V následujících odstavcích přinášíme krátký překlad rozhovoru z německého webu plastic-bomb.eu. Autor zpovídal jednoho z členů známého antifa hip hop projektu – Moscow Death Brigade. Ti se nám již brzy konečně představí na domácí půdě společně s moskevskými kamarády z What We Feel. Obě kapely dnes v Berlíně oficiálně startují evropské turné a vy je můžete vidět a podpořit tuhle sobotu (3. května 2014) v pražském klubu Podnik
MOSCOW DEATH BRIGADE je undergroundový hardcore rap z Moskvy. Staví se ostře proti vymývání mozků a manipulaci ze strany oficiálních autorit a masmédií, jejich postoje jsou jasně antifašistické, členové dříve mimo jiné působili i v SHARP kapele RAZOR BOIS. Už jenom tohle představuje dobrý důvod, proč si na ně pořádně posvítit. Rozhovor vedl Henni, na otázky odpovídal Vlad.
Předpokládejme, že existují lidé, kteří vás ještě úplně neznají a neví, co si pod názvem MOSCOW DEATH BRIGADE představit. Kdo se skrývá za těmito maskami? Jakou hudbu máte nejraději? Čím se zabýváte, když zrovna nevystupujete jako MDB?
Ahoj! Jsme MOSCOW DEATH BRIGADE – hardcore rap kapela z Ruska. V roce 2007 jsme přišli s nápadem kapely, která by spojila hiphopovou hudbu s punk hardcore postojem. Mysleli jsme – respektive stále myslíme - že hip hop je perfektní pro DIY aktivismus: prostě vezmi do ruky pár mikrofonů, zesilovač, gramce a hned jsi připraven zahrát na koncertech, vyrazit na turné, šířit své myšlenky, udělat benefit a tak dále.
K tomu, abys mohl dělat hudbu, nepotřebuješ spoustu drahého vybavení a nástrojů. Když jsme začínali s MDB, měli jsme už nějaké zkušenosti v punk a hardcore kapelách, ale stejně tak milujeme rap.
Existuje toho mnoho z obou stran - jak z punk/hardcore, tak z rapu - co nás inspirovalo. Mimo jiné se jednalo o SPAZZ, GORILLA BISCUITS, WARZONE, THE CLASH, NO CASH, WU-TANG CLAN, CYPRESS HILL, LOOPTROOP, COMPANY FLOW, ARSONISTS, NON PHIXION, RA THE RUGGED MAN... Náš line-up se v průběhu let změnil, na našich koncertech či nahrávkách s námi vystupují kamarádi z jiných kapel, ale jádro zůstává vždy stejné. MDB není jen samotná kapela, nýbrž také kamarádi, kteří s námi spolupracují a pořádají koncerty, pořádají benefity, starají se o bezpečnost při koncertech atd..
Ok, tak jsme si už objasnili, proč hrajete mix hardcore a rapu. Pro mě to zní celé velmi dobře a skvěle to zapadá do drsného, agresivního, ruského jazyka. Je tenhle mix hudebních stylů v Rusku hodně populární?
Rap je v Rusku obecně velmi populární. Ale, jak si možná můžeš domyslet, mnozí spíše preferují rýmy o klubech, penězích a „gangsterském životě“. U nás je celkově fenoménem pravicový či náckovský rap. Zní to neuvěřitelně, ale tyhle kapely měly na svých koncertech před pár lety hajlující publikum. V současné době je to zase mimo trend a většina z bývalých „nazi raperů“ se pokouší vymlouvat, že si z toho vlastně jenom dělali legraci.
Když jsme začínali, nacisti nás nenáviděli za naše aktivní antifašistické postoje. Takzvaní „kluboví gangsteři“ na nás útočili, protože jsme moc politický a protože jsme si dělali srandu z jejich „ideálů“. Většina punk rockerů vůbec nechápala, o co se snažíme. K tomu můžeme ještě dodat, že v Rusku byl v 90. letech skutečný boj mezi subkulturami: punk rockeři a metalisti byli ve střetu s hip hopery a někdy taky mezi sebou. Nošení triček kapel se rovnalo označení gangu, mohli jste být kdykoliv napadeni nebo dokonce pobodáni. Když jsme založili MDB, v ruské punk/hc scéně panovalo o rapu hodně stereotypů.
Vaše texty jsou velmi politické a velmi kritické vůči státu a autoritám, ale také proti diskriminaci menšin. Jsou to problémy, které vás všeobecně štvou nebo jste s nimi konfrontováni v každodenním životě?
