18. listopadu se má v Brně pod záštitou DSSS konat kongres Aliance pro mír a svobodu. Pod tímto zdánlivě neškodným názvem se skrývá koalice evropských ultranacionalistických stran s velmi kladným vztahem k ruské konzervativní politice. Jako řečníci byli ohlášení prominenti evropského fašismu, antisemitismu a ideologie bílé nadřazenosti. Včetně lidí podezřelých ze spoluorganizace teroristických útoků.
Jsou to necelé tři roky, co se začal mezi evropskými ultranacionalistický stranami rodit projekt aliance, která by měla pomoci prosazovat jejich názory na evropské úrovni. Nakonec dostal název Aliance pro mír a svobodu (Alliance for Peace and Freedom – APF) a jeho prvním předsedou se stal dlouholetý italský fašistický aktivista Roberto Fiore, který proslul hlavně spojením s neonacistickým bombovým atentátem na nádraží v Boloni, po kterém uprchnul do Británie. Mezi členy APF patří například jeho strana Forza Nuova, řecký Zlatý úsvit, slovenská Ľudová strana Naše Slovensko nebo německá NPD. I Česká republika má v Alianci zástupce v podobě DSSS. Politika APF se dá výstižně shrnout hesly: ultranacionalismus, antisionismus, euroskepticismus, antiglobalismus.
O Alianci, jejích členech a klíčových politických tématech jsme informovali krátce po jejím založení v rozsáhlém článku popisujícím napojení evropských ultranacionalistických subjektů na ruské konzervativní a nacionalistické politické kruhy. Později unikla informace, že APF získala z rozpočtu Evropské unie dotaci ve výši zhruba 400 tisíc euro. Dalších 200 tisíc euro dostala nadace Europa Terra Nostra, která peníze použila na zorganizování nacionalistického sjezdu ve Švédsku. O obou případech jsme také psali.
Jak jsme zmínili, členskou stranou APF je i česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Na různých schůzích APF bylo její zástupce (hlavně Tomáše Vandase, Erika Lamprechta a Hynka Rinta) vidět, jak strnule drží předpřipravené minitransparenty. Tomáš Vandas v APF zastává roli jednoho ze členů rady strany. To je pravděpodobně důvod, proč letos DSSS dostala úkol, zorganizovat kongres APF v České republice. Sjet se na něj má část špiček členských organizací APF.
Kongres má podtitul „Budoucnost Evropy“ a má se konat 18. listopadu v Brně. Podle upoutávky ze stránek APF se diskuse budou točit okolo klasických témat ultranacionalistikých stran, jako je ochrana před „masovou imigrací vetřelců z cizích kultur“, odpor proti globalizaci, „multikulturní genocidě“, zahraniční infiltraci a islamizaci. Potvrzeno je šest řečníků: Roberto Fiore, Nick Griffin, Sascha Rossmüller, Tomáš Vandas, Martin Beluský, Tomislav Sunic. Pojďme si zrekapitulovat, co jsou zač.
Jak jsme už psali, Roberto Fiore je předsedou APF. Je předním propagátorem tzv. fašismu Třetí cesty, který, zjednoduše řečeno, vystupuje proti komunismu i kapitalismu. Fiore byl v 80. letech nucen ze své rodné Itálie uprchnout do Británie, když policie po bombovém atentátu na boloňském nádraží, kde zemřelo 85 lidí, nalezla v kanceláři jeho organizace Terza posizione množství výbušnin a zbraní. Fiore nebyl usvědčen přímo z provedení útoku. Po jeho útěku se v médiích objevilo mnoho spekulací o Fioreho spolupráci s tajnými službami. Po svém návratu do Itálie v roce 1997 spoluzaložil fašistickou stranu Nová síla, kde působí dodnes. V roce 2008 získal uvolněné europoslanecké křeslo. Britský labouristický poslanec Glyn Ford to komentoval slovy, že je to „ta nejextrémnější osoba, jaká kdy v Evropském parlamentu sloužila“. Fiore do povědomí vešel rovněž jako generální tajemník Evropské národní fronty, dalšího projektu propojujícího evropské krajně pravicové strany.
