Středa 8/1/2014

Polská aktivistka: Házeli jsme po nich co se dalo

O politické situaci v Polsku, tamní nacionalistické a neonacistické scéně, její tradiční akci – Pochodu nezávislosti, squatterském a antifašistickém hnutí, jsme si povídali s členkou kolektivu obsazeného domu Przychodnia.Právě tento squat v centru Varšavy se stal celosvětově známým po událostech z posledního Marsze Niepodległości, kdy úspěšně odolával napadení stovek účastníků pochodu . Záběry z útoku několik týdnů kolovaly po internetu i v médiích a napomohly tak k rozvíření diskuze o skutečné podstatě Pochodu nezávislosti. Mimo to také přitáhly pozornost k nelehké situaci polského anarchistického hnutí a mezinárodně vyvolaly vlnu solidarity s polskými aktivisty.

Antifa.cz: Můžeš nám představit squaty Syrena a Przychodnia? Můžeš krátce popsat squatterské hnutí v Polsku?

Polské zákony nejsou squattingu vůbec nakloněny, takže v Polsku moc squatů nemáme. Nejstarší (19 let) je Rozbrat v Poznani. Hodně squatů se legalizovalo, ale stále pořádají různé akce a podílejí se na antifašistických a anarchistických aktivitách. Ve Varšavě máme v současnosti tři squaty: OdNowa, Syrena a Przychodnia. OdNowa je nejmladší, tuhle neděli (rozhovor proběhl 18. listopadu, pozn. redakce) se bude oficiálně otevírat. Syrena funguje tři roky a její kolektiv pomáhá nájemníkům, imigrantům a organizuje také tzv. pouliční univerzitu („Uczelnia Uliczna”) – lidé se mohou účastnit rozličných aktivit jako jazykové kurzy, pletení, umělecké workshopy a mnoha dalších. Dělají také sítotisk a workshopy na opravu kol. Przychodnia existuje dva roky a dělají se tu hodně koncerty (někdy až tři týdně), filmové večery, hodiny jógy a matematiky. Pořádáme taky workshopy šití. Podílíme se samozřejmě také na antifašistických a anarchistických aktivitách, organizujeme diskuze, přednášky a spolupracujeme na mnoha jiných událostech.

Antifa.cz: Jaké je situace v Polsku pro anarchisty/antifašisty?

Antifašistické hnutí v Polsku je poměrně velké. V každém větším městě je alespoň jedna antifašistická skupina, takže když je potřeba, můžeme se spolehnout na kamarády z dalších měst a zemí. Organizujeme demonstrace, koncerty, přednášky a sportovní akce, tiskneme samolepky, plakáty, trička a samozřejmě také monitorujeme akce nacionalistů. Ti se v současnosti snaží organizovat politické mítinky s jejich vůdci, menší veřejné akce – a my se je pokoušíme rušit nebo blokovat. Mluvíme se správci míst, kde se tyto mítinky mají odehrávat a když to nezafunguje používáme i radikálnější metody.

 

Nápis na městském kulturním centru, kde se měl konat jeden z mítinků: „Ursus (jméno městské části) fucks nazis. Winnicki (jméno jednoho z vůdců Národního hnutí) go away!“

I když je to skoro čtyřicet let od obnovení anarchistického hnutí v Polsku, tak ve většině měst se nerozvinula nějaká udržitelná struktura. V každém větším městě jsou anarchistické skupiny, ale hodně volně uspořádané kolem jednoho tématu. Je tu hodně anarchistických organizací: tyhle jsou striktně anarchistické (např. Anarchistická federace), feministické (např. Feministyczna Akcja Krytyczna, Głosy Przeciw Przemocy, Żelbeton) pro-imigrantské skupiny, zvířecko-právní (např. Otwarte Klatki) a mnoho dalších.

Antifa.cz: A co nacionalisté? Existují nějaké rozdíly mezi nacionalisty, neo-fašisty a neo-nacisty?

Ta hranice je hodně tenká. Nacionalisté se rádi označují za „patrioty“, nechtějí být spojováni s opravdovými nácky. Ale naposledy, když někdo hacknul facebookový profil jednoho z vůdců nacionalistického hnutí a nacionalistické fórum, tak se ukázalo, že mezi sebou mají hodně přátelské vazby.

