Středa 14/12/2011

Stockholm 10.12.2011: Lahve, vajíčka a petardy

Láhve, vajíčka i petardy zasypaly v sobotu švédské nacionalisty a členy organizací Národní demokraté, Švédská strana, Švédské hnutí odporu, Svobodí nacionalisté nebo Národní svaz mládeže, kteří pochodovali centrem Stockholmu. Přes masivní mobilizaci se ale naci(onal)istů nakonec sešlo ani ne pět stovek a jejich pochod se pokusilo narušit více než sedm set odhodlaných antifašistů.

„Několik pravicových extremistů utrpělo zranění od lahví a petard, které na ně lidé házeli. Dvacetšest osob policie zatkla,“ potvrdila Nora Sundströmová, mluvčí pořádkové policie, která se snažila oddělit rozhořčené protidemonstranty od pochodu vyděšených pravičáků.

Nacionalistické skupiny, které nelogicky označují přistěhovalce za viníky ekonomické krize, uskutečnily podobné pochody v minulých letech na předměstí Stockholmu, kde byl před deseti lety zabit jeden z nich. Hlavní hvězdou letošní akce byl šéf British National Party (BNP) Nick Griffin, aktuálně poslanec Europarlamentu. Jeho projev se nesl v klasickém duchu a tak jsme se mohli dozvědět, že za ekonomickou krizi mohou kromě přistěhovalců i sionisté, marxisté, obhájci multikulturalismu a muslimové, kteří "vedou boj proti našemu náboženství." Obzvláště pikantní částí jeho projevu byla věta, označující všechny poslance europarlamentu za zločince a zrádce národa. Úrovní svého brilantního projevu zaskočil Griffin nejen kolemjdoucí, ale i přítomné nacionalisty.

 

Antifašistická demonstrace

 

Antifašistické pozdravy nazi(onali)stům I.

 

Antifašistické pozdravy nazi(onali)stům II.

 

"Co to sem lítá?"


Transparent:"Stop pravicovému extremismu"

 

Antifa demo: Stockholm pro všechny!

 

Názor na neonacisty

 

Po neonacistech házeli lidé cokoli

 

Diety v Europarlamentu Nickovi Griffinovi svědčí