V minulém článku jsme se zmínili o případu vězněných ruských antifašistů v kauzách „Vozduch“ a „Zacharenko“ s nečekaně pozitivním vývojem událostí pro Alexeje „Škobara“ Olesinova. Nyní přicházíme se shrnutím případu dalšího vězněného moskevského antifašisty a občanského aktivisty – Alexe Gaskarova. Alex se narodil v roce 1985. Zhruba od roku 2000 je aktivní v sociální sféře, od roku pak 2006 spolupracuje s Institutem Kolektivní Akce (IKD), kde se zabývá podporou a koordinací v rámci hnutí. Je absolventem Státní finanční akademie.
Během krátké doby se stal i jedním z neoficiálních mluvčích ruského antifašistického hnutí, čímž na sebe přitáhl pozornost ruských tajných služeb, zejména FSB (ex - KGB) a Centra E (Protiextrémistické oddělení).
28. července 2010 se jako novinář internetového portálu IKD.ru zúčastnil notoricky známého útoku na budovy Správy v moskevské oblasti Chimki. Spontánně svolané přímé akci několika set antifašistů, anarchistů a ekoaktivistů předcházely dlouhé protesty proti devastaci místních lesů a jejich násilnému potlačování ze strany úřadů a jimi najatých neonacistických bojůvek. Smutnou oběť tohoto brutálního násilí představuje jeden z nezávislých novinářů Michael Beketov. Beketov zemřel letos 8. dubna ve věku 55 let na následky těžkých zranění, po mnoha operacích a fatálním poškozením mozku.
Vlevo: Beketov řeční v roce 2010 během eko protestu v Chimském lese. Vpravo: Beketov rok poté po amputaci nohy a několika operacích mozku. Zemřel necelé dva roky poté.
Alex Gaskarov byl druhý den po událostech v Chimki zadržen pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Strávil několik těžkých měsíců ve vězení, ale svoji vinu nepřiznal. 22. října 2010 byl propuštěn na svobodu se zákazem vycestování. 24. června 2011 vynesl Městský soud v Chimki zprošťující rozsudek, který potvrdil 29. září téhož roku Krajský soud v Moskvě. 27. dubna 2012 soud pro moskevskou oblast Tverskoj nařídil ministerstvu financí zaplatit Alexovi kompenzaci ve výši 50.000 rublů (asi 32.000 Kč) za nelegální stíhání a omezení na svobodě.
Místo neohlášeného koncertu proběhl spontánní přesun na vlakové nádraží a odjezd před budovu radnice v Chimki, kde začala „party“ v jiném stylu
6. května 2012 se Gaskarov účastnil jako jeden z mnoha „Pochodu Milionů“, kolektivní akce opozičních sil po prezidentských volbách. Během hromadného zatýkání na Bolotném náměstí se ohradil vůči postupu pořádkové policie (OMON) se slovy: „Co to děláš?“. Na odpověď dostal tonfou do obličeje, po chvíli byl policisty sražen k zemi a dokopán. Během útoku utrpěl tržné rány a téměř omdlel. Zranění si vyžádala ošetření na pohotovosti.
Gaskarov po „napadení veřejného činitele“
28. května 2012 se Gaskarov obrátil na Vadima Yakovenka - ředitele hlavní vyšetřovací správy SKR (Vyšetřovacího výboru Ruska) se stížností na neoprávněný postup OMONu během zatýkání. Poukazoval zejména na porušení 3. článku § 286 trestního zákona, zneužití moci veřejného činitele za použití násilí a neletální zbraně. Alex zmínil, že se mu nepodařilo zapamatovat zasahující policisty, protože v době výkonu služby neměli na klopě odznak s identifikačním číslem a jejich tváře byly skryty za sklem přilby. Nicméně dodal, že konkrétní útočníky a jejich chování lze snadno poznat na základě pořízených fotografií a videodokumentace. Podle předpokladů přešly vyšetřující orgány stížnost bez povšimnutí.
I přes neustálý dohled státních represivních sil pokračoval Alexej v boji jako opoziční aktivista. V říjnu 2012 byl zvolen do KSO (Koordinační rady opozice). Obsadil první místo na nezávislé kandidátce s téměř 23 000 obdrženými hlasy.
Koncem března tohoto roku byl zvolen do Národní rady města Žukovsky (Gaskarovo bydliště 20 kilometrů od Moskvy) - prvního alternativního orgánu místní správy v novodobé historii Ruska. Ve volbách obsadil třetí místo.
Jestliže vyšetřovací služba SKR vykazovala nulovou aktivitu během podání Alexovy stížnosti na postup zásahové jednotky OMON, během vlastního šetření událostí již tak lhostejná nebyla. 28. dubna 2013 Gaskarova zadržela jako jednoho z podezřelých v „Kauze Bolotnaja“. Posléze proti němu zcela absurdně vznesla obvinění z účasti na masových nepokojích a násilí proti veřejnému činiteli. Vlastním prohlášením tvrdí, že „Gaskarov na Bolotném náměstí vedl skupinu demonstrantů, která se aktivně účastnila masových nepokojů, a osobně napadl policistu, který zadržoval násilníky.“
Bližší podrobnosti Gaskarovova zatčení vysvětluje právní zástupkyně Světlana Sidorkinová z právního sdružení „Agora“ (zastupující i další vězněné antifašisty).
Dle jejího sdělení policisté Alexe chytili přímo na ulici domovského města Žukovsky. Krátce po převozu do ústředí Vyšetřovacího výboru jej brzy dva „svědci v utajení“ identifikovali jako "pachatele, který během nepokojů na náměstí vedl skupiny osob, páchající trestnou činnost, přičemž zmíněnou činnost sám páchal".
Dle sdělení Sidorkinové k využití svědků v utajení dochází v momentě, kdy „existuje předpoklad k ohrožení jejich života a zdraví“. Skutečná jména těchto svědků záznam neuvádí, není ani známo, zda se jedná o zasahující policisty či civilisty.
V zatýkacím záznamu Alexeje na internetové stránce Vyšetřovacího výboru se také zmiňuje (nezveřejněný) video materiál, svědčící o vině zadrženého. Gaskarov se nyní nachází v policejní věznici v Moskvě (Petrovka 38).
Alexovo zatčení vyvolalo vlnu solidarity. K případu se vyjádřil mimo jiné v krátkém videu americký MMA bojovník Jeff „Snowman“ Monson, který dlouhodobě podporuje ruskou antifa scénu
Podle právní zástupkyně Alexe může i podpora Monsona sehrát klíčovou roli v nátlaku na ruské úřady
Nezávislý vyšetřovací výbor (vzniklý jako reakce na represivní postup státu proti opozici) předložil koncem dubna 2013 vlastní důkazy, které nasvědčují tomu, že masivní střety s OMONem byly částečně předem vyprovokovány tajnými státními agenty a najatými chuligány kolem moskevské fotbalové scény. To, že se nejedná o ojedinělou praxi prokremelských tajných služeb při potírání opozičních demonstrací ostatně uvedl i bývalý člen FSB v rozhovoru pro ruská média. Sám Gaskarov na svém facebookovém profilu ještě před zatčením zveřejnil ilustrační fotografii jednoho z účastníků nepokojů v civilním oblečení, který je na druhém snímku zachycen jako aktivní účastník na demonstraci putinovské prokremelské mládeže.
Fotografie členů prokremelské mládežnické nacionalistické organizace „Našisti“, antifašisty posměšně nazývanými „Putinjugend“. Tentokrát však na straně opozičních sil v bitce s policií.
Opozičním demonstrantům navíc policisté předem zablokolovali přístup na zákonně ohlášené místo konání akce. Ve zprávě se zároveň uvádí, že většina policií avizovaných škod, byla způsobena uměle již před konáním samotné akce. Ruské vyšetřovací orgány vyčíslily škody „po demonstrantech“ na 28 milionů rublů (přibližně 17,5 milionů korun), například na historické dlažbě náměstí. Aktivisté za lidská práva dospěli k závěru, že události z Bolotného náměstí nelze navíc legálně považovat za masové nepokoje, protože podle výkladu trestního zákoníku Ruské federace musí být takové nepokoje doprovázeny pogromy, žhářstvím, nebo ozbrojeným bojem.
Podpořte Alexa Gaskarova a připojte se tak k mezinárodnímu solidárnímu týdnu k propuštění jeho a dalších vězněných! Napište jim třeba dopis v ruštině, angličtině nebo němčině prostřednictvím webového formuláře projektu „Rosuznik“.
Návod s českými vysvětlivkami. Jmenný seznam obsahuje kromě samotného Alexe Gaskarova i dalších 14 kauzou postižených
Základy PC bezpečnosti
Vězni potřebují pochopitelně i finanční podporu na výhrady spojené s právním zastoupením.
Peníze lze převést na PayPal účet právního zástupce (dmitry.cw@gmail.com) nebo systémem Yandex.Money (Яндекс .Деньги 410011867897149).