Příběhy, které se nikdy neměly dostat na světlo. Příběhy Čechů, kteří byli aktivními vykonavateli nemilosrdné mašinerie holokaustu. Mučení a vraždy Romů, které měly být zapomenuty. A především příběhy těch, kteří i padesát let po konci Druhé světové války vynaložili velké úsilí, aby historie Let zůstala němá. O tom je kniha Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná 1992-1995 amerického spisovatele a aktivisty Paula Polanskyho.
Video o revitalizaci holokaustu od a2larm.cz.
Je tomu rok více než rok, kdy Antifašistická akce pozvala Paula Polanskyho do Prahy, aby přednášel o zločinech v Letech. Českem v té době otřásaly rasistické pochody, které směřovaly do romských čtvrtí. Během našich rozhovorů nám Polansky nastínil, proč je historie Let tak málo známá. Na vině podle něj není jen prostý nezájem, ale i aktivní utajování ze strany českého státu. Zjistili jsme, že Paul si během celé doby svého bádání o Letech vedl deník a že obsahuje řadu zajímavých informací, které na historii Let vrhají nové světlo.
Odkaz na exkluzivní rozhovor s Paulem Polanskym pro web a2larm.cz
Prostřednictvím deníkových zápisů sledujeme jeho práci v archivech, při níž náhodou objevil kompletní archiv koncentračního tábora v Letech. Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná je knihou pojednávající o historii, o níž se neučilo. O historii, která byla po desetiletí aktivně umlčována. Nejen, že scházely důkazy, ale byla nepohodlná i politicky – nabourávala totiž představu Čechů jako pouhých válečných obětí. Ve strhujícím příběhu sledujeme jak Polansky bojuje za to, aby se skutečný příběh dostal na veřejnost. Objevil důkazy a příběhy, které byly nejen politicky nevhodné, ale pro mnohé i osobně nebezpečné. Bylo je třeba skrýt. Tak například za vraždy, které prováděli čeští četníci, nebyl nikdy nikdo potrestán. Z oficiální verze historie byly vynechány. Polansky se rozhodl najít přeživší koncentračního tábora Lety, aby zjistil, co se tam skutečně dělo. Na místě, kde po několik let ryze v české správě vraždila mašinérie holokaustu, stojí vepřín a znesvěcuje hroby nevinných lidí zavražděných jejich sousedy. Jiná mašinerie postupovala jinak, skrytě, pomaleji a dlouhodobě – mašinerie, která zahlazovala stopy. Tato kniha odhaluje její fungování.
Videoupoutávka ke knize Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná 1992 - 1995.
Zveme vás na křest knihy: Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná 1992-1995, který proběhne 15. prosince v 18:00 v galerii Národní technické knihovny v rámci výstavy Xenofilia za účasti autora Paula Polanskyho.
Veškerý výtěžek z prodeje knihy bude věnován na kampaň za zrušení vepřína v Letech.
Odkaz na web: http://www.lety.info/
Křest knihy na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1030903516935366/?fref=ts