Úterý 30/10/2018

Zatčení neonacisté plánovali útoky v saském Chemnitz

Německá policie zatkla v Chemnitz šest neonacistů ve věku 20 až 31 let podezřelých z účasti v teroristické skupině útočící na cizince a skutečné či domnělé politické odpůrce. Neonacistická skupina „Revolution Chemnitz“ chtěla v rámci národních oslav Dne německé jednoty (3. října) zahájit násilné ozbrojené útoky na uprchlíky a lidi s odlišnými politickými názory.

Německý deník Süddeutsche Zeitung uvádí, že „chtěli dosáhnout víc než NSU,“ neonacistická teroristická skupina odhalená v roce 2011, která má na svědomí několik rasistických vražd a bombových útoků. Pět z podezřelých se pravděpodobně účastnilo 14. srpna v Chemnitz napadání cizinců v rámci demonstrace krajních pravičáků a neonacistických chuligánů. Podezřelí si tam měli testovat terén pro akce plánované na Den německé jednoty.

Sasko je už delší dobu předmětem zájmu neonacistů a domovem řady krajně pravicových organizací, včetně populistického hnutí Pegida, známého svými pondělními demonstracemi v Drážďanech. Silnou voličskou základnu má v Sasku i krajně pravicová strana AfD, která tam v loňských parlamentních volbách skončila na prvním místě s 27 % hlasů. V příštím roce se v Sasku konají zemské volby, ve kterých se AfD považuje za favorita.

V sobotu 13. října se do saského Ostritz sjelo kolem 650 neonacistů z Německa a dalších zemí, včetně ČR. Neonacisté tam zorganizovali turnaj bojových sportů „Kampf der Nibelungen“. O napojení neonacistů na bojovou scénu jsme již psali mnohokrát. Ve stejném městečku u polských hranic uspořádali v dubnu na „vůdcovy narozeniny“ SS-festival (Schild und Schwert) a 3. listopadu plánují jeho pokračování.

K tomu všemu připočtěme činnost (v případě kauzy NSU spíše záměrnou nečinnost) saské policie, která je známá svým benevolentním přístupem k neonacistům a nesmlouvavostí vůči antifašistům. Jistě není náhodou, že aktivity neonacistů se často odehrávají právě v regionu, kde cítí oporu u značné části populace, včetně některých struktur saské policie.

Sasko ale není jen krajní pravice. Proti SS-festivalu v Ostritz se rozjela kampaň Rechts rockt nicht!, krajně pravicové vzedmutí v Chemnitz narazilo na odpor v podobě několika protestů se stovkami až tisíci účastníků. Toho největšího, spojeného s koncertem proti rasismu, se 3. září pod heslem „Nás je víc“ zúčastnilo přes 65 000 lidí. 20. října se v Chemnitz také konal třetí ročník antifašistického kongresu mládeže JuKo, na který dorazilo zhruba 300 lidí. Velké protesty proběhly i v dalších německých městech, např. v Hamburku, Mnichově nebo Berlíně. Posledně jmenovaným prošla 13. října čtvrtmilionová demonstrace proti přetrvávajícímu rasismu, diskriminaci a vzestupu krajní pravice.