Středa 11/9/2013

U apolitiků vše při starém, Bootboy Duchin stále lže

Koncem srpna proběhl další koncert ze série Bootboys are back, kterou organizuje Tomáš Ducháček, známější pod přezdívkou Duchin. O letošní akci jsme zatím nic nepsali, protože vše, co mělo být řečeno, už bylo řečeno dříve. I letos šlo o přehlídku skupin z pravého okraje tzv. "apolitické" scény a kapel, které už tento pomyslný okraj překročily.

Těsně před koncertem informovala o konání Bootboys are back vol 3 regionální mutace deníku MF Dnes, které Duchin nejprve lhal o místě konání koncertu a pak popřel politickou orientaci akce: "Nemám s neonacismem nic společného, nejsem neonacista a na koncertu, který bude apolitický, zahrají jen skinheadské kapely. Je to uzavřená akce pro mé kamarády a kamarády mých kamarádů. Nepotřebujeme žádnou pozornost, i když s přítomností policie počítáme. Nechceme být ale nijak spojováni s neonacismem."

 

Tomáš Ducháček, organizátor "apolitických" skinheadských koncertů v triku White Power Skinheads. No, řekněte sami, jaké výmluvnější triko si může obléknout apolitik odmítající neonacismus?

Zkrátka a dobře, je Duchin jen další skinheadský patriot, kterého komunistická AFA lživě označuje za neonacistu, nebo není?

Duchina za neonacistu neoznačujeme, ale jeho opakovanému distancování od neonacismu se dá uvěřit stále obtížnějí. Svoje politické a osobní preference potvrdil i na zmíněném letošním ročníku Bootboys are back, do jehož ochranky byl Duchinem nanominován možná nejvýznamnější aktivista mezinárodní neonacistické scény žijící v Čechách – Dragan Petrovič, známější pod přezdívkou Bajba. Duchinovu výběru nelze než uznale zatleskat.

 

Nejblíže ke kameře pózuje Dragan Petrovič přezdívaný Bajba, srbský neonacista dlouhodobě usazený v Praze. Mimo jiné zorganizoval pod hlavičkou teroristické organizace Blood & Honour - Combat 18 koncert německých Oidoxie ve Křtěticích na Strakonicku.

Jedná se o srbského neonacistu s vlivem na celosvětovou Blood and Honour scénu, který už delší dobu pobývá v Praze. Dragan „Bajba“ Petrovič má prsty například ve webové prezentaci srbského webu Blood and Honour - Combat 18. Pokud si stránky proklikáte, objevíte nespočet hajlování, svastik a výzev k násilí a genocidě. Dragan Petrovič se ale obklopuje více lidmi, spojenými s neonacistickým hnutím, mimo jiné se účastní společenských a sportovních akci pořádaných někdejšími aktivisty Národního odporu Praha a zbytky pražských Blood and Honour.

 

Bajba na výletu do Německa, který Duchin pro své kamarády uspořádal. Pózuje i "napravená" neonacistka Luci Hron, organizátorka brněnského koncertu Pitbullfarm. Na skupinovce najdeme výkvět české "apolitické" scény s několika esy ze scény neonacistické. Vlevo nahoře nepřehlédnutelný Bajba, po jeho pravici pózuje další organizátor neonacistických koncertů Martin Píša, a vedle nich do třetice slovenský nácek Miro K., používající přezdívku Kampo. Vedle něj osobně Duchin a na konci horní řady vpravo náš oblíbenec Stenley (ex-Chlastarbaiter, Chernobor). V dolní řadě hned pod Bajbou Udy z Operace Artaban, vedle něj Piér a následně v černých brýlích Luci Hron

Dragan Petrovič je poněkud tajemná postava, které se mediální i policejní pozornost vyhýbala až do velkých razií proti českým neonacistům v rámci tzv. akce Power. Výjimku z mediální slepoty tvořila jeho sbírka na zatčené členy neonacistické buňky Blood and Honour mezi členy elitního oddílu belgické armády, o které v roce 2006 referovaly Lidové noviny. Petrovič je kromě jiných aktivit považován za šéfa srbské pobočky mezinárodní organizace Blood and Honour.

Část našich zdrojů tvrdí, že Bajba se v České republice etabloval jako součást mafiánských kruhů tvořených srbskými veterány z občanské války. Druhá část to popírá a tvrdí, že jediným zdrojem jeho příjmů je příležitostné pořádání koncertů v Srbsku (kam zve i české kapely) a jeho hudební vydavatelství White Eagle Records, které má na mezinárodní white power scéně pověst zlodějů, kteří neplatí kapelám a peníze směřují do vlastních kapes.

 

Na jméno René Szabó (v NS kruzích znám pod přezdívkou Siegy a populární společník díky terénnímu vozu Hummer) mimochodem můžete narazit v souvislosti s vymáháním pohledávek například v jednom z dílu knihy Jaroslava Kmenty z českého mafiánského prostředí Kmotr Mrázek

Petrovič se nechával vidět i ve společnosti Reného Szabó, starého pražského neonacisty z devadesátých let. Vedle toho udržuje přátelské styky s Lukášem Strnadem, aktivistou Blood and Honour z devadesátých let a jeho přítelem je i aktivista Dělnické strany (sociální spravedlnosti) Ladislav Budz. Ostatně Budz, Strnad i Petrovič bydlí ve stejné lokalitě. Lze spekulovat, ze Petrovičova složka na policii, ale především u tajných služeb, bude poměrně obsáhlá a tam lze podle nás i hledat důvody, proč byl do zahrnut do akce Power.

 

Dragan Petrovič na schůzi pořádané dánskou neonacistickou organizací Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse (DNSB) spolu s jejím šéfem Jonni Hansenem

Celkově je ale postavení Dragana Petroviče na české i světové neonacistické scéně nejednoznačné. Na jednu stranu patří mezi nejvlivnější neonacisty v celoevropském měřítku operujícím z České republiky. Na druhou stranu existují u nás i v zahraničí lidé, kteří před ním ostatní varují, mezi Petrovičem a jeho odpůrci panuje neskrývané nepřátelství. Petrovič bývá označován mnoha hanlivými výrazy, ze kterých mezi nejmírnější patří podrazák a zloděj. Podle rčení "svůj k svému" nutno dodat, že o Duchinově zlodějině jsme zatím neslyšeli. O jeho lhaní a podrazáctví se sice obecně ví, občas ale není špatné je připomenout.

O Draganu Petrovičovi jsme psali také zde: