Pátek 26/2/2016

Sobotní nazi party v Liberci

V sobotu 27. 2. má v Liberci proběhnout koncert několika neonacistických kapel. Zahrát se chystají průkopníci německého NS hardcoru HOPE FOR THE WEAK, jejich krajani FIGHT TONIGHT vedení zpěvákem z KAMPFZONE, SAUBANDE z Liberce a OLD FIRM z Košic.

To, že neonacisté vykrádají estetiku subkultur, které často nesou antifašistické myšlenky, není žádná novinka. Dlouhodobě oblíbené je vykrádání hardcorové subkultury. Ukázková akce tohoto trendu má proběhnout tuto sobotu, 27. 2. 2016 v Liberci. Na koncertu s titulem "Hardcore Night" se chystají zahrát hned 4 neonacistické kapely. Akci pořádá známá parta okolo bývalých Autonomních nacionalistů Sever. Jedním z organizátorů koncertu je například David Preissler, který se organizačně podílel na veřejných akcích této zaniklé organizace. Pojďme se podívat, co jsou zač interpreti, kteří v sobotu mají vystoupit.

David Preissler (vpravo) jako organizátor demonstrace Autonomních nacionalistů v Ústí nad Labem v roce 2009.

Kapela HOPE FOR THE WEAK z Drážďan patří k průkopníkům německého hatecoru, který vzniknul přibližně před 10 lety jako odpověď neonacistických autonomů na popularitu metalcoru. HOPE FOR THE WEAK jsou personálně propojení s MOSHPIT, OUTLAW, BRAINWASH a CONFIDENT OF VICTORY, dalšími význačnými kapelami tohoto stylu. Vznikli v roce 2005 a jsou součástí portfolia německého vydavatelství OPOS. To kolem sebe shromažďuje německé hatecore kapely, z nejznámějších např. BRAINWASH, MOSHPIT nebo BLUTZEUGEN, a je spojeno i s neonacistickou oděvní značkou Neverstraight Clothes. Provozovateli OPOS Records jsou Sebastian Raack z kapely OUTLAW a Michael Lorenz, člen OUTLAW, BRAINWASH, MOSHPIT a právě HOPE FOR THE WEAK. Oba jmenovaní se angažovali v organizaci Blood & Honour, která, jak se později ukázalo, podporovala známou trojici neonacistických vrahů okolo Beate Zschäpe. Lorenz byl v letech 1999-2000 šéfem saské sekce Blood & Honour.

V roce 2006 vydali HOPE FOR THE WEAK společné CD s dalšími dvěma neonacistickými kapelami - PATH OF RESISTANCE (neplést se stejnojmennou hardcore kapelou, v tomto případě jde o legendární neonacistickou kapelu z USA) a INBORN HATE. Kapela sama v propagačních materiálech k nejnovějšímu CD přiznává, že hudba je pro ni způsobem, jak šířit myšlenky jejich hnutí.

Tři členové z HOPE FOR THE WEAK měli ještě projekt s lidmi z MOSHPIT, který se jmenoval NON-DIVINE. V roce 2008 s ním vydali společné CD s kapelou RACIAL PURITY ("Rasová čistota"), kde zazněl mimo jiné cover od neonacistické kapely BOUND FOR GLORY. Pod novým názvem MYSANITY se v roce 2010 NON-DIVINE zúčastnili kompilace Tribute to Kreuzfeuer, a to po boku mnoha velkých jmen hatecoru (BRAINWASH, PAINFUL AWAKENING a dalších.)

Hope for the Weak

Liberečtí SAUBANDE se poněkud humpolácky pokouší o hatecore po vzoru německých neonacistických kapel. S HOPE FOR THE WEAK sdíleli pódium už v roce 2014 a s dalšími neonacistickými kapelami pravidelně koncertují v zahraničí. Kapela byla dříve známá pod názvem A.V.E. (přibližně před 10 lety). SAUBANDE mají kořeny v prostředí Autonomních nacionalistů, okolo roku 2011 se někteří členové účastnili protiromských nepokojů na severu Čech (Nový Bor, Varnsdorf) a v současnosti zřejmě nejvíce sympatizují s identitářským hnutím. Jsou podporováni českou značkou BLACK ARROWS, kterou provozuje severočeský neonacista Pavel Koleček. BLACK ARROWS nedávno uzavřeli spolupráci s OPOS Records a vzájemně distribuují své produkty.

Saubande hrají v lednu 2015 v milanském Skinhousu pod zástavou italských Hammerskins a bannerem německé NS kapely Brainwash, která tam také vystoupila.

Jeden ze zpěváků Saubande na protiromských demonstracích v září 2011. Vlevo v Novém Boru v béžovém triku s nápisem "Fight", vpravo hází kámen ve Varnsdorfu.

Ten stejný zpěvák Saubande na dalších neonacistických akcích. Vlevo na demonstraci v Drážďanech v únoru 2011 a vpravo na akci Autonomních nacionalistů v Kralupech v roce 2012.

FIGHT TONIGHT z Německa jsou skupina, vedená Dennisem Stöberem, zpěvákem z KAMPFZONE. Ti začali jako apolitická kapela, ale postupně se začali profilovat neonacisticky. Dennis Stöber dodnes působí ještě v další RAC kapele STRONGSIDE a ve FIGHT TONIGHT se potkal se členy skupiny HATE SOLDIERS. Bývalý bubeník FIGHT TONIGHT i HATE SOLDIERS se v roce 2007 podílel na žhářském útoku na uprchlickou ubytovnu v Sotterhausen. V roce 2009 FIGHT TONIGHT hráli v Belgii na oslavě narozenin Adolfa Hitlera, pořádané místní pobočkou organizace Blood & Honour. V letech 2008 a 2009 vystoupili i na sjezdech mládeže německé ultranacionalistické strany NPD.

Fight Tonight

OLD FIRM je RAC kapela ze slovenských Košic složená z nácků středního věku. Za sebou mají koncerty s dalšími neonacistickými kapelami jako KRÁTKÝ PROCES, CONFLICT (88), PAINFUL AWAKENING atd. Na bicí hraje na koncertech bubeník slovenské NS kapely STORM FRONT. OLD FIRM vydali i split s kapelou bývalého basáka polských WHITE DEVILS, LEGION TWIERDZY WROCLAW.

Logo Old Firm s motivem takzvaného kolovratu, který je často využíván východoevropskými neonacisty.

Liberecký koncert navazuje na loňskou akci, která nesla stejné jméno. Na začátku tohoto týdne k němu vznikla facebooková stránka (nikoliv událost), z čehož se dá usuzovat, že organizátoři hodlají v ČR pořádat další koncerty tohoto typu. Prohloubená spolupráce mezi OPOS Records a českou NS značkou Black Arrows tento předpoklad ještě posiluje. O dalším vývoji vás budeme v budoucnu informovat. Dle našich informací se koncert má konat v restauraci U Martina, což by potvrzoval i fakt, že samotná restaurace na sobotu uvádí soukromou akci a tuto zprávu jako jediná ocenila Dita Grund.

Facebook restaurace U Martina s informací o konání soukromé akce a profilová fotografie Dity Grund v tričku s nacistou Ottou Skorzeny.