Neděle 4/6/2006

Thor Steinar s naci-symbolikou

www.antifa.czPokud někdo ještě pochyboval o tom, zda oblečení od Thor Steinar je opravdu spojeno s nacismem, tak nyní již opravdu nemusí. Nová kolekce TS „to říká jasně a na rovinu“ asi jako když Orlík přestal zpívat Álib agil a otevřeně zapěl Bílá Liga. Holt každá nacistická skrývačka má své řešení a máloco je na neonacistické scéně náhoda.

Navzdory někdejší firemní politice, přijala firma Mediatex, která zastupuje oděvní značku Thor Steinar do své současné kolekce i otevřeně neonacistické symboly. Německý antifa časopis Antifaschistisches Infoblatt (AIB) informuje, že se u obrázku orla, který se vrhá na rybu, jakožto křesťanský symbol, jedná o motiv, který si neonacistické sdružení Die Artgemeinschaft - Germanische Glaubens-Gemeinschaft wesensgemäßer Lebensgestaltung e.V. nechalo svým předsedou, neonacistickým kádrem Jürgenem Riegerem zapsat na Německém patentovém úřadě v lednu 2003 jako obrazovou značku 30238105.8. Mimochodem tohoto neonacistu a člena NPD, hlavního organizátor pochodů za Rudolfa Hesse v německém Wunsiedelu, si čeští neonacisté jistě pamatují za jeho neústupnost ohledně Benešových dekretů, kvůli kterým jim nedovolil po dva roky vystoupit na této demonstraci s proslovem.

Jednotlivými kusy oblečení, které jsou opatřeny nápisem „no inquisition“ se můžou orientovat na pohansky ovlivněnou část pravičácké mládeže. „Žádná inkvizice“, či „Ne inkvizici“. Tento termín odkazuje jednak ke kritice praktik křesťanské církve, ale zároveň i proti současným snahám antifašistů vytlačit značky typu Thor Steinar z veřejného prostoru, které neonacisté označují za „inkviziční“.

Mluvčí AIB k tomu řekl: „Použití proslulého neonacistického motivu módní značkou Thor Steinar je dalším dokladem o tom, že tato značka je s neonacistickou scénou spojena víc, než přiznává.“

Mimo to se na tričkách kolekce pro jaro/léto 2006 objevují nápisy „Východoafrická expedice“ (Ostafrika-Expedition) a „Jihozápadní Afrika“ (Südwestafrika). Tyto názvy evokují pozitivní postoj k německé koloniální historii. „Německou Východní Afriku“ dnes tvoří státy Tanzanie, Burundi a Rwanda, „Německý jihozápad“, kde Němci v roce 1904 krvavě potlačili hererskou vzpouru, je teď od roku 1990 nezávislá Namibie. Stejně tak se mezi novými motivy objevuje i nápis „Heilpraktiker“, což sice v překladu znamená „lidový léčitel“, ale není těžké uhodnout, že pro mnoho neonacistů to bude spíše jen další šifra pro „praktikování hajlování“.

Při tom to není tak dávno, kdy si značka Thor Steinar opět vysloužila negativní titulky v novinách, když byly zveřejněny informace, že jeden ze spolupracovníků Mediatex je zapleten s militantní nacistickou scénou.

Více o Thor Steinar se dozvíte zde

Zdroj: www.we-will-rock-you.tk a sts.tym.sk