S hudbou jsme začali v době, kdy byla situace s neonacisty v Rusku opravdu na hovno. Antifašisté byli v menšině a neonacisté mohli beze strachu přepadávat punkové a hardcorové akce, pobodat nebo ukopat lidi k smrti. Bylo tak důležité vyjádřit náš jasný antifašistický postoj. Rapujeme také o každodenních situacích, osobních zkušenostech nebo zkušenostech našich přátel, jako je například policejní brutalita, násilí, propaganda masmédií, společenských předsudků či vojenských odvodů. Postupně jsme si všimli, že stále více lidí poslouchá naší muziku a chodí na naše koncerty. A nejsou to jen punkáči, hardcoristi, antifa aktivisti, nýbrž také normální hip hopeři, grafiťáci a obyčejní mladí lidé, kteří neznají hardcore scénu a nevědí moc o Antifašistické akci. Bylo to pro nás velmi překvapující, protože pořád ještě nejsme moc veřejní. Dali jsme jenom nahrané písničky na internet, aby si je mohl každý stáhnout.
Snažíte se raději na koncertech publikum přímo oslovovat, konfrontujete ho s nekompromisní a negativní realitou, nebo je to spíše schované mezi řádky?
Myslím, že naše poselství je zcela přímé a jasné. Snažíme se nazývat věci pravým jménem. Někdy ale používáme metafory, jsou to pořád ještě hip hopové texty.
Jaké je to teď s kritikou vlády a státu? Je to obtížnější? Vypadá to jako by pan Putin postupoval stále více restriktivně, lidé se snáze dostanou do vězení..
V Rusku není život snadný a bohužel tomu nebylo nikdy jinak. Vlastně realita je taková, že každá vláda má nečisté svědomí. Ve skutečnosti má každá země na světě nějak namočené ruce v krvi. Co lidé vidí v médiích a na internetu, je většinou propaganda. To, co se zveřejňuje, ale i to, co je skrýváno, slouží vždycky konkurujícím si politikům. Kritika státu není nic velkolepého. Může ti to možná dočasně přinést slávu, ale stěží to změní situaci. Jasně, snažíme se náš názor na politické a sociální problémy zviditelnit. Ale jsme přesvědčeni, že je nutné soustředit se na změnu k lepšímu v bezprostředním okolí. Tyhle malé změny mohou vést k velkým změnám. Mysli globálně - jednej lokálně funguje.
Když jsme si uvědomili, že naše hudba a živá vystoupení jsou velmi populární, pokusili jsme se toho taky využít. Skoro každý koncert jsme dělali jako benefit - sbírali jsme peníze k různým účelům - pro seniory a také pro válečné veterány z Druhé světové války, kterým se jednoduše nedostává dostatečné podpory ze strany státu nebo společnosti. Vybírali jsme peníze pro aktivisty, kteří potřebují právní nebo lékařskou pomoc. Těmito událostmi zlepšujeme také image Antifa aktivistů ve společnosti. Pod vlivem neonacistické propagandy v Rusku stále mnoho lidí věří, že jsou antifašisté pouhou bandou drogově závislých bláznů, podporovaných západními vládami.
Snažíme se dávat najevo, že v antifašistickém hnutí jsou také lidé, kteří se opravdu starají o to, co se v jejich okolí děje a pokouší se to zlepšit. Snažíme se také dávat dohromady lidi z našeho publika - počínaje metalisty a hip hopery konče - a dělat alternativní scénu více atraktivní.
Zorganizovali jsme velké koncerty, kde jsme si jako MDB zahráli s kapelami mnoha různých žánrů, od punk a hardcore po hip hop a metal, snažili jsme se dát dohromady aktivisty na graffiti soutěžích. Jsme stále přesvědčeni, že punkrock, metal, hip hop, graffiti, skateboarding.. jsou jen malou částí velké undergroundové kultury, která lidi spojuje, bez ohledu na hranice, různost jazyků a propagandu politiků.
Všechny naše koncerty jsou organizovány naším kolektivem, tzv. MDB crew. Jsme rovněž schopni zajistit ochranku, která se stará o bezpečné prostředí pro návštěvníky. Dříve náckové napadali lidi na cestě na koncert, vyzbrojeni noži, teleskopickými obušky a dokonce střelnými zbraněmi, což také mohlo skončit smrtí.
