Čtvrtek 4/6/2009

Podvod jménem Dělnická strana

www.antifa.cz

Tak tu máme volby do Evropského parlamentu. Není ničím novým, že o křesla v něm se uchází i Dělnická strana (DS). O tom, že jde o zjevný paradox, jsme již psali v článku Vandasova horká neděle. Nejsme však jediní, kdo si vzal DS do hledáčku svého zájmu. Učinila tak i některá média. A zjistila zajímavé skutečnosti.

Prvotní hřích

Zpravodajský portál iDNES přinesl 4. června článek České extremistické strany zřejmě vznikly podvodem, kde se zabývá vznikem Dělnické a Národní strany. Reportéři zjistili, že první z nich zneužila podpisy, které původně sbírali Sládkovi republikáni a na podpisových arších druhé jsou stovky jmen sepsány stejným rukopisem. Podle sládkovce Miloslava Chudáčka „Tomáš Vandas prostě sebral archy, které jsme měli připravené pro případ, že by republikány rozpustili."

Vandas, který byl tehdy šéf republikánského sekretariátu a měl spolu s Jiřím Štěpánkem úmysl se od Sládka trhnout, zřejmě nechtěl ztrácet čas se získáváním tisícovky podpisů potřebných k založení nové politické strany. Prostě ukradl ty, ke kterým měl snadný přístup, a v roce 2002 si nechal zaregistrovat svou stranu, tehdy ještě pod jménem Nová síla.

Těší se na peníze marně?

Každá strana, která ve volbách do Evropského parlamentu překročí hranici jednoho procenta, by měla získat státní příspěvek, a to 30 korun za každý získaný hlas. Zpravodajský portál Aktuálně.cz však upozorňuje, že Dělnická strana, ačkoliv se na tento příspěvek těší, asi žádný nedostane – viz článek Dělnická strana nezíská peníze za volby. I když uspěje.

Dělnická strana předložila sněmovně neúplnou výroční finanční zprávu za uplynulý rok. Ze zákona proto nemá na vyplacení příspěvku za volby nárok. Neuvedla všechny požadované údaje u svých mecenášů. U dárců prý DS neměla doplněné údaje jako bydliště či datum narození. U některých byl dokonce údaj "dárce neznámý". To by ale ve výroční finanční zprávě uvedeno být nemělo a pokud ano, strana by měla peníze vrátit. Když neví komu, měly by putovat do státního rozpočtu. Toto však není problém jen DS, ale i mnoha dalších stran.

Jak vyrobit předvolební preference?

V jednom z pořadů Českého rozhlasu poukázal Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea na zajímavou skutečnost: „Před nedávnem například na svých webových stránkách zveřejnila (DS) předvolební průzkum nezávislé agentury Hurricanes publicity. Ten průzkum byl dělán pro Dělnické listy a tvrdí se v něm, že volební preference Dělnické strany jsou 4,6 procenta. Pokud si zadáte do Google název té nezávislé, takzvaně nezávislé agentury, nevyjede vám vůbec nic. Pokud si zadáte do obchodního rejstříku, rovněž nic.“

Na internetu ani v obchodním rejstříku opravdu žádnou takovou agenturu nenaleznete. Nejde tedy asi o nic jiného než o trapný pokus, jak ve svých novinách uvést vytoužené rostoucí preference své strany. Stačí vymyslet „nezávislou agenturu“, namalovat graf a je to. Jak snadné.

Zloděj křičí chyťte zloděje

Kdo již nějakou dobu sleduje dění kolem Dělnické strany, vyjádření jejích představitelů a jejich sebeprezentaci, jistě již narazil na mnoho dalších věcí, které se buď zcela rozházejí se skutečností či vyvolávají podobný dojem. O tom, jak se u DS rozchází teorie s praxí jsme psali například v článku Dělnická strana káže vodu a pije víno.

Předseda DS Vandas na předvolebních mítincích nenechal na ostatních politicích nit suchou. Prý lžou, podvádějí a kradou. Když připustíme, že jde o zajímavou definici politika, nezbývá nám než konstatovat, že sám Vandas je rozeným politikem. Stejně jako politici největších stran je schopen lhát do očí, aniž by hnul brvou. Například když stále dokola tvrdí již mnohokrát vyvrácenou lež, že v jeho straně nejsou žádní neonacisté.

TIP!

Dělnická strana a neonacisté

Vznik a kořeny a vývoj Dělnické strany
více zde

Rok 2008 v antifašistickém duchu

Ohlédnutí za rokem 2008 očima antifašisty více zde