Zasedání a meetingy světových institucí a sdružení jako Světová bank, NATO, Mezinárodní měnový fond, WTO, G8/G20 doprovázejí kromě bohatých rautů a luxusu také masivní bezpečnostní opatření, za která bývají utraceny miliony dolarů/eur z veřejných zdrojů. Tato demonstrace síly represivních složek bývá ospravedlňována protesty alterglobalizačního hnutí, které potulný cirkus projektantů neoliberálního kapitalismu pravidelně doprovázejí. Účastníci takových protestů jsou pak obvykle svědky brutálního policejního násilí, bezdůvodného zatýkání a v několika případech i zabití.
Při loňských protestech proti zasedání G20 v Londýně byl zezadu sražen policistou na zem prodavač novin Ian Tomlinso, který se ani protestu neúčastnil. Šel pouze domů z práce. Po několika minutách po napadení zemřel na selhání srdce. Státní zástupce ve čtvrtek oznámil, že proti policistovi, který zavinil smrt muže, nebude vzneseno žádné obvinění. "Slyšet po 16 měsících čekání, že se nic nestane, je špatný vtip. Dneska nám vzali naději. Tahle zkušenost rozbila naší rodinu," komentoval pro schNews práci soudu syn zabitého Tomlinsona.
Video policejního napadení Tomlisona
http://www.youtube.com/watch?v=HECMVdl-9SQ
Jedním ze symbolů policejního násilí se stala vražda Carla Giulianiho, který byl zastřelen italským policejním důstojníkem během protestů proti G8 v Janově v roce 2001. Carlo byl zastřelen během útoku na policejní auto. Italské soudy následně odmítli policejního důstojníka soudit s připomínkou, že jednal v nutné sebeobraně, i když řada důkazů svědčí o opaku. V srpnu 2009 zamítl Evropský soud pro lidská práva stížnost Giulianiho rodiny na zavraždění Carla se stejným odůvodněním jako soudy italské. O tom, jak s protestujícími jednala policie během těchto protestů, svědčil i zásah, který se odehrál den po Giulianiho vraždě a při kterém policie napadla stovku aktivistů přespávajících v pronajaté škole. Z 93 lidí, které zde zadrželi, jich 73 utrpělo zranění včetně jednoho vážného poranění mozku. V pozdějších vyšetřováních zásahu nebylo shledáno žádné pochybení zasahujících policistů.
Dokumentární film o protestech v Janově (slovenské titulky): Genova Red Zone
http://video.google.com/videoplay?docid=-6299553514629009376#
Ani torontské protesty z června tohoto roku se neobešly bez policejní brutality a hromadného zatýkání. Již den před samotnými protesty provedli policisté razie v bytech aktivistů podílejících se na organizaci demonstrací. Později během protestů pozatýkali na 900 protestujících - většinu z nich na nenásilných demonstracích - a kolem 20 aktivistů čelí vážným obviněním. Protestující se mohli na vlastní kůži poučit o svobodě projevu ze slzného plynu, gumových projektilů a obyčejného policejního bití. O tom, že zažilo policejní násilí a zatýkání, referovalo také několik novinářů korporátních médií.
Těchto několik příkladů nejsou pouze výjimky a občasné excesy, ale jevy, které jsou pevně vtěleny do tzv. demokratického systému. Do budoucna je možné očekávat, že s prohlubující se krizí kapitalismu a destrukcí sociálního státu bude stoupat i represe potlačující militantní akce neprivilegovaných tak, jak se tomu děje v současnosti v Řecku.
Dokumentární film o hromadném věznění protestujících po summitu EU v Goteburgu: Terrorists kids they sentenced
http://fuckcopyright.blogspot.com/2009/02/terrorists-kids-they-sentenced...
Dokumentární film o protestech proti WTO v Seattlu z roku 1999: This is what democracy looks like
http://fuckcopyright.blogspot.com/2008/09/this-is-what-democracy-looks-l...
Zdroje:
http://www.iantomlinsonfamilycampaign.org.uk/
http://www.indymedia.org.uk/en/2010/07/456016.html
http://actforfreedomnow.blogspot.com/2010/06/carlo-giuliani.html
http://www.indymedia.org.nz/article/78704/mass-arrests-g8g20-protests-to...
http://www.carlo-giuliani.com/
http://g20.torontomobilize.org/
http://www.schnews.org.uk/archive/news732.php
http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/britanie-neobvini-policistu-v-pripadu...