Pondělí 11/6/2018

Samozvaný guru českého nacionalismu zasahuje v Letech

V památníku na území bývalého koncentračního tábora v Letech došlo letos už ke dvěma incidentům, které zneuctily památku genocidy Romů za druhé světové války. Ten nejnovější má na svědomí prapodivné sdružení My proti všem. Pojďme se ve stručnosti podívat na jeho zakladatele.

Letos v dubnu firma Agpi předala státu vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora, kde zemřely stovky Romů a další stovky odtud putovaly do vyhlazovacích táborů. V budoucnu by tam mělo vzniknout pietní místo. Že by Romové měli mít vlastní memoriál připomínající tuto krvavou etapu jejich dějin leží v krku různým rasistickým a neonacistickým skupinkám. Jedna z nich koncem května zhanobila stávající památník, když okolo něj vyvěsila urážlivé cedule. Za akcí stojí sdružení My proti všem, které na svém webu dokonce k akci zveřejnilo prohlášení:

Tímto projektem chceme poukázat na absurditu, kdy se tu vkládá půl miliardy korun do nečeského etnika, které s největší pravděpodobností za celou svou existenci u nás, (1918-2018), tolik peněz ani neodvedlo do státního rozpočtu! ... Nevadí nám, že tam chce někdo vybudovat megalomanské dílo, které má podpořit vyfabulovaný příběh o krutém "koncentračním" táboře na vyhlazování cikánského etnika, nám vadí pouze to, že tento nesmysl financuje vláda ČESKÉ REPUBLIKY. Pokud chtějí cikáni pomník, nechť ho mají a jak velký a drahý chtějí, ale jen a pouze za své peníze, nikoliv za NAŠE.

Jeden z výtvorů sdružení My proti všem v Letech
Jeden z výtvorů sdružení My proti všem v Letech

A kdy jsou My proti všem? Možná by bylo lepší se spíš ptát kdo je My proti všem. Je to totiž jeden z projektů pomateného libereckého nacionalisty Matouše Bulíře, který se s občasnou pomocí několika dalších individuí pokouší okopírovat akční koncept jiných českých nacionalistických skupin jako jsou Pro-Vlast nebo Generace Identity. To se mu ale moc nedaří. Už v minulosti se jeho sdružení chlubilo přelepováním cedulí na hranicích a podobnými akcemi, ale ty zřídkakdy zaujaly někoho jiného, než Bulíře a jeho kamarády. Akce v Letech si všimlo několik zpravodajských serverů a My proti všem se nezapomněli na webu pochlubit jejich screenshoty. Sdružení My proti všem se překrývá s "politicko-filosofickým hnutím" První republika. Takhle nabubřelý název je směšný hlavně při pohledu na jeho fórum, kde by se aktivní lidé dali spočítat na prstech jedné ruky. Bulíř se je snaží burcovat protiromskými a protiimigrantskými články, ale když dojde na veřejné akce, jsou dva účastníci úspěch. To ale Bulířovi, který si dokonce sám založil fanpage na Facebooku, nebrání v tom označovat se za zakladatele hnutí a svojí brožurku "Nacionalismus jako víra" popisovat jako "Bibli českého nacionalismu".

Matouš Bulíř a jeho uniformy
Matouš Bulíř a jeho uniformy

Bulíř miluje uniformy, a to dokonce tolik, že si nechal udělat stejnokroj My proti všem, ve kterém vyráží na veřejné akce, ale i například do muzea. Nápadně se podobá bachařské uniformě a není se čemu divit, vzhledem k jeho práci v Rýnovické věznici. Kvůli ní vloni stanul u soudu, kde čelil obvinění, že si v pracovní době hrál s mobilem na strážní věži. Už dříve přitom dostal kázeňský trest za xenofobní narážky na sociálních sítích.

Kromě chorobného narcismu nám tak Bulíř ukazuje ještě další stránku své osobnosti - pokrytectví. Jak jinak také nazvat to, když člověk, kteřý tvrdí, že poslední místo, kde Romové pracovali bylo, v koncetráku, je sám souzen za flákání se v práci.

Případ Matouše Bulíře a jeho obskurního spolku je smutnou ilustrací toho, jak normalizace ultrapravicových myšlenek v politickém mainsteramu dává sebevědomí k popírání holocaustu kdejakému nýmandovi. Akce jedné oběti vlastního ega totiž dostává ten správně mrazivý podtón až v momentu, kdy si uvědomíme, že vlastně není natolik rozdílná od nedávných výroků premiéra Babiše.

My Proti Všem