Televize NOVA přinesla ve svém pořadu Natvrdo odhalení praktik kompromitování a zastrašování v nejvyšší politice. Pozornější divák mohl v reportáži zaregistrovat, že usvědčený poslanec Jan Morava má na sobě oblečené tričko značky Thor Steinar.
Televizní stanice NOVA přinesla ve svém investigativním pořadu Natvrdo odhalení praktik kompromitování, vydírání a zastrašování v nejvyšší politice. Asi by bylo naivní domnívat se, že právě takové věci nejsou integrální součástí fungování parlamentní demokracie. Karta padla na jednoho z nejmladší poslanců, který zastupuje vládní ODS, Jana Moravu. My ale necháme stranou dohady, do jaké míry jsou v aféře namočeny špičky strany či zda šlo o čistě partyzánskou akci mladého politika. Chceme upozornit jen na detail v celé mozaice odéesáckého varieté.
Pozornější divák mohl v reportáži zaregistrovat, například ve scéně odhalení v tramvaji, že Jan Morava má na sobě oblečené tričko značky Thor Steinar. Připomeňme, že tato značka je vyráběna německými neonacisty, do České republiky ji dováží lidé kolem neonacistické kapely Conflict88, ve svých obchodech tuto značku prodávají z valné většiny neonacisté a zde si je opět zpravidla neonacisté kupují a následně nosí, coby svou novodobou SS uniformu. Nepřijde vám, že jedno slovo se v předešlém souvětí podezřele často opakuje?
Samotný motiv „Good Morning, Angola“ je parafrází na známý filmový slogan „Good Morning, Vietnam“. O Angolu usilovalo nacistické Německo, aby oslabilo vliv západních mocností v Africe. Autoři klasické neonacistické jinotajné schovávačky asi chtěli naznačit, že jednou může přijít den (neonacisté říkají „Es kommt der Tag“) a Angola se probudí za zvuku invazních vojsk, které obnoví slávu nacistické Říše. Jistě naprostou náhodou se na tričku objevuje i motiv palmy (Afrika je přeci palem plná), která byla znakem nacistických jednotek Afrika Korps. Podobným způsobem na německý kolonialismus naráží výrobci Thor Steinar i na tričku s nápisem Ostafrika-Expedition. Deutsche Ostafrika je jednou z bývalých německých kolonií, která zahrnovala dnešní Tanzanii, Rwandu a Burundi.
Netvrdíme, že Jan Morava patří k neonacistickému hnutí. Jeho vkus spíš ilustruje politickou cestu, kterou se vydal. Cestu, která vede přes mrtvoly, jakkoli je tento slovní obrat obrazný. Ve své straně však není ojedinělým případem. Jeho spolustraníkem byl například velmi aktivní neonacista Václav Bureš, student práv z Plzně, Štěpán Sládek, či bývalý člen Národního korporativismu, Martin Bacík. Někteří politici a poslanci z ODS se dokonce neváhali podepsat s neonacisty pod jedno prohlášení.
Jestliže poslanec parlamentu chodí v oblečení od neonacistů, není pak divu, že se neonacisté cítí tak beztrestně v tričkách kapel oslavujících válečné zločince a zvěrstva holocaustu, jak sdělila například Česká televize ve svém zpravodajství.
Více o neonacistických oděvních značkách najdete na stánkách kampaně We Will Rock You.