není žádná centralizovaná organizace. Není svázaná žádnými pravidly a omezeními a vychází z myšlenky DIY (Do It Yourself – Udělej to sám). GNWP bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt tak vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje a je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte jim vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely GNWP podporující. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Piště články, dělejte rozhovory s kapelami – prostě buďte aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví! To je hlavní vzkaz iniciátorů kampaně. K tomu ještě dodávají: „Nezapomínejte přitom, že GNWP není jen grafický symbol, ale má hlubší význam. Ukazuje, jak se k náckům kolem nás chovat: netolerovat je nikdy a nikde.“

Proč je důležité kampaň podpořit?
Ultrapravicová scéna v Evropě prodělala v poslední době organizační i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. „Holé lebky“ v bomberech a kanadách jsou stále více vzácnější a tak je dnes poznat neonacistu těžší než dříve. Vojenský styl skinheads nahradilo moderní oblečení, objevuje se image a symbolika přejatá od anarchistů a radikálních antifašistů. Změny přichází také v oblasti kultury a propagace. Neonacisté se dnes neštítí vystupovat pod hlavičkou téměř čehokoliv.

Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří své štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se i po více než 60 letech od konce nejhroznější války v dějinách lidstva obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.
Hudba stála a stojí za sílícím rozvojem neonacistického hnutí po celém světě. Rozvoj rasistické odnože skinheads v Anglii je spjat s jednou z nejznámějších neonacistických kapel historie s názvem Skrewdriver. U nás dochází po roce 1989 k rozšíření neonacismu díky vzniku a mediální podpoře jedné z prvních skinheadských hudebních skupin s názvem Orlík.

V souvislosti s modernizací a změnami v koncepci neonacistického hnutí dochází ke změnám i na poli kultury. Takzvaná „White Power Music“ není dnes jen uřvaný rock/Oi! z vesnických akcí rasistů, ale náckové se snaží pronikat do nejrůznějších hudebních stylů a dokáží vyjádřit své myšlenky v různých směrech. Ať už jde o hardcore, metal, punk, hip-hop nebo folk, najdeme (byť zatím naprosto okrajově) dnes v těchto hudebních komunitách interprety, kteří dokážou ve svých textech štvát proti imigrantům, popírat holocaust nebo obviňovat Židy za všechno zlo světa. Současně přejímá ultrapravice nejrůznější projekty a postoje z těchto scén a upravuje si je do své podoby. Na koncertě tak můžete v ojedinělých případech potkat neonacistického straight edge, náckové se angažují v ochraně životního prostředí, vystupují proti týrání zvířat atp. Tolerance a benevolence k populistickým aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na točící se hnědý mlýn. Nacismus (stejně jako bolševismus) má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebraní novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii.

 

Gnwp.cz: Používejte logo vaší kampaně
Jak hodnotí kampaň GNWP samotní správci webu gnwp.cz? Dočtete se v následujícím krátkém rozhovoru.

Jak vás napadlo něco jako GNWP?
Inspirovali jsme se částečně v zahraničí, ale samozřejmě jsme kampaň upravili do českého prostředí. Důležitá pro nás byla samotná aktivita všech lidí, kteří se ke kampani přihlásí. Proto je GNWP od začátku otevřená a snaží se inspirovat jednotlivce a kolektivy k nějaké aktivitě. Vše pod heslem „dělejte to, co vás baví.“

Čekali jste při spuštění prvních webových stránek takový ohlas?
Absolutně ne! Jsou za námi 3 roky a doufáme, že je GNWP, alespoň v některých komunitách, hodně vidět. Rozhodně kampaň překročila a stále překračuje naše očekávání. Bezvadné je, že ji podporuje mnoho kolektivů a jednotlivců, kteří se mezi sebou vůbec neznají a spojuje je myšlenka kampaně. To je super a byl to částečně náš cíl.

Komunikujete nějakým způsobem s lidmi, kteří kampaň podporují a dělají?
Snažíme se o to prostřednictvím webů, které spravujeme. Dále jsme měli pravidelné místo v hudebních zinech, např. Killed by Noise, Underground Hormony, Move Your Ass, nyní ve Firestormu. Některé ziny nám sami otiskly naše prohlášení, např. KILJU ÖL ZINE. Samozřejmě také tvoříme letáky a samolepky, které pak lidi přejímají a rozšiřují. Ale pozitivní je, že dělají také své a originální. Ideální by bylo, kdyby vždy udělali něco svého a dali do toho kus sebe.

Lidé kampaň často spojují s Antifašistickou akcí, jak to tedy je?
Jsme stoprocentní sympatizanti Antifašistické akce, nejsme ale členové AFA. Tuhle kampaň nedělá AFA, ale každý, kdo se ztotožní s jejími principy. AFA ale podporujeme a ona podporuje zase nás.

Chcete něco vzkázat lidem, kteří podporují kampaň v Čechách a na Slovensku?
Děkujeme všem za dosavadní podporu! Pokračujeme dál – kampaň Good Night White Pride děláte vy – vy jste Good Night White Pride! Používejte logo vaší kampaně! Buďte kreativní a nenechte si své okolí zaneřádit fašistickým svinstvem.

Máš nějaký hudební projekt, internetové stránky, distro nebo pořádáš koncerty či sportovní akce? A na druhou stranu nemáš rád nácky a chceš to dát najevo? Na co čekáš - vezmi kampaň GNWP za svou!

Více: gnwp.cz - gnwp.czechcore.cz