Čtvrtek 14/2/2008

NSBM Made in Bohemia part II.

www.antifa.czNacionálně socialistický Black metal představuje prolnutí neonacistické ideologie s black metalovou hudbou. Tomuto tématu jsme se obsáhle věnovali v časopisu Akce č. 5 z roku 2002, kde jsme zevrubně popsali historii black metalové hudby a spojení její okrajové části s neonacismem.



Součástí původního materiálu byla i část věnující se českým black metalovým kapelám, které se hlásily k neonacistické ideologii (zejména šlo o kapely Ogmias a Inferno). Náš článek tehdy vzbudil velký ohlas a převzala jej řada dalších fanzinů a využila ho i oficiální média. Díky tomu se otevřela otázka pronikání neonacismu do black metalové scény a řada metalových kapel, hudebníků i fanoušků tento trend odsoudila, nebo se od něj alespoň distancovala. Ogmias (nejen na základě našeho článku) ukončila svou činnost, kapela Inferno zrušila své internetové stránky a stáhla se do podzemí a kapely, které s NSBM lehce koketovaly se od něj odtáhly.
Postupem času se však na problematiku neonacismu v black metalové subkultuře pomalu zapomnělo a kritika některých názorů z řad samotných metalových fanoušků utichla. Díky tomu pomalu vyrostla druhá generace kapel ovlivněných neonacismem bez jakýchkoli problémů.



Připomeňme jen, že mezi hlavní protagonisty tzv. nacistického black metalu patří kapely Capricornus, Gontyna Kry, Graveland, Thor´s Hammer, Lssah, Fullmoon a Veles z Polska, Grom z USA, Absurd z Německa, Nokturnal Mortum a Kroda z Ukrajiny a Temnozor z Ruska. Výrazné postavení má také norská kapela Burzum jejíž hlavní protagonista Christian Vikernes (uvězněný za vraždu kytaristy kultovní black metalové kapely Mayhem), se k nacismu obrátil až během svého uvěznění.

V Čechách v současné době není žádaná kapela, která by se otevřeně k označení NSBM hlásila. Přesto neonacistické vlivy do black metalové scény pronikají i u nás.



Inferno

Jednou z nejstarších fungujících českých black metalových kapel, které jsou ovlivněny neonacismem, je Inferno z Karviné. Členové kapely vystupují běžně v tričkách neonacistických skupin Graveland a Gontyna Kry a na jejich koncertech se schází početné neonacistické publikum. Na rozdíl od ostatních českých kapel se Inferno ke své ideologii celkem otevřeně hlásí. Příkladem může být rozhovor pro český internetový portál Mordegord, kde kapela hovoří velmi otevřeně o svých postojích. Nejprve na otázku co říkají na tvorbu Ogmias odpovídá zpěvák kapely Adramelech: „I mně se rovněž líbí víc Ogmias, ale spíše ideologicky než hudebně", aby pak na otázku, zda poslouchá i NSBM a White power odpověděl: „K mým oblíbencům patří Graveland, Gontyna Kry, Kristallnacht, Katharsis, Moonblood, Nocturnal Mortum, Selbstmord, Ohtar, Desaster, Maniac Butcher a spousta, spousta dalších, záleží od nálady. Ze scény White Power: Honor, Konkwista, Iron Youth, Der Sturmer, Buldok, Bound For Glory, Skrewdriwer atd...". Poslední otázka rozhovoru pak přímo zněla: „Jsem si jist, že svou hudbou i názory propagujete ideu jako Pagan Front, Slowianska Duma, Wotan´s Wolk a válčíte s různými křesťanskými organizacemi nebo z ZOG, je to tak?". Zpěvák kapely Adramelech na ní odpověděl takto: „Jednou větou: Inferno je hrdým článkem Slovanské říše, podporující pohanskou víru a čistou Bílou Evropu!!!". Dodejme jen, že termín ZOG pochází z anglického „Zionist occupation government", tedy „Židovská okupační vláda", pojmu, který používají výhradně neonacisté a slouží k označení jakékoli vlády (které jsou podle neonacistů všechny pod přímou kontrolou židů...).



Ne všechny kapely jsou ale takto otevřené. Většina nových skupin, které se nechávají ovlivnit neonacistickou ideologií se naopak úzkostlivě snaží jakékoli spojitosti s nacismem vyhnout. Ve svých textech se vyhýbají propagaci nacismu a na své stránky umísťují prohlášení, že kapela nemá s nacismem a politikou nic společného...



