Pondělí 7/9/2009

Začíná Týden nepřizpůsobivosti

V polovině září zažije Praha rychlý sled kulturních a protestních akcí, které ponesou jeden společný vzkaz: nechceme se přizpůsobit neustálým omezením a jsme solidární s těmi, kdo jsou vyloučeni ze společnosti. Obsazení nového squatu, protestní Do It Yourself karneval, demonstrace proti zákazu maskování… ale také koncerty, diskuze a promítání filmů.

AKTUALIZACE:
---- POZOR ZMĚNA !!! --- DIY KARNEVAL ZAČNE NA TĚŠNOVĚ!
Nebyl by to DIY karneval, aby proběhl bez obstrukcí ze strany úřadů. Zatímco donedávna nesměly na Štvanici pouze autobusy, po oznámení karnevalu se zákaz rozšířil na všechna auta. Úřad městské části Prahy 7, který může udělovat výjimky, nám rovnou oznámil, že pro nás šance není - příkaz přišel z magistrátu. Proto jsme nahlásili alternativní trasy a karneval začne na blízkém Těšnově.
Připomeňme si, že magistrát by nás raději v ulicích vůbec neviděl. Od zákazu průvodu ho letos zdržela pouze prohra v soudní při, kterou s námi absolvoval poté, co loni zakázal první trasu karnevalu. Podle soudu si počínal nezákonně.

Výběr z programu:
12.9. sobota Obsazení nového squatu
13.9. neděle T. S. Eliot: PUSTINA - divadlo, Cross Club
14.9. pondelí Praha přestavěná - přednáška a komentovaná prohlídka centra, Truhlářská
15.9. úterý Demonstrace proti změnám shromažďovacího zákona - Palackého náměstí
16.9. středa Veřejná debata o nepřizpůsobivosti - Anděl Media Centrum
17.9. čtvrtek WWW + Vladimir 518, My Name is Ann, YZ (DJ DeusExMachina + Yumiko), DJ Ghonzales, Cross Club, Praha
18.9. pátek Obsaď a žij - squatterská hra ve Stromovce, u Planetária ve Stromovce
19.9. sobota - DIY karneval
celý program na neprizpusobivi.fnf.cz/program

Označení "nepřizpůsobiví" se stalo v poslední době vhodnou šifrou pro rasistické útoky na Romy i pro jakoukoli společenskou netoleranci vůči odlišnosti, například vůči odlišnému životnímu stylu squaterů či technařů. Slovo jasně říká, jaký prostor svobody se u menšin předpokládá: většinová pravidla jsou ta jediná možnost a vy se můžete buď přizpůsobit, nebo se vylučujete ze společnosti. Třetí možnost vzájemné tolerance a hledání možných společných pravidel soužití jako kdyby neexistovala.
Tento příkaz přizpůsobit se, který společnost adresuje svým okrajovým složkám, je ale ve skutečnosti určen každému. Každý se v této společnosti má stát poslušným lidským zdrojem, tichým občanem a daňovým poplatníkem. Má nevyčnívat z řady a nesnažit se o vlastní přemýšlení: máme přeci média, která dostatečně přemýšlí za něj. Má poslouchat svého šéfa nebo učitele, má se přizpůsobovat všemu, co po něm společnost žádá. I ty nejvíce vyčnívající a zdánlivě podvratné postoje například umělců si stávající společnost umí přizpůsobit: přišels na zajímavou myšlenku? Výborně, uděláme z ní módu a spotřební zboží.
Důsledkem důrazu na přizpůsobení je také šíření postojů, které byly dosud charakteristické především pro krajní pravici, napříč společností. Útočit na Romy se pokládalo ve "slušné společnosti" přece jen za rasistické a nepřijatelné, ale jak se z nich mávnutím kouzelného proutku stanou „nepřizpůsobiví“, je možné říkat na jejich adresu cokoli. Někteří politici přejímají tvrdý postoj vůči menšinám, kterým se dosud chlubili pouze neonacisté, zhruba v duchu postoje: "Vy chcete fašismus od neonácků? Dáme vám vlastní!"

