Pondělí 12/12/2011

Novi Sad: Ulice Protiv Fašizma

9. listopadu se v celém Srbsku oficiálně připomíná Den boje proti fašismu. Antifašistická akce Novi Sad však patří mezi ty, kdo nevidí fašismus jen jako historický problém, a k tomuto datu každoročně směřuje akce, spojené s bojem proti jeho současným projevům. Jednou z takových akcí je i festival Ulice Protiv Fašizma, jehož 11. ročník letos připadl na 5. listopadu.

Ulice Protiv Fašizma je především hudebním festivalem, na kterém se během let sešly stovky lidí, aby společně daly najevo své antifašistické postoje. Je však také příležitostí k setkávání, kterou rádi využívají antifašisté a antifašistky ze zahraničí. Letos tomu nebylo jinak a aktivisté a aktivistky z české a slovenské AFA se vypravili do Srbska, setkat se s místní skupinou a diskutovat o současné situaci a spolupráci. Kromě toho se také společně vypravili na spontánní pietní akci u památníku na břehu Dunaje, který připomíná oběti fašismu z roku 1942. Toho roku okupační maďarská vojska za asistence vojáků z dalších zemí Osy povraždila či nechala utonout v zamrzlé řece okolo čtyř tisíc mužů, žen a dětí, obviněných z partizánské činnosti či z příslušnosti k některému z perzekuovaných etnik - Židům, Srbům či Romům. Aktivisté a aktivistky položili u památníku věnec a rozvinuli transparent jako jasný vzkaz, že boj s fašismem neskončil.

Novi Sad: Ulice Protiv Fašizma

Večer se v místním klubu Fabrika sešlo několik stovek lidí, protože zde začala hlavní a nejviditelnější část festivalu Ulice Protiv Fašizma. Vystoupily místní kapely Against The Odds, Ringišpil a The Lunatics z Polska. Jako hlavní hvězda večera byli avizováni The Movement, ale ještě větší úspěch sklidila bratislavská Municia, která má v Novém Sadu evidentně početnou fanouškovskou základnu.

Dojem z celé akce byl více než pozitivní, nebylo by však na místě usínat na vavřínech. Právě v Novém Sadu nejlépe vědí, jaké to je, vidět na severu nacionalismus v maďarském pojetí a na jihu Bělehrad, ve kterém není situace ani zdaleka tak klidná jako ve Vojvodině. Je proto důležité spolupracovat, nepolevovat a bojovat, dokud fašismus skutečně nezmizí z ulic.