Silva Nigra

Klasickým příkladem tohoto „nového" přístupu k neonacismu v metalové hudbě je ostravská kapela Silva Nigra. Kapela samotná se k žádnému politickému směru nehlásí a od nacismu se distancuje. Pokud ale v rozhovorech zazní klasická otázka „jaké kapely posloucháte", jmenují členové Silva Nigra kapely jako Buldok, Totenkopf, A.D.L., nebo Excalibur. Všechny tyto kapely jsou čistě neonacistické. Stačí to, abychom mohli tvrdit, že v kapele Silva Nigra hrají neonacisté? Někomu možná ano, někomu nepochybně ne. Nechme tedy mluvit samotného zpěváka a manažera kapely Ulvbertha (vlastním jménem Zdeněk Hlišníkovský). V rozhovoru pro polský časopis nejprve několikrát zdůrazní, že Silva Nigra není politická kapela, i když podporuje „patriotismus" a její členové poslouchají „mnoho NSBM kapel", aby svou odpověď uzavřel slovy: „National Socialism is my inner idea." (Nacismus je má vnitřní myšlenka."). Silva Nigra je tedy kapela, jejíž členové poslouchají nacistické kapely a jejíž zpěvák se sám k nacismu hlásí. Kapela sama se ale označení za nacistickou vyhýbá a v jejích textech inklinaci k nacismu nenajdeme. Přesto se na jejích koncertech scházejí mnozí neonacisté, kterým není politická profilace členů kapely neznámá a kteří tuto kapelu berou „za svou". Pro běžné metalové fanoušky má pak kapela svou čistě black metalovou tvář.



Sekhmet

Severočeská kapela Sekhmet je stejný případ jako Silva Nigra s tím rozdílem, že členové skupiny hovoří o svých názorech otevřeně i do českých fanzinů. Co se tedy o jejich názorech od nich samotných dozvíme?

Například na dotaz, co hoši nosí za oblečení se dozvíme „... naše oblečení je metalové. I když můžu říct, že každý z nás má doma aspoň jednu mikinu TS.". Že jde o známou neonacistickou značku Thor Steinar asi není třeba dodávat.

Otázka oblečení je spíše úsměvná, nicméně ostatní názory kapely už tak zábavné nejsou. Z rozhovorů jasně vyplývá, že hlavním motorem kapely je nenávist. "Věřím že naše nenávist je přinejmenším jedna společná věc ve válce se všema sráčema, pozérama, punks, imigraci, křesťanům a židům.". Čím déle ale rozhovory čteme, tím více dostává tato nenávist jasnější obrysy: „Nenávist je velmi silná a Sekhmet musí bojovat proti šmejdu tohoto světa. Napsali jsme píseň Zyklon B. Tato skladba bude na našem novém albu. Není to nacistická píseň ale protižidovská. Je to očista pro židy. Je to píseň o zbrani – o tomto očistci. Sekhmet již vytváří nejnenávistnější peklo namířené proti hnusu jako jsou křesťané a židé..".

Mimo písně Zyklon B má Sekhmet ve svém repertoáru další texty antisemitismem zavánějící. Například v písni Pomsta je na konci provolání „Smrt zkonzumuje každého žida". V písni Čistá krev se dokonce zpívá: „Davy jedné krve se valí… V krvi je čistota, v krvi je národ, v krvi je síla,… naše čistá krev zvítězí". Je toto již nacismus? Pravděpodobně ne, i když jde o jasný antisemitismus a ideologii rasové čistoty.
Kapela ale naznačuje více. Na otázku: „Jaký máš postoj k NS kapelám? Záleží ti na jejich názorech nebo si poslechneš hudbu bez ohledu na ně?" odpovídá člen kapely Set takto: „Řekl bych tedy že mám kladný vztah k NS kapelám, ale ne jen já, ale i zbytek kapely.", a jeho spoluhráč Warlord přizvukuje: „Můj názor je ryze kladný. Je přeci skvělé, snažit se také trochu pozdvihnout svůj národ. Rád bych to trochu rozvedl, ale některé zlé jazyky by toho mohli zneužít.". Jak by mohli ony „zlé jazyky" zneužít výroky kapely, která se distancuje od nacismu, ale má ráda nacistické kapely a nenávidí židy by se dalo nepochybně uvažovat. Nicméně ještě ani toto není konec. Na dotaz, s kým Sekhmet hráli a s kým by si rádi zahráli odpovídá Set: „Zahráli jsme si společně s, a toho si dost cením, Bohemian Forest, Ortel, Debustrol, Valraukar, Hyperborean Desire a Root (i když je nyní doslova nesnáším jsem rád, že jsem stál s nimi na pódiu). Kdybych si mohl říct s kým bych si rád zahrál na jedné společné akci, tak by těch kapel bylo strašně moc, ale určitě by to byla Silva Nigra, Nokturnal Mortum, Horna, Marduk, Inferno a Darkthrone". Dodejme jen, že Ortel je neonacistická kapela z Děčína zde a zde, přičemž stojí za zmínku, že Sekhmet na svém albu jako závěrečnou píseň hrají song Blaník, převzatý právě od této kapely. O kapelách Silva Nigra, Inferno a Nokturnal Mortum již zde řeč byla.
Kapela Sekhmet má zároveň na svých stránkách zmínku o koncertu 23. 6. 2007, kde vystupovala v Kolíně společně s kapelou Adler. (Kapela Adler je další českou neonacistickou skupinou, která měla několikrát tu „čest" zahrát si na zahraničních koncertech pořádaných místními buňkami neonacistické organizace Blood and Honour.) Jde o akci příznačně nazvanou „Good night left side", což je neonacistická snaha napodobit úspěšnou antifašistickou mezinárodní kampaň Good night white pride, namířenou proti pronikání fašismu a rasismu do alternativních hudebních žánrů. Na této akci byl přítomen například nestor českých neonacistů Tomáš Kebza,