Různost akcí v rámci Týdne nepřizpůsobivosti je projevem snahy zachytit různost polí, v rámci kterých je v dnešní společnosti vyžadováno přizpůsobení se. Navazují na loňský Do It Yourself karneval proti represím, ale reaguje na události posledního roku. Od kamerových systémů a státní posedlosti pro nás všechny pěkně nebezpečnou "bezpečností" přesouvá svou pozornost ke společenskému vymáhání konformity.
Týden odstartuje obsazení nového squatu, které proběhne v Praze v sobotu 12. září přibližně v 16.00. Podrobnosti o budově i následném programu se dozvíte z infolinky, která bude včas zveřejněna, a z internetu. Ať si novináři píší, co chtějí, obsazení není reakcí na vyklizení squatu Milada, bylo plánováno už od jara. Je ovšem pravda, že situace, kdy v Praze není ani jeden squat, dělá tuto akci dvojnásob důležitou. Podpora obsazení nového squatu je nejen vyjádřením k represím státu a jeho neonacistických služebníků ze soukromé ochranky, kteří v poslední červnový den brutálně vyklidili Miladu. Je rovněž hlasem do diskuze o tom, v jakém městě chceme žít – zda ve městě především pro kanceláře a turistický byznys, nebo ve městě, ve kterém si svůj prostor vybojuje i alternativní kultura.
V úterý 15. září proběhne od šesti hodin večer na Palackého náměstí v Praze demonstrace proti změnám shromažďovacího zákona, kterou pořádá občanské sdružení Iuridicum Remedium. Někomu může připadat absurdní demonstrovat za právo demonstrovat. Vždyť přece toto právo je zaručeno zákonem a za pár měsíců si všichni přední politici připomenou dvacáté výročí změny režimu, která začala právě masovými demonstracemi. Jenže slova jsou jedna věc a realita věc druhá. Stále častěji se setkáváme se snahami radnic právo na shromažďování omezit. Zákonodárci vycházejí těmto snahám vstříc a v poslední době schválili mimo jiné zákaz maskování na akcích a prodloužení lhůty pro nahlášení veřejné akce. Zákaz maskování přitom může vydat účastníky šikaně v zaměstnání nebo napadání ze strany politických odpůrců. Akci podpoří hudební skupiny z labelu Silver Rocket – Unkilled Worker, Bonus a Aran Epochal.
Významným aktérem v tažení proti "nepřizpůsobivým" jsou média. V pojmu si našla obezličku, jak diskvalifikovat a přitom vystupovat navenek politicky korektně a nexenofobně. Mimo to jsou to také ona, kdo ve společnosti tvoří názory a zásadně ovlivňuje, co a jakým způsobem se bude vnímat – vytáří názorovou konformitu. Proto bude další akce věnovaná právě jim. Veřejná debata o médiích a nepřizpůsobivosti proběhně ve středu 16. září od 17:00 před budovou Anděl Media Centrum, sídlem Mafra, a.s., jež vydává Mladou frontu Dnes a Lidové noviny. Debaty se zúčastní Todd Nesbitt (vedoucí Katedry komunikačních a mediálních studií University of New York v Praze) a Jan Křeček (Centrum pro mediální studia, FSV UK).
Na podporu Týdne nepřizpůsobivosti proběhnou další kulturní akce, například Festival nepřizpůsobivých filmů (místo a čas budou upřesněny). Řada akcí na podporu týdne proběhne v klubu Cross. Vedle experimentálních divadelních představení podle Eliotovy básně Pustina to bude zejména rapový koncert ve čtvrtek 17. září. Myšlenku, že hodnotou není přizpůsobit se požadavkům společnosti, ale právě naopak nepřizpůsobit se a jít vlastní cestou podpoří Vladimír 518, My name is Ann a WWW.
Týden nepřizpůsobivosti vyvrcholí v sobotu 19. září tradičním do it yourself karnevalem, tentokrát pod heslem Všichni jsme nepřizpůsobiví. Vítáme všechny nápadité masky, ať už si vezmou za téma nepřizpůsobivost, anebo naopak – konformitu, poddajnost a její strážce. Na akci vystoupí freetekno sound systémy i živé kapely. A samozřejmě bude průvod a party v ulicích města.

O dalších akcích čtěte na neprizpusobivi.fnf.cz, kde také budou zveřejňovány aktualizace.