Antifa.cz: Důležitou součástí pravicových demonstrací jsou fotbaloví chuligáni. Jak vypadá jejich scéna?

Chuligánská scéna je pravicová, ale fotbaloví chuligáni nebyli po mnoho let oficiálně zapojení v politických aktivitách. Pak je nacionalisté začali zvát na své akce (včetně Pochodu nezávislosti), proto jsou jejich akce větší, hlasitější, ale také více radikální a nebezpečnější. V současnosti se účastní většiny nacionalistických akcí – i když většina z nich nemá jasný politický názor, tak využívají možnosti vyvolat nějaké nepokoje.

 

Momentka z antifašistické blokády Pochodu nezávislosti v roce 2011

Antifa.cz: Existují v Polsku nějaké levicové/antifašistické chuligánské skupiny?

Spíše ne. Byla tu jedna fanouškovská skupina Polonie Varšava, ale ani nevím, jestli pořád existuje. Naneštěstí jsou dnes stadiony obsazeny pravičáky.

Antifa.cz: Můžeš nám říct, jak se vyvíjel Pochod nezávislosti? Kdo ho organizuje, kolik lidí se ho účastní, z jakých skupin a organizací?

Pochod nezávislosti organizují dvě hlavní nacionalistické organizace - Młodzież Wszechpolska (Polská mládež) a Obóz Narodowo-Radykalny (Národně radikální tábor). První pochod se odehrál v roce 2010 a shromáždilo se na něm několik stovek lidí. Antifašisté se ho snažili zablokovat v ulicích. V dalším roce na Pochod nezávislosti přišlo dvakrát více lidí a my jsme dělali blokádu. Odehrávali se tu bitky mezi antifašisty a nacionalisty a mezi nacionalisty a policií. Fotbaloví fanoušci a nacionalisté zdemolovali jedno z hlavních náměstí ve Varšavě a zapálili dvě televizní přenosová auta. V roce 2012 jsme organizovali vlastní demonstraci (ne blokádu) a nacionalisté bojovali s policií.

Tento rok organizátoři požadovali nepřítomnost policie, protože měli vlastní speciálně vycvičené jednotky „Hlídky nezávislosti“. Nakonec se ale ukázalo, že se hlídky nedokázaly postarat o dvě stě šílených chuligánů a nacionalistů, kteří zaútočili na squaty, ruskou ambasádu a „Duhový pomník“.

Každý rok zvou „zvláštní hosty“ ze zahraničí jako Jobbik (maďarská neo-fašistická a anti-semitská strana), Forza Nuova (italská neofašistická strana obdivující Mussoliniho), British Nationalist Party (nacionalistická strana, útočící na imigranty). SNP 1389 (Srbské nacionalistické hnutí známé napadáním průvodů Gay Pride), Radical Boys a Autonomní nacionalisty z Čech, Slovenskou Pospolitosť, Nordisk Ungdom (Švédská anti-islámská a rasistická organizace). Z Polska na pochod zvou veterány, nacionalisty, pravicové organizace a samozřejmě i fotbalové chuligány. Chtějí vypadat jako slušní a dobří vlastenci. Bohužel hodně „normálních“ lidí jim to věří a pochodu se účastní také.

 

Obránce squatu Przychodnia v akci

Antifa.cz: Jakým způsobem pořadatelé na Marš mobilizují? Víš třeba o nějakých případech propagace na školách nebo pracovištích?

Především se snaží o pořádání oficiálních akcí na vysokých školách a ve veřejných prostorech. Po našich intervencích ale plno ředitelů škol tyhle události zruší.

Antifa.cz: Co počet účastníku Marše? Roste, nebo klesá? Kolik bylo lidí na antifašistické demonstraci?

Myslím, že roste, i když tenhle rok byl počet účastníků víceméně stejný jako loni. Příští rok můžou díky letošním událostem o dost lidí přijít. Ve Varšavě byla jedna antifašistická demonstrace 9. listopadu (místo 11.), přišlo kolem 3000 lidí. Po útocích během Pochodu nezávislosti jsme se rozhodli uspořádat další demonstraci proti nazi teroru a tam dorazilo kolem 5000 účastníků.

Antifa.cz: Podporují marš také nějaké oficiální politické strany, nebo pouze organizace z extrémně pravicového spektra?