přičemž vedle Adler zde hrála i další neonacistická kapela Ecce Mors. Na obrázku si pak zkušený pozorovatel v rohu místnosti všimne zmalovaných blackmetalistů z kapely Sekhmet.


(pro zvětšení klikněte)



Při prohlížení fotografií z koncertů, kterých se kapela účastnila, se dá na oblečení návštěvníků
snadno rozeznat neonacistické značky Thor Steinar a Grassel či název již zmíněné kapely Ogmias. Na jiných podobných black metalových koncertech pak snadno nalezneme označení neonacistických uskupení Národní odpor či trika brněnských rasistických chuligánů Johny Kentus Gang (zde). Zdvihnuté pravice na fotografiích rovněž nejsou výjimkou zde a zde .

Ještě není obraz ideologického zaměření kapely Sekhmet jasné? Pokud ne, dejme ještě jednou slovo Sekhmet samotným. Na otázku: „Jaký máš názor na Národní Socialismus a proč ho podporuješ, jaký máš názor na Adolfa Hitlera a rasovou Válku? Věříš v Árijskou rasu?" odpovídá Set: „Chtěl bych říci, že do textů SEKHMET národní socialismus netahám. Je to pouze moje osobní přesvědčení, v které věřím. (...) Myslím, že Adolf Hitler byl velice důležitou postavou tohoto světa.". Jinými slovy – jsem nacista, ale mám strach to dát veřejně najevo. Proto o tom jenom mluvím, protože vím, že to co říkám budu moci vždy popřít... Pokud se NSBM kapely odvolávají na hrdost a čest, je otázka, zda skutečně ví o čem mluví.



Vedle těchto relativně známých kapel existuje ještě několik menších či mladších formací, které zjevně ve své tvorbě vycházejí z podobných kořenů. Na prvním místě jde o kapelu Bloody Lair, která má na svém webu fotky wehrmachtu, v jejím guestbooku najdeme řadu útoků na „obřezance" a „vyznavače Talmudu" a mezi oblíbenými kapelami členů jsou uvedeny i známé neonacistické kapely Burzum, Bound for Glory a Before God. Ostatně na kytaru hraje v této kapele bývalý aktivista Vlastenecké fronty Kladno. Bloody Lair také stojí za Klatovským koncertem neonacistické kapely Ecce Mors, o kterém jsme informovali a kterého se nakonec účastnil i Václav Bureš, svolavatel Plzeňského neonacistického pochodu (zde).



Z neonacistického prostředí pocházela i již nehrající kapela Valaraukar, jejíž členy jsme mohli spatřit například na Blanenské demonstraci proti Mongolům 17. března 2007. Specifické postavení má na české metalové scéně ještě black metalová formace Moravská zima, která například vystoupila 19. 10. 2007 v Chrástu u Plzně s neonacistickou kapelou Ecce Mors.



Závěr

Je na každém, aby si sám udělal názor na předložená fakta. Podle nás je ale situace jasná. Někteří (a zdůrazňujeme – jen někteří) lidé v black metalové scéně jsou neonacisté. Jestli jde v případě jejich kapel o kapely neonacistické, či pouze o kapely tvořené neonacisty už podle nás nehraje žádnou roli. Je opět na každém, aby si sám za sebe rozmyslel, jestli chce takové kapely tolerovat, či nikoli. Je to nakonec věc celé black metalové scény, jak se k daným lidem a názorům postaví.



Říká se, že vrána k vráně sedá. Není tedy nijak překvapující, že zmíněné kapely hrají často společně. Nejbližší takový koncert se chystá na 16. února do Prahy. V klubu Chmelnice tam vystoupí vedle Sator Marte a Trautenauer 666 i kapely Moravská zima, Bloody Lair a Sekhmet. Na plakátech se ale na poslední chvíli objevilo ještě jedno jméno. Na Chmelnici 16. 2. tak vystoupí jako „special guest" ještě klatovská neonacistická kapela Ecce Mors.