Středa 27/10/2010

Vládní argument o velkém zadlužení ČR je lež

Především tzv. pravicové strany neustále opakují mantru o obludném zadlužení ČR a tedy "náš všech". Když si uvědomíme, že "my všichni" nejsme stát, že jsme si nežili nadpoměry, že bez státního dluhu nefunguje žádný stát na světě a že Klaus a jeho ekonomové už v 90.letech řečnili o utažení opasků proto, abychom mohli od roku 2000 žít v "postkomunistickém" blahobytu, je zde ještě jeden podstatný argument proti vládním reformám.

Vládní strany straší české občany státní zadlužeností, ale nikdo nehovoří o celkovém evropském kontextu. Internetové stránky BBC zveřejnily přehledné grafy, jak si stojí co do zadluženosti různé země eurozóny In graphics: Eurozone in crisis

Srovnejte se situací v ČR. V ČR je zadluženost 35, 6 procent HDP!  V Řecku dosahuje zadluženost 115,1 procent HDP, v Itálii 115,8 procent, v Německu 73,2, v Belgii 96,7, ve Francii 77,6, v Portugalsku 76,8, ve Španělsku 53,2, na Slovensku 35,7, v Británii 68,1 procent. Stát se chová jako firma, které došly peníze. Proč ale dluh mají platit ti, kteří ho nezpůsobili?

Přehledná tabulka světové zadluženosti tak, jak ji publikoval britský týdeník The Economist.