Úterý 12/11/2013

Útoky na autonomní sociální centra ve Varšavě

Účastníci "nacionalistického" pochodu k připomenutí sjednocení Polska 11. 11. 1918 zaútočili včera ve Varšavě na dvě antifašistická autonomní centra. Antifašistům se podařilo oba prostory ubránit, nicméně při útoku bylo rozbito několik aut a několik lidí bylo zraněno.

Při Marši nezávislosti včera ve Varšavě zaútočilo několik stovek chuligánů a "nacionalistů" na squaty Przychodnia a Syrena. Policie zasáhla až zhruba po 30 minutách. Přesto se podařilo antifašistům oba prostory ubránit. Při útoku shořelo několik aut, několik lidí bylo zraněno (nikdo vážně) a vzala za své také řada oken. Organizátoři Marše tvrdí, že útočili na základě toho, že na ně ze střechy squateři házeli lahve. To je jen obtížně představitelné, protože vzdálenost od domu na náměstí, kde Marš probíhal, je vzdušnou čarou 109 metrů (už vznikly i parodické stránky, které požadují "zařazení lidí ze střechy squatu do polského olympijského týmu", více zde na facebooku.). Reálnějším důvodem je fakt, že se squat nachází v těsné blízkosti srazu Marše a zároveň nejde o klasický squat, ale spíše o sociální centrum fungující i jako ubytovna pro chudé a migranty.

Při útoku vylezlo na střechu squatu cca 15 lidí, kteří se začali aktivně bránit. S útokem obyvatelé squatu počítali, proto byly přes okna nataženy bannery (kvůli kamenům a molotovům). Jedna skupina lidí na střeše házela dělobuchy po útočnících, kteří se snažili dostat ke dveřím, druhá vracela pyrotechniku a házela lahve. V jednom případě byl lidmi ze squatu použit i molotov, který byl hozen po skupině Legionistů přicházejících z boční ulice. Následně vše rozehnala policie. Samozřejmě se nedá mluvit o vítězství, nicméně máme k lidem ze střechy maximální respekt za to, že udělali v jejich situaci maximum a bránili se se ctí.

Přinášíme vám překlady prohlášení obou napadených autonomních center.

Pochod nezávislosti

Prohlášení squatu Przychodnia

Okolo tři čtvrtě na čtyři odpoledne napadli účastníci Pochodu nezávislosti sociální centrum Przychodnia. Jen díky tomu, že jsme byli odhodláni a řešili jsme situaci s klidnou hlavou, se podařilo odolat nacionalistické agresi. Několik lidí bylo zraněno, ale nikdo není ohrožen na životě.

Neo-fašisté byli připraveni na komentování věci pro média a ihned sdělili, že lidé ze squatu napadli jejich pochod házením kamenů ze střechy jejich směrem. Je zřejmé, že to bylo nemožné, protože konec ulice Skorupki, kde se budova nachází, je asi 200 metrů od Marszalkowske ulice, kterou nacionalisté pochodovali.

Jak můžeme vidět z několika videí, služba zvaná „Stráž pochodu nezávislosti, jejíž role byla chránit pochod, umožnila průchod skupině několika set ozbrojených lidí připravených k boji. Účastníci Pochodu nezávislosti zaútočili na Przychodniu se světlicemi, lahvemi a kameny v rukou.

Nacionalisté zapálili jedno auto, zničili druhé a poškodili budovu, když se snažili dostat dovnitř, ale naštěstí se nám podařilo ubránit. Bylo to možné jen díky tomu, že jsme drželi hlídky na střeše (po nějaký čas nám již bylo vyhrožováno) a dokázali jsme rychle vyhodit světlice dopadající dovnitř budovy. Chtěli bychom zdůraznit, že přestože se policejní jednotky nacházely několik set metrů od nás, trvalo jim 20 minut, než zasáhly. Kdybychom poslechli policii a ignorovali nebezpečí, squat by lehnul popelem.

Goebbelsovská propaganda Národního hnutí se pokouší událost vykreslovat jako akt chuligánství – přestože to byla oficiálně určená stráž průvodu, kdo nechal útočníky opustit průvod a pomáhal jim opustit místo napadení. V tomto okamžiku se připravujeme na další útok. Zůstaňte ve střehu!

S antifašistickými pozdravy
Kolektiv Przychodnia

Prohášení kolektivu Syrena (ohledně událostí z 11. listopadu 2013)

Dnes, v Den nezávislosti, udržovala polici neustálý dohled nad ulicemi Skurupki a Wilcza, kde se nachází autonomní prostory Syrena a Przychodnia. Okolo půl čtvrté odpoledne se nacionalistický Pochod nezávislosti pohyboval centrem města. Policejní jednotky hlídkující poblíž ulice Skorupki se rozptýlily a zmizely.

Ve stejném čase dorazila několikatuctová skupina neonacistických demonstrantů. Rozlomili řetězy na bráně a dostali se dovnitř, kde mačetami, lahvemi a pálkami napadali lidi, kteří se tam nacházeli. V tom okamžiku v Syreně bylo mimo jiné i 8 dětí ve věku 3-14 let.

Nejvíce poničeno bylo centrum Przychodnia – spálená a zničená auta, zranění lidé, vymlácená okna. Kvůli policejnímu ústupu jsme byli nuceni se asi po 30 minut bránit sami. Kdyby nebylo naší rozhodné reakce, mohlo dojít k tragédii: neonacisté byli připraveni zabíjet.

Takto vypadá dnešní patriotismus. Každý člověk, který se podílel na Pochodu nezávislosti, nese odpovědnost za útoky na domovy vystěhovaných rodin, starých či handicapovaných lidí a všech těch, kteří si nemohou dovolit ani nájem ani třicetiletou půjčku.

Dnes vypadá realita ve Varšavě tak, že mocní vystěhovávají a fašisté napadají.

Odoláme obojímu.
Kolektiv Syrena

Takto vypadalo napadení sociálního centra Przychodnia ze střechy budovy

"Nacionalisté" rozbíjejí okna squattu...

...a snaží se vyrazit dveře

Antifašisté se brání...

... a brání

Útočníci před domem

Napadení kolmejdoucího

Originál prohlášení

Další informace

Fotografie

Video