Pochod organizují extrémní pravičáci, ne politické strany, ale například během minulého ročníku došlo k tomu, že jedna z hlavních politických stran – PiS (Právo a Spravedlnost) pozvala své příznivce k účasti na akci.

Antifa.cz: Vede trasa pochodu každý rok stejným směrem, nebo to bylo až teď poprvé, co se dostala do blízkosti squatů?

Minulý rok byla trasa stejná – od kruhového objezdu Romana Dmowskiho (Dmowski představuje hlavní idol polských nacionalistů) k Dmowskiho pomníku. Dříve se trasa měnila, ale vždy končila před pomníkem. V minulosti pochod vedl také blízko squatů, ale nikdy se nic nestalo.

Antifa.cz: Jak útok začal? Náckové tvrdí, že první zaútočili squateři, kteří ze střechy domu zaházeli účastníky marše kameny. A také jsme slyšeli, že jsme na nácky ze střechy „házeli sekery“ - ze 110m vzdálenosti ...

Seděli jsme v naší společenské místnosti, sledovali filmy a kecali. Dva z nás byli na střeše a sledovali, co se děje. Najednou jsme slyšeli, jak někde řve: „útočí“ - poté jsme začali bránit sami sebe a náš barák.

 

Zapálení duhového oblouku v centru Varšavy

Antifa.cz: Jak dlouho napadení trvalo? Kolik nácků se na něm podílelo a jak velké byly škody na domě?

Útok trval kolem 20 minut. Fízlové a hasiči přijeli až po téhle době. Účastnilo se jej kolem 200 nácků. Rozbili mnoho oken, zničili jednoho auto a poškodili vstupní bránu.

Antifa.cz: Podle nácků byli obránci domu dobře připraveni. Čekali jste nějaký útok?

Ne, nic jsme nečekali. Každý říkal: „minulý rok se nic nestalo, dnes se také nic nestane“. Loni jsme měli připraveno plno věcí, tenhle rok jsme se rozhodli pouze vylepšit nějaké náčiní pro lepší pocit bezpečí. Jak jsem říkala předtím – seděli jsme dole a sledovali film.

Antifa.cz: Jak bys popsala obranu vašeho squatu? Pokládáš jí za úspěšnou, nebo ne?

V momentě, kdy začal útok, jsme přesně nevěděli, jak se máme chovat. Pak pár lidí vylezlo na střechu, někdo běžel na balkón a zbytek sháněl prázdné flašky a další věci. Všichni si myslíme, že obrana proběhla úspěšně – podařilo se nám ochránit náš domov a nás samotné a to je ta nejpodstatnější věc.

Antifa.cz: Byla na vaší straně nějaká zranění? Čeští náckové psali o třech zraněných squaterech, jednoho měl trefit kámen do hlavy, jiného do ramene a poslední se údajně popálil od vlastního molotovu...

Možná, protože měli sami rozbité hlavy? : ) Na naší straně nebyla žádná vážná zranění, vlastními silami jsme pomohli ošetřit 3-4 lehčí zranění. Někteří náckové byli v horší situaci. Viděli jsme plno zraněných útočníků, některé z nich museli odtahovat jejich kámoši, protože nebyli schopní jít po svých.

Antifa.cz: Podle nějakých drbů měli squateři vydat krátce po napadení prohlášení, ve kterém vyzývají k „zabíjení fotbalových chuligánů“, je to pravda?

Tenhle takzvaný dopis podepsala Antifa, ne squateři. Ale v každém případě nešlo o skutečné stanovisko antifašistů a nikdo z naší skupiny ho nepsal.

Antifa.cz: Jaká byla reakce polské společnosti? Byl zde nějaký rozdíl před pochodem a po útoku? Co média?

Pořadatelům se každý rok v médiích dařilo kamuflovat otázku násilí a nenávisti, teď je situace jiná. Napadali jiné lidí, nebyli schopní kontrolovat dav… K nám se dostalo plno pozitivních reakcí. Myslím, že lidem snad konečně začíná docházet k čemu nacionalismus a Pochod nezávislosti vede.

Kam dál?

Fotogalerie z napadení squatu Przychodnia

Video z útoku na squat

Fotky z demonstrace proti neonacistickému násilí

Prohlášení kolektivů napadených squatů

Postřehy českých antifašistů z varšavské blokády z roku 2011