Khaled Idris Bahray
V úterý 13.ledna 2015 bylo v drážďanské čtvrti Leubnitz-Neuostra nalezeno tělo 20-ti letého Khaleda Idris Bahraye, pocházejícího z Eritreje. Mladík si šel pondělního večera nakoupit do nedaleké samoobsluhy, cesta do večerky se mu však stala osudnou. Druhý den byl nalezen mrtev na dvoře nedalekého domu. Vše nasvědčuje tomu, že se stal obětí násilného trestného činu. Příčinou smrti byly bodné rány v oblasti břicha a krku.
Existuje důvodné podezření, že šlo o rasově motivovaný čin. Přátelé zavražděného hovoří o častém vyhrožování a rasistických nadávkách. Podle svědků se měl koncem roku na dveřích domu zavražděného objevit načmáraný hákový kříž.
Zda vražda souvisí s pondělním pochodem antiislámského hnutí Pegida zatím není jasné. Souvislost však nelze zcela vyloučit. Dosud největší útok na migranty souvisejícící s Pegidou se odehrál 22. prosince, kdy skupina neonacistů a chuligánů napadla několik Kurdů.
Vyjadřujeme solidaritu s oběťmi rasistických útoků. Nezapomínáme, neodpouštíme.
Khaled Idris Bahray utíkal před diktaturou.
Eritrea fakticky vznikla v roce 1991, kdy po třicet let trvající občanské válce došlo k ustanovení prozatimní vlády nezávislé na Etiopii. Odtržení v roce 1993 stvrdilo referendum a následně byla oficiálně vyhlášena nezávislost této země. Politická situace v Eritreji je odpočátku velmi napjatá. Na konci 90. let došlo ke krvavému konfliktu s Etiopií. Konflikt, který se týkal hraničního území nebyl dosud definitivně vyřešen. V čele Eritreje stojí již od roku 1993 prezident Isaias Afwerki a jeho Lidová fronta pro demokracii a spravedlnost. Afwerkiho autoritářský režim, který má na svědomí zatýkání, mučení a vraždy tisíců politických odpůrců, je jedním z hlavních důvodů migrace obyvatel z této země. V zemi prakticky neexistují žádná svobodná média, ani jednou se zde nekonaly svobodné volby. V Eritreji existuje povinná vojenská skužba pro muže i ženy. Občané Eritreje jsou do vojenské služby povoláváni prakticky po celou dobu svého produktivního věku. V zemi není povoleno svobodně cestovat, eritrejské ženy čelí v armádě beztrestnému znásilňování, neustálé povolávání do vojenské služby zabraňuje občanům zakládat rodiny a vést normální soukromý život.
AKTUALIZACE:
Státní zastupitelství oznámilo pokrok ve vyšetřování vraždy Khaleda.Obvinění z vraždy bylo vzneseno proti jeho spolubydlícímu, též imigrant, který ho měl 13.ledna 2015 ubodat. Motivem prý bylo vyeskalování domácích sporů.