Jaká je v současné době situace v Rusku?
V současnosti přesně nesleduji vývoj ve scéně a je možné, že se mýlím, ale věřím, že se ruská scéna právě ocitá v rozkladu. Když jsme měli ještě dost silných nepřátel, scénu to dalo dohromady a sjednotilo. Když si šel na koncert, nemohl sis být jistý, že se vrátíš živý. A každý v koncertním sále byl jako tvůj bratr nebo sestra.
Věděl jsi, že všichni musí stát při sobě, aby přežili. V dnešní době se to dramaticky změnilo. Hrozby neonacistů se zdají být méně akutní, a proto již nejsou v ruské subkultuře tak relevantním tématem. Můžeš jít na koncert jasně alternativně oblečený a riziko přepadení je minimální. Není proto divu, že se scéna rozštěpila do mnoha malých partiček. Mnoho lidí, kteří se tehdy, když to bylo ještě nebezpečné, bálo přijít na show, nyní vstupuje do scény a přináší sebou svá vysokoškolská dramata a intriky. Ale myslím si, že je to přirozený proces a věřím, že je to přijatelná cena za mír a bezpečnost.
Existuje u vás taky problém rostoucí apolitické zóny, tj. kapel, které se jasně nedistancují od pravičáků a vystupují v punkové scéně?
Měli jsme už dříve Label s názvem „Boycott The Fencewalkers“. A můžeme s hrdostí říct, že se tím naše pozice nezměnila. Lidé, kteří rádi trávili čas s nácky a jejich přáteli, představovali v ruské scéně už dříve velký problém. Tento problém přetrvává dodnes, zejména od té doby, co mnoho aktivních lidí přestalo chodit na koncerty a celá scéna je rozštěpená do menších dílčích scén. Osobně nemáme zájem o kontakty na apolitické nebo s neonacisty spřátelené kapely a jejich okolí.
Zanedlouho pojedete na evropské turné s WWF, kteří jsou v současnosti velmi známí a populární. Nebojíte se, že budete vnímáni spíše jako jejich menší support a ne jako samostatná kapela?
I když se to tak může zdát - a s největší pravděpodobností to tak i bude - není to pro nás žádný problém. WWF jsou naši přátelé. Vysloužili si zcela svoji popularitu, protože jsou už několik let vlajkovou lodí ruského antifašistického hnutí a museli se lopotit se všemi riziky, které s tím souvisí. Pro nás to není o konkurenci, turné děláme společně.
Zorganizovali jste si turné sami, skrze kontakty, které jste měli z předchozích štací? Nebo vám vypomáhal někdo externě?
Vzhledem k naší dlouhodobé aktivitě v různých kapelách a projektech mají obě kapely přátele a soudruhy po celém světě. Díky tomu nebyl velký problém vše uspořádat. V DIY undergroundové subkultuře je to všechno o přátelství a vzájemné podpoře. Pokud někdo není líný cestovat, má možnost jít na turné, pozná nové lidi a zažije hezké chvíle.
Turné bude (znovu) benefiční na podporu rodiny Ivana Khutorského, který je známý jako oběť neonacisty. Co od něj očekáváte?
Doufáme, že budeme mít dobré koncerty, potkáme mnoho starých přátel a poznáme řadu nových a uvidíme spoustu kapel. Doufáme také, že se podaří vybrat nějaké peníze pro rodinu Ivana, který vydláždil cestu pro začátek rozvoje ruské DIY a Antifa scény. Byl jedním z prvních, kteří bojovali proti náckovské nadvládě v ruské scéně. V dnešní době si to můžeme obtížně představit, ale tehdy neonacisté ovládali ulice a obchody v Moskvě a dalších městech. Ivan a jeho přátelé šli proti dobře organizovaným pravicovým úderkám a postarali se o přežití hnutí. Dokonce i za cenu vlastního života. Chceme ukázat rodině Ivana, že jejich syn a bratr nebude zapomenut, že jeho život a smrt ovlivnily nespočet lidí po celém světě.
Můžeš mi na závěr vyjmenovat několik současných, dobrých kapel z Ruska?
To je těžké, protože jak jsem již řekl, já se v dnešní scéně moc neorientuji. Ale řekl bych, že jsou to WWF, 210 a Distemper. To všechno jsou kapely, které udělaly pro scénu hodně, a co je důležitější, zůstali věrní svým ideálům a názorům.
Díky za rozhovor!