Je všeobecně známé, že kolem neonacistických hudebních koncertů se točí velké peníze. Organizátorům jdou do kapes tučné sumy, z kterých jsou financovány nejen veřejné aktivity neonacistického hnutí, ale také například nákup zbraní pro "svatou rasovou válku." Méně známý je ovšem trend posledních let, kdy sami neonacisté zakládají oděvní značky a firmy, které se ve skrytu veřejně neznámých konspiračních nazi-kodů a symbolů tváří jako apolitické. Naneštěstí jich je po celém světě čím dál více a začínají pěkně vynášet!
Dobrý způsob, jak získat prachy pro neonacistické hnutí se nevyhnul ani České republice. Čeští náckové se nechali vždycky rádi inspirovat aktivitami v Německu, a tak bylo jen otázkou času, než se u nás zabydlí koncepce autonomního nacionalismu, Anti-antifa nebo typické módní prvky a ústup od subkultury skinheads.
Jedna věc se pro Českou republiku a střední Evropu stává stále typičtější a to distribuce dnes nejspíš nejúspěšnější módní značky v rukou neonacistů. Thor Steinar pochází z Německa a její majitelé jsou aktivní němečtí neonacisté. Proč je značka tak úspěšná? Čím je oblečení firmy Thor Steinar pro neonacisty tak přitažlivé? Odpověď je jednoduchá. Jednak se jedná o poměrně kvalitní značku, a jednak se zde objevují motivy, které jsou neonacisty jednoznačně identifikovány, ale zároveň se vyhýbají tradičním nacistickým symbolům, včetně těch zástupných. Proto může být takové oblečení nošeno bez potíží na veřejnosti (na rozdíl od přísně subkulturních značek), aniž by se jeho majitel musel obávat trestního postihu nebo nevole spoluobčanů. Tak se značka distribuuje s úspěchem nejenom v Německu, ale především také v Polsku, České republice nebo na Slovensku. Ve střední Evropě se díky provázanosti s německým hnutím značka opravdu dobře zabydlela a např. ve skandinávských zemích nebo Anglii není takřka rozšířena.
Ano, nacistickým kšeftům se u nás nevede špatně. Podpořit nácky můžete ve více než dvou desítkách kamenných nebo internetových obchodů, kde se TS distribuuje. Nutno dodat, že narozdíl od Německa, kde TS pod pláštěm apolitičnosti pronikla také do různých sportovních shopů a nosí ji tam spousta obyčejných lidí, je u nás její distribuce provázána často právě s neonacistickými obchodníky. Bohužel stále častěji nejenom s nimi. Existuje i několik subkulturních obchodů se street wearovým oblečením, kde buď z nevědomosti, nebo záměrně (nezájem o to, že sponzorují prodejem TS nácky), prodávají právě tuto značku. A tak je velké nebezpečí, že i u nás, tak jako v Německu, pronikne značka Thor Steinar z neonacistického ghetta a začnou ji nosit obyčejní lidé, kteří budou nevědomky sponzorovat neonacisty. Podle nejnovějších informací jde údajně minimálně 10% zisku z prodeje TS do rukou organizace „Svobodní kamarádi“, což je německá obdoba české neonacistické militantní organizace Národní odpor.
Hra na schovávanou ovšem náckům nevychází a prodej Thor Steinar začíná lézt na nervy mnoha lidem nejenom u nás. Na problematiku se snaží upozornit také antifašisté ze středočeského města Slaný, kde se nachází jeden z obchodů prodávající tuto značku. Ve Slaném je jednoznačné to, co je velkou měrou typické pro Českou republiku – Thor Steinar zde distribuují přímo náckové! Lokální antifas rozjeli informační kampaň, kde prostřednictvím plakátů, letáků aj. zdrojů informovali občany města o tom, co je Thor Steinar zač. Ve Slaném se navíc nacistická značka distribuuje přímo v obchodě s hračkami, kde visí plakát skupiny Skrewdriver a pod ním oblečení firmy Thor Steinar. Kampaň proti nacistickým kšeftům v tomto městě se začala rozjíždět a letáky proti TS se objevily na mnoha místech včetně lokálního rockového festivalu „Rock na Valníku“, kde se nacházely na všech stáncích. Ovšem ouha. Pořadatelem festivalu byl zpěvák známé punkové skupiny „Totální nasazení“ Sváťa, který dostal brzy pozvánku na místní oddělení státní policie. Majitelka obchodu „s hračkami“ (paní Jirátová) totiž podala trestní oznámení a Sváťa byl obviněn, že letáky na festivalu rozšiřoval, čímž prý „vědomě poškozoval její firmu.“ Nasupený Sváťa se dostavil na služebnu slánské policie, kde byl vyslechnut policajtama. Majitelka obchodu, kde se vesele společně s dětskými hračkami prodává Thor Steinar podala trestní oznámení na neznámého pachatele - na antifašisty, kteří informují ostatní o nebezpečnosti Thor Steinar.
Tam, kde jsou nacistické kšefty legální, je antifašistický odpor legitimní!
Solidaritu se všemi perzekuovanými antifašisty!
Na fotografii obchod ve Slaném, kde se prodává oblečení značky Thor Steinar.
Náckové ze Slaného mají v hračkárně plakát hudební skupiny Skrewdriver. Víte, co byla zač?
Skrewdriver byla velmi úspěšná anglická neonacistická hudební kapela. Založil ji roku 1977 Ian Stuart Donaldson, který se stal zpěvákem a leaderem skupiny. První texty, ventilující svéráznou pravicovou filosofii o násilí, přežití a rebelství si brzy začaly získávat oblibu nejenom v Anglii. V roce 1979 zakládá Donaldson menší politickou skupinu White Noise, která brzy upoutala pozornost neonacistické organizace British National Front (BNF). V roce 1981 se Donaldsonova politická buňka přejmenovala na Blood and Honour Club. V tomto období začíná na této hudební bázi část skupin v čele se Skrewdriverem vytvářet v textech písní mýtus o bílé Anglii založené urozenými vikingskými rytíři, kterou je nutno bránit proti nepřátelům pro budoucnost "árijských dětí". Skrewdriver se stává legendou vznikající White Power Music - extrémně pravicové a rasistické odnože rockové scény.
Počátkem devadesátých let si Skrewdriver vydobyl obrovskou popularitu v neonacistické scéně nejenom v Anglii, ale převážně v Německu. Jejich koncerty byly vyzdobeny nacistickými vlajkami, hajlovalo se při nich a údajně je oceňovali také bývalí příslušníci SS. V roce 1987 se donaldsonův BaH club pod vlivem mezinárodní popularity rozšiřuje a vzniká tak mezinárodní militantní neonacistická organizaci Blood and Honour. Stuart zamýšlel vytvořit rozsáhlou a výkonnou distribuční síť rasistických a neonacistických materiálů, především z hudební oblasti. Jeho idea našla značnou odezvu ve Velké Británii i v zahraničí a organizace se stala nejakceschopnější propagační platformou v neonacistickém hnutí v Evropě, později i v USA a Austrálii. Název organizace znamená v překladu „Krev a čest“, což byl bojový pokřik Hitlerjugend.
V roce 1993 byla Blood and Honour výrazně oslabena, když se její zakladatel a zpěvák skupiny Skrewdriver Ian Stuart Donaldson těžce zranil při autonehodě a o den později ve svých 36 letech zahynul. Nehoda je často, typicky paranoidně pro ultrapravicovou scénu, označována za atentát britské tajné služby MI 5. Ian Stuart Donaldson se stal mučedníkem pro neonacisty celého světa.