Pokud jsme nepřizpůsobiví, jsme také svobodní - Týden nepřizpůsobivosti Praha 12.-19.9.2009

Prohlášení iniciativy Freedom not fear k Týdnu nepřizpůsobivosti

Všichni jsme nepřizpůsobiví

Média, politici, neonacisté i "slušní lidé" se spojili, aby nám ukázali současnou největší hrozbu: nepřizpůsobivé. Hanlivý přívlastek začal žít vlastním životem. Užívá se k pranýřování každého, kdo se nelíbí: Romů, squatterů, technařů, chudých.

Nálepka nepřizpůsobivosti vypovídá však nejvíc o společnosti, která ji uděluje. Ukazuje, co je její hlavní hodnotou: přizpůsobit se. Chce z nás mít (po)slušné budovatele vlastních kariér, netečné ke svému okolí a vždy ochotné se zařadit - přizpůsobit se jako cihla zdi.

"Nepřizpůsobivost" ve skutečnosti útočí na to nejdůležitější, co máme - svobodu. Přizpůsobivá svoboda je protimluv, svobodu poznáme právě podle toho, že se nepřizpůsobí. Spočívá v tom, co si nenecháme vzít, v čem chceme dělat věci po svém. Všichni jsme nepřizpůsobiví - do té míry, pokud jsme svobodní.

Údajně "nepřizpůsobivé" jsou ve skutečnosti skupiny, které se mají podle většinové společnosti přizpůsobit utrpěné ztrátě. Romům bylo už před více než padesáti lety zakázáno kočování a nyní se společnost diví, že se nepřizpůsobují vnucenému způsobu života. Technařům společnost sebrala jejich nomádství, rozprášila nebo se pokusila kooptovat jejich svobodné teknivaly. Zákaz maskování může představovat hrozbu pro jejich svobodné do it yourself karnevaly. Squaterům stát sebral jejich domov - vyklizením posledního českého squatu Milada zanikl prostor pro alternativu v bydlení i v kultuře. To vše znamenalo ztráty nejen pro přímo postižené. Šlo zároveň o úder vůči všem, kterým byla drahá svoboda a různost ve společnosti.

Náš odpor proti nálepkování "nepřizpůsobivostí" neznamená, že obhajujeme jakékoli chování, které se tak označuje. Problémy existují, tváří v tvář jim ale máme dvě možnosti: hledat reálné příčiny k řešení anebo domnělé viníky k démonizaci.

Zároveň víme, že hledání nepřátel a uspokojování agrese ze společnosti nezmizí. Vybíjet ji ale lze různými směry. Dnešní ofenziva proti "nepřizpůsobivým" se zaměřuje na nejslabší článek řetězu: na odlišné, na menšiny, na ty, kdo zaostávají. Jsme antiprométeovská společnost. Nebouříme se proti silným, nekrademe bohům oheň, ale útočíme na slabší, ať již počtem nebo postavením.

Pokud se média a politici na "nepřizpůsobivosti" nepřiživují, mohou říkat: neútočte na cihly, které ze zdi vypadly nebo v ní prostě nechtěly být. Nikdy ale neřeknou kritizujte zeď samu, zvažte normu. Proto je v Česku stále přípustnější nadávat na cikány než jen vyslovit slovo "kapitalismus".

Jako jedni z "nepřizpůsobivých" se sice můžeme domáhat svých práv, psát žádosti a připomínat, co všechno nám represe sebraly. Zároveň jsme se přesvědčili, že pokud si něco takového vyhandlujeme, dostaneme to v pokřivené formě. Tak dopadl Czechtek, z kterého se v posledním ročníku stal podivný paskvil. O něco takového nestojíme. Naši svobodu si budeme brát sami: budeme obsazovat další squaty, uspořádáme další karneval a další parties.

Česká iniciativa Freedom Not Fear (Svoboda místo strachu) vznikla v reakci na celosvětovou akci proti represím. Loni se podílela na do it yourself karnevalu proti represím státu - kamerám, omezujícím zákonům a útokům na soukromí. V této aktivitě chceme pokračovat, pro tento rok se ale namísto násilí a kontroly, které vychází přímo z nařízení státu a dalších autorit, zaměřujeme na násilí, které produkuje nejen stát, ale i velká část společnosti nálepkováním a vylučováním některých skupin. I zde se totiž vyvolává strach, neboť jsou někteří lidé líčeni jako hrozba - a i zde se v reakci na tento strach omezuje naše svoboda.

Freedom not Fear