Nick Griffin je fašistický aktivista z Británie, který má za sebou dlouhou politickou kariéru. Na začátku 80. let působil v nechvalně proslulé neofašistické Národní frontě, kde vydržel do roku 1989. Tato strana byla otevřeně rasistická a v 80. letech byla spojena s extrémním pouličním násilím. S Národní frontou se Griffin rozešel hlavně kvůli ideologickému rozkolu, když ho významně ovlivnil fašismus Roberta Fioreho. V rámci svých národně separatistických aktivit se neúspěšně pokoušel navázat spolupráci s lybijským diktátorem Muammarem Kaddáfím a radikálním islámským íránským vůdcem Chomejním. V roce 1995 Griffin vstoupil do britské ultranacionalistické strany British National Party (BNP) a o 4 roky později se stal jejím předsedou. Nedávno založil nový projekt Britská jednota. V roce 1998 byl odsouzen za podněcování rasové nenávisti (důvodem byl antisemitský článek) a za stejný přečin byl několikrát obviněn. V některých starších článcích popíral holocaust, podezíral Židy z celosvětového spiknutí a snil o etnicky čisté bílé Británii. Později se od výroků distancoval, zřejmě aby si mohl udržet politickou kariéru. Griffinem vedená BNP je členem APF a Griffin sám byl předsedajícím ustavujícího jednání APF.
Sascha Rossmüller je dlouholetý nacionalistický aktivista z Německa. Kariéru začal v mládežnické organizaci NDP už ve svých 17 letech. V roce 1991 založil organizaci Národní blok, která byla po dvou letech zakázána. Funkcionářem NPD se stal v roce 1996. V širokou známost vešel v roce 2014, když byl zatčen v souvislosti se čtyři roky starou vraždou spáchanou členy motorkářského gangu Bandidos, ke kterému patřil nebo doposud patří. Je úsměvné, že papaláš ultranacionalistické strany, který se navenek snaží působit jako vzor spořádaného německého občana, funguje v gangu, známém svým napojením na narkobyznys a organizovaný zločin. Ještě paradoxnější je to, že Bandidos jsou například oproti Hells Angels otevřenější vůči etnickým minoritám a imigrantům, proti kterým NPD tolik vystupuje.
Martin Beluský je místopředseda slovenské ultranacionalistické strany ĽSNS. Proslul zejména neskrývaným obdivem k prezidentovi fašistického Slovenského štátu Jozefu Tisovi. Tomu s některými spolustraníky pravidelně chodí klást květiny k hrobu. Je rovněž členem rady APF.
Tomislav Sunić, chorvatsko-americký profesor, bývalý diplomat a překladatel, patří k promintentním ideologům evropské Nové pravice a americké Třetí pozice. Ačkoliv sám nepatří k otevřeným popíračům holocaustu je v rámci „revizionistické“ platformy žádaným řečníkem na mnoha konferencích. To mu ale nebrání své myšlenky dostávat i do mainstreamových a respektovaných médií jako jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung, New York Times či Le Monde. V rámci brněnské konference jde o nejstaršího a bez pochyb o intelektuálně nejnáročnějšího řečníka, který se ve svých postojích zaměřuje na kritiku liberální demokracie, rovnostářství a imigrace a naopak oslavuje nacionalismus založený na bílé identitě a etnopluralismu. V roce 2013 byl jedním z instruktorů na sedmidenním kempu „Soldiers of the Cross Training Institute“, jehož cílem bylo vychovat mladé vojáky „nové křižácké války za rasu, víru a vlast“. Organizátorem kempu byl Thom Robb, pastor a lídr Knights party, což je strana, která se oddělila od Rytířů Ku-Klux-Klanu Davida Duka. České prostředí Sunićovi není úplně neznámé, podle jeho životopisu krátce vyučoval na soukromé vysoké škole Anglo-American College v Praze. V současnosti žije v Záhřebu.
DSSS se v posledních letech propadá na čím dál větší okraj pozornosti veřejnosti. Jejich letošní volební výsledek v parlamentních volbách, který dosáhnul ubohé pětiny procenta, ukazuje, že o jejich politiku v Česku není zájem. Nepomůžou jim ani fašističtí a rasističtí prominenti.