Pondělí 10/3/2014

Švédsko: Solidaritu s napadenými kamarády!

Celkem šest osob z jihošvédského Malmö – čtyři muži a dvě ženy – s bodnými a řeznými ranami vyhledali lékařskou pomoc poté, co se stali oběťmi útoku fašistů.

K incidentu došlo po skončení každoroční demonstrace „proti násilí páchanému na ženách“ feministické skupiny Mangla pořádané od 22:30 do půlnoci v souvislosti s Mezinárodním dnem žen, které se zúčastnilo zhruba 200 osob. Cestou z demonstrace napadla skupina neonacistů skupinu antifašistů. Útok byl dle policie dopředu naplánovaný a zcela nepřiměřený, čímž je kvalifikován jako pokus o vraždu. Zadrženi byli dva muži, útočníků bylo ovšem více.

Nejvážněji zraněný Showan, aktivní člen antirasistického fanklubu Malmö FF a aktivista proti homofobii, byl do nemocnice převezen v kritickém stavu, ale jeho stav se i nadále zlepšuje a měl by být stabilizovaný. Malmö FF Ultras, jehož členem Showan je, vyzývají k maximální účasti na demonstraci a dávají jasně najevo, že nebudou tolerovat projevy rasismus a fašismu ve svém městě.

Krátce po incidentu se vzedmula vlna solidarity a hned na druhý den, 9. března, bylo naplánováno hned několik demonstrací, ve Stockholmu, Malmö, Uppsale, Västerås, Lundu, Jönköpingu, Umeå a v Göteborgu. Vítáni jsou všichni, kterým není lhostejné násilí neonacistů.

Mezi antifašisty se proslýchá, že útočníci se před nedávnem vrátili z ukrajinského Kyjeva, kde „bojovali“ po boku neonacistického hnutí Svoboda.

Brzy se pokusíme přinést další informace.