Čtvrtek 8/1/2009

Nezapomeneme!

Výzva ke vzpomínkovým akcím na Honzu Kučeru, antifašistického skinheada, který byl před rokem v Příbrami zabit neonacistou. 20. ledna tomu bude rok, co nás opustil Honza Kučera, antifašistický skinhead, který se nebál postavit neonacistickým agresorům. Svou odvahu a odhodlání zaplatil tím nejcennějším – svým životem.

V noci z 18. na 19. ledna 2008 ho během potyčky vyprovokované mladými příbramskými neonacisty jeden z nich, Jiří Fous, smrtelně pobodal nožem. S Honzou se v den pohřbu přišlo rozloučit několik stovek lidí, jeho příbuzní, blízcí kamarádi, skinheadi, punkeři, antifašisti. Mnozí z přítomných si mlčky slíbili, že nikdy nezapomenou jak na Honzu, tak na jeho čin, kdy se neváhal postavit ozbrojenému náckovi.

Právě proto chceme vyzvat všechny, jichž se Honzova ztráta dotýká, aby v toto smutné výročí připomněli jeho památku. Je jedno, zda jste ho znali dobře, od vidění či vůbec. Byl prostě jedním z nás.

Vzpomenout na Honzu můžete různými způsoby. Zapálením svíček ve vašem městě, streetartem, vložením banneru na váš web apod. Honza byl skinhead a rád se bavil, proto nebude jistě od věci uspořádat párty s živou či reprodukovanou hudbou nebo prostě jen posezení při pivu. Akce by měly probíhat od 16. do 20. ledna (tento termín není však nijak určující).

Budeme velmi rádi, když nás budete následně o svých vzpomínkových akcích informovat na e-mailovém kontaktu: nezapomeneme@antifa.cz. Honza navždy zůstane v našich srdcích a vzpomínka na něj nám dává sílu a odhodlání v boji proti rasismu a neonacismu. NEZAPOMENEME!

 

AKTUALIZCE 10.01.2009

Vzhledem k cynické snaze neonacistů zpochybnit Honzovu památku bude dobré upřesnit některé skutečnosti ohledně jeho vraha Jiřího Fouse. Neonacisté se snaží tvrdit, že nešlo o jejich soukmenovce a že vraždil, protože je Rom. Jiří Fous má skutečně tmavší pleť, to však nebylo příčinou jeho útoku.

Skutečným důvodem byly jeho sympatie k nacismu, s nimiž se nijak neskrýval. Pohyboval se ve skupině mladých neonacistů z Příbrami, se kterými dlouholetí příbramští aktivisté nechtěli mít mnoho společného. Tato parta se v osudný večer bavila hajlováním a sám Fous měl na sobě symboly z éry nacismu.

Možná, aby odčinil svůj „handicap“ daný tmavší barvou kůže, rozhodl se před ostatními neonacisty vytáhnout vyhrožováním antifašistickým skinheadům s nožem v ruce. Aby si Fous u soudu nepřitížil, snažil se tvrdit, že k žádnému hnutí nepatří, i když má dle vlastních slov kamarády neonacisty. Skutečností zůstává, že Fous vraždil kvůli nacistické ideologii, které patřily jeho sympatie, na čemž nezmění nic ani skutečnost, že má tmavší pleť či nosí brýle. celé zde

Z článku vybíráme: Parta mladíků, kteří vystupují jako příznivci neonacismu, tam hajlovala. Chování této skupinky, jejíž součástí byl i Fous, se nelíbilo dalším mladým lidem. Došlo nejen ke slovní přestřelce, ale před restaurací dokonce Martin L. – jeden z nácků – mával plynovou pistolí. A o chvilku později Fous vytáhl repliku útočného nože americké armády s osmnácticen­timetrovou čepelí.

„Německá armáda byla elitním vojskem své doby. Měla velice dobrou bojovou techniku, skvělý výcvik, morálku na dobré úrovni,“ vypráví se svítícíma očima. Dospěl tak daleko, že si na levé předloktí vyškrábal žiletkou symbol SS.

Hákovým křížem si zase vyzdobil sponu opasku, který měl na sobě právě ve chvíli, kdy vraždil. I v tomto případě ale odmítá, že by šlo o propagaci nacismu. „Měla tam být orlice s hákovým křížem, ale ta orlice by se strašně blbě škrabala, tak jsem hřebíkem vyryl pouze hákový kříž,“ tvrdil Fous u soudu se zcela vážnou tváří.

Fous ovšem připouští, že osudného večera společně s kamarády hajloval: „Jednou nebo dvakrát jsem taky zvedl pravici. Vedla mě k tomu atmosféra, která tam byla – více v tu chvíli člověk nepřemýšlí.

Setkání s neonacisticky smýšlejícími kamarády, které vyvrcholilo vraždou, bylo přitom vlastně plánovací schůzkou. Kumpáni se domlouvali, jak nazítří pojedou na neonacistický sraz. „Pro mě to měl být první takový pochod; chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je. Nikdy jsem na podobné akci nebyl.“

MATERIÁLY PRO PROPAGAČNÍ AKCE

Banner pro váš web

 

Šablony pro váš street art
klikněte na větší velikost

 

 


Jak použít šablony?
Šablona je asi nejjednodušší a zároveň velmi efektivní a zábavný nástroj pro opakovanou reprodukci grafického motivu. Lze jí použít na jakýkoliv povrch, například papír, textil, karoserii auta či libovolnou stěnu. S oblibou se používá ve street artu. Návod zde!

Stage Bottles - Too Young Too Die