Blíží se volby do Evropského parlamentu. Neonacisty prolezlá Dělnická strana (DS) nenechává na Evropské unii nit suchou. Člověk by si tedy pomyslil, že jí budou protivné i její byrokratické instituce. Avšak tak tomu není. DS se hrne do Evropského parlamentu. Už si zvykáme na nesmyslné paradoxy neonacistického hnutí, takže by nás ani tento neměl překvapovat.
Dělnické straně je vlastně jedno, o jaké volby se jedná. Proč tedy nevyužít možnost dostat se k poslaneckému platu, k finančnímu příspěvku za dosažení potřebné procentní hranice hlasů, nebo jen k možnosti získat mediální pozornost. Předseda DS Tomáš Vandas vyrazil v touze po křesle v nenáviděné instituci na svou předvolební spanilou jízdu. V českých a moravských městech pořádá mítinky pro své věrné. Jinak se tato setkání totiž ani označit nedají. Doposud se předvolební mítinky DS obešly bez jakéhokoliv výrazného zájmu veřejnosti. Vandas mluví a pár desítek kolem stojících místních neonacistů naslouchá. Zpravidla předseda DS absolvuje dva takové mítinky za víkendový den. A často s ním z jednoho města do druhého putují i jeho následovníci, jako tomu bylo například 2. května při předvolebních proslovech v Plzni a v Rokycanech, kde na obou akcích byli v roli posluchačů stále jedni a ti samí náckové.
Tento víkend si Vandas na nezájem stěžovat nemusel. Při jeho exhibici v Přerově bylo na něj a několik desítek přítomných neonacistů připraveno 150 Romů. Jejich předákům a policii se tentokrát podařilo přítomné přemluvit, aby se nepouštěli do žádné akce. V neděli se situace již zcela obrátila, a policie musela udělat DS ochranku.
Znojmo
Ve Znojmě přišlo „přivítat“ Vandase asi 400 místních, převážně mladých, lidí. Iniciativa "Ve Znojmě Dělnickou stranu nechceme" vznikla ve Znojmě již před několika týdny a dvakrát se neúspěšně pokusila nahlásit do blízkosti mítinku DS protidemonstraci. Městský úřad ji pro kolizi se shodným místem nepovolil. Znojemský starosta Petr Nezveda se ovšem navíc pokoušel odpůrce DS přesvědčit, aby protidemonstraci uspořádali v jiný den, což je pro chování regionálních politiků typické. Iniciátor protiakce, znojemský občan Miloš Götz, nátlaku nepodlehl a trval na protestech v den mítinku DS. Několik desítek znojemských občanů ho skutečně v sobotu podpořilo, ale po výzvě policie se opět rozešli. Vzápětí je ale nahradil spontánní odpor několika stovek znojemských antifašistů, kteří již mířili na náměstí a ihned získávali verbální podporu od náhodných kolemjdoucích. Před jednou hodinou se ukazují na Masarykově náměstí také první příznivci DS tvoření výhradně neonacisty, kterých se nakonec sešlo několik desítek.
Antifašističtí demonstranti se snaží dostat na místo náckovské sešlosti, v čemž jim všemožně brání policie, která nasadila několik stovek svých lidí. Přesto to odpůrci DS nevzdávají a zkouší všechny přístupové cesty na Masarykovo náměstí. Jeden odvážlivec dokonce proniká průchodem domu a běží proti mítinku DS, je však pacifikován policií. Po více jak půl hodině mítink DS končí, Vandas nasedá do auta a odjíždí, jeho věrné odvádí policejní ochranka do hospody. Tím ale nekončí antifašistický protest, který se přesouvá na křižovatku u benzínové stanice Shell. Protestující znojemští odpůrci DS se následně stávají terčem útoku policie, což má za následek několik zraněných a zadržených lidí.
Jihlava
Ze Znojma se Vandas vypravil do Jihlavy, kde ho čekalo podobné uvítání v podobě více jak stovky místních antifašistů, kteří dorazili s vlajkami, pikety či s transparenty „Stop rasismu, stop neonacismu, stop Dělnické straně“. Nechyběli ani Romové.
Vandase si přišla poslechnout hrstka nácků z Jihlavy a okolí, o jejichž bezpečnost se postarala policie. Přesto musel předseda DS během svého proslovu strpět pískání a skandování svých odpůrců. Šťastný byl asi jen, když po mítinku nasedal do auta a opouštěl rychle Jihlavu a pro něj ne zrovna vydařenou neděli.
Jde to i bez AFA
Při nedělních akcích ve Znojmě a v Jihlavě se opět ukázalo, že místní antifašistický odpor je potřebný a účinný a že může fungovat i bez zprostředkování nějakou organizací, jakou je právě třeba Antifašistická akce (AFA). Ta nemá na antifašismus monopol, což je jedině dobře a uvedené akce to také dokazují.
Na jednu stranu se dá argumentovat, že podobné protesty akorát přitahují k Dělnické straně mediální pozornost, kterou si vůbec nezaslouží, ale kterou neonacisté bohatě využívají. DS je typickým příkladem využívání negativní reklamy, která je cílena především na frustrované, rasisticky smýšlející jedince.
Zmíněné projevy odporu vůči nárůstu aktivit a ambicí neonacistů jsou však více než potřebné, protože dávají náckům najevo, že nebudou tolerováni. A navíc jsou dynamickým prostorem pro sjednocování lidí, kterým není lhostejné, v jakém světě žijí a co se kolem nich děje. Právě těm patří dík a respekt za to, že se DS postavili a dali jasně najevo, že nácky ve svých městech nechtějí.