Před jedenasedmdesáti lety, 27. května 1942, byl na křižovatce v pražské Libni proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Událost patří k jednomu z nejvýznamnějších témat moderních českých dějin, a tak je veřejně dobře známý její průběh i ti, kdo atentát vykonali - i jejich osudy. Podobně známé jsou i osudy několika málo dalších lidí, kteří atentátu napomáhali a známé jsou i smutné příběhy některých míst, která měla s atentátem více či méně něco do činění.
Podobných míst a příběhů je ale celá řada, jenže na mnohé z nich se zcela zapomnělo, některé jsou dokonce úplně neznámé. My si ale myslíme, že je důležité si přípomínat úlohu těch méně známých a nebo neznámých hrdinů. Že ke zdárnému výsledku atentátu pomáhala vysazeným parašutistům řada obyvatel v protektorátu, kteří se nepočítali na jedince ani na desítky, ale na stovky. Většina z nich brala svou pomoc jako nezištný krok a do odbojové činnosti se obvykle zapojila bez rozdílu sociálního původu nebo politického a náboženského přesvědčení. Proti fašismu ani v tomto případě nebojovali jen vojáci, ale velmi statečně se proti němu stavěli "běžní" lidé, kteří při událostech, spojených s atentátem, sehráli mnohdy důležité úlohy.
Po celé zemi tak můžeme narazit na mnoho míst, která nějakým způsobem s atentátem souvisí - ti, kteří mu napomáhali tam bydleli, pracovali, byli zatčeni a nebo bohužel i zemřeli či byli popraveni. Na dalších místech se parašutisté ukrývali či atentát a jiné akce přímo plánovali. Na některých z těchto míst jsou umístěny pamětní desky, ale řada z nich bohužel památce zcela uniká. Chtěli bychom tak letos připomenout co nejvíce lidí, kteří byli do příprav atentátu na Heydricha zapojeni a uctít jejich památku. Většina jejich příběhů skončila bohužel tragicky - na popravištích a nebo dobrovolnou smrtí při zatýkání (těch šťastných konců je bohužel pomálu).
Připomeňte si tyto příběhy s námi, zkuste zjistit, zda se někde ve vašem okolí nenachází místo, které nějakým způsobem s atentátem souvisí a nebo zajděte na místo, které Vám je již známé. Uctěte na místě památku obětí nacistického teroru položením květin či zapálením svíček. Budeme rádi za zaslané fotografie těchto malých pietních aktů i za informace o místech a osobách, na jejichž životy a oběti jste vzpomněli. Fotografie a další info posílejte na kontakt@antifa.cz.
Rádi bychom ze zaslaných fotografií a informací vytvořili souhrnný článek, ve kterém bychom sestavili mozaiku vašich příběhů a fotografií a který by se tak stal důstojným připomenutím všech, kdo se na atentátu podíleli a toho, že jejich činy v boji proti fašismu nejsou zapomenuty. Článek by měl vyjít 24. října, což je v této souvislosti symbolický den obětí nacistického teroru, kdy bylo v jediný den v koncentračním táboře Mauthausen popraveno najednou 262 osob, které měly s atentátem něco společného.
Fašismus neskončil s pádem Třetí říše, ta ale byla jeho historickým úspěchem. Proto chceme připomínat ty, kdo se proti útlaku tehdy neváhali stavět. Dokažme společně, že nezapomínáme. Dokažme, že je tu tradice, kterou je třeba následovat.
Méně známý snímek známých hrdinů...
...a jedna z méně známých hrdinek, Věra Junková