Neděle 26/10/2008

Sídliště Janov, týden poté

Uplynul týden od pokusu neonacistů o pogrom na litvínovském sídlišti Janov. Získali jsme další zákulisní informace a nabízíme vám možné vysvětlení jeho průběhu.

O neonacistickém pokusu o pogrom na litvínovském sídlišti Janov se už na stránkách antifa.cz psalo. Nyní s týdenním odstupem přinášíme nová zajímavá fakta a pokusíme se lehce načrtnout prognózu dalšího vývoje.

Neonacisté na svých webech mluví o začátku rasové války a totálním vítězství. Zajímavější ovšem je, že mezi neonacistickými špičkami koluje od středy 22.10. tento text, jehož autorem je podle průvodního mailu vyzývajícího k šíření mezi "spolehlivé lidi" Temňák, což je zkrácená verze internetové přezdívky Martina Hracha. O jeho stycích s policií a získávání informací z prostředí pořádkových oddílů (tzv. těžkooděnci - speciální složka policie, která podle policejní terminologie zasahuje v případě většího narušení veřejného pořádku a silou zajišťuje nastolení právního stavu) jsme už psali v minulém článku. Zde je text v původní podobě.

Tak se mi donesla nějaká infa o tom jak na tom byla naše policie při demonstraci, pro některý možná trochu překvapující věci:
-Policie měla z počátku rozkaz , nezasahovat a měli se demonstranti nechat až prakticky do Janova, taky mělo dojít k odzbrojení cikánů, k tomu nakonec nedošlo, přišel rozkaz z hora od nějakýho papaláše.
- Policisté z celé situace byli hodně nešťastný a ještě jim přidalo jejich neschopný velení, jelikož ten zraněnej bengoš , jak dostal dlažebkou, tak ho kamarádi chtěli poslat do nemocnice, jenže jim bylo oznámeno, že sanitka pro něj nepřijede, že má smůlu, tak ho odtáhnuli k Delvitě, kde mu řekli, že prostě odvoz nedostane. Po dlouhý době se uvolnili až z Obvodního oddělení a toho týpka odvezli.
- celej plán postupu policie ztroskotal, že ten magor starosta vystoupil se svojí dementní řečí a tim to vlastně vyprovokoval.
-Mistr Vilda Matej je zaděláno na problémy, začla ho řešit protiextrémistická za ty jeho blbí kecy.
-špatná zpráva pro NS- policie vyhodnocuje mraky policejních záznamů a má spadeno na pár lidí. Předpokládá se , že to bude ale jen výtržnictví.

Pokud je to pravda - a průběh akce a fakt, že v minulosti pravdivé informace Hrach z policejních kruhů měl, by tomu nasvědčovali - byl zamýšlený postup asi následující:
Neonacisté se sejdou na náměstí v centru Litvínova. Policie je v kordonu odvede na janovské sídliště, kde využije napjaté atmosféry k vytipování nejzajímavějších osob z řad Romů (a patrně i neonacistů), které zatkne. V reálu tedy zřejmě došlo ke změně a byl vydán rozkaz, že proti Romům se zasahovat nebude. Můžeme jen spekulovat, že za tím byla snaha vyhnout se zraněním zejména v řadách policistů. Romů se sešlo víc, než všichni předpokládali, většina z nich byla ozbrojena násadami a klacky, několik mělo v rukou nože.
Definitivní tečku za policejním plánem pak udělal starosta Litvínova Milan Šťovíček, když neonacistické shromáždění navzdory záměrům policie rozpustil. Neonacisté se ho pokusí lynčovat a vzápětí se dvacet až třicet z nich shromáždí před policejním kordonem a zaklesnou se lokty, jako kdyby bylo jejich cílem se z policií přetlačovat, což však působí poněkud směšně, protože zezadu nikdo netlačí, ostatní neonacisté jsou o pár metrů dál a přihlížejí. V momentě, kdy před kordonem policie vytahuje několik neonacistů teleskopické obušky, hází policie výbušky a to i mezi přihlížející. Zadrží dva opilce a třetí opilec utrží šrám na hlavě. Mimochodem je to ten samý opilec, co byl loni vyhozen z demonstrace Autonomních nacionalistů na Kladně kvůli tomu, že byl opilý do té míry, že se jen tak držel na nohou.
Neonacisté obíhají policejní kordon naprosto nestřeženou boční ulicí (záměr nebo neschopnost?) a vydávají se do Janova. Jejich počet klesá na polovinu a šíří se mezi nimi zpráva, že Romů je hodně a jsou ozbrojeni. Klesá tak i jejich odhodlání, část z nich se občerstvuje točeným pivem v nedalekém stánku a přihlíží. K Janovu jich doráží asi stovka. Zbytek neonacistů složený převážně ze fotbalových chuligánů, dlouholetých aktivistů a mladých, kterým dodává kuráž alkohol, potom staví improvizované barikády z kontejnerů a hází kameny. Zajímavý je moment, kdy je zadržen člen Národního odporu Jiří Tůma, policisté mu sundají kuklu, legitimují a vzápětí ho propouštějí. Pro člověka, který má zkušenost z anarchistických a antifašistických demonstrací, je představa, že je v průběhu střetu s policií zadržen člověk co na místě pobíhá v kukle a vzápětí propuštěn, naprosto neuvěřitelná.

Někteří neonacisté se ještě pokoušejí jednat s antikonfliktním týmem, chtěli by chráněni policejní kordonem, projít okolo Romů. Posléze tento nápad opouštějí a rozcházejí se. Na jejich straně jsou celkem čtyři zadržení, dva opilci z náměstí (z nichž jeden pravděpodobně ani k neonacistům nepatřil), čtyři severočeští chuligáni odcházejí s podezřením ze spáchání přestupku: byli viděni běžnými uniformovanými policisty, jak si z auta vybalují zbraně. Podle našich informací tak ke všem zadržením došlo na začátku akce. Zdá se, že pořádkové oddíly s informací, že se nebude zasahovat proti Romům, přešla na zatýkání kohokoli chuť. Tomu odpovídá už zmíněné zadržení, odmaskování a následné propuštění Jiřího Tůmy.

Co můžeme očekávat do budoucna
Neonacisté zdá se pochopili, že jediný moment, kdy mohou získat podporu kohokoli mimo vlastní subkulturu, jsou protiromské aktivity. Jejich počet bude jistě do budoucna stoupat a neonacisté se budou snažit využít každou záminku. Mezi policií se budou svářet dvě tendence: těžkooděnci z pořádkových oddílů mají tendence dát snaze lůzy zjednávat "pořádek" volnější průběh, vyšší patra velení budou mít snahy aktivity neonacistů koordinovat k naplnění svých vlastních zájmů kontroly, zachování "rovnováhy" a stíhat jednotlivce z jakéhokoli tábora, pokud bude příliš vyčnívat, ale na druhou stranu nebude zpravodajsky příliš cenný.

Příznačné pro celou událost v Janově bylo mlčení politické scény, které až zas tolik nepřekvapí, ale i tzv. občanské společnosti. Politické strany byly plně zaměstnány probíhajícími volbami a tak se buď pobryndávaly šampaňským, nebo si naopak lízaly rány. K opožděné reakci je vyprovokovaly až protesty a výzvy některých romských organizací. Na místě je třeba se také zeptat, kde byla a je organizace Člověk v tísni, které se podařilo prakticky monopolizovat nevládní romskou problematiku a která loni zahájila nesmyslnou a xenofobní antinacistickou kampaň „NEOnácek: Chcete ho?“ s náklady ve výši více než dvou milionů korun.