Pátek 29/1/2010

Nezapomeneme! Neodpustíme!

Stejně jako v loňském roce, tak i letos si připomněli antifašisté a antifašistky památku Honzy Kučery, který byl před dvěma lety smrtelně pobodán v Příbrami. Bylo mu teprve devatenáct let. Měl rád zábavu a hrdě se hlásil ke skinheadské subkultuře. Zároveň nesnášel nácky a neváhal se jim postavit. Proto také zareagoval v noci z 18. na 19. ledna 2008 na provokaci v nacismu se vzhlížejícího Jiřího Fouse. Ten ho při tom několikrát bodl bajonetem. 20. ledna 2008 Honza na následky způsobených zranění umírá.

Zpráva o jeho smrti v nás vzbudila smutek a vztek. Na Honzově pohřbu se sešlo kolem 400 lidí, z nichž se mnozí po skončení obřadu vydali na místo vraždy. Jako jednu z letošních vzpomínek na Honzu jsme připravili video z této smutné události. Na místě jsme při minutě ticha beze slov slíbili, že NEZAPOMENEME a NEODPUSTÍME!

Rok po Honzově vraždě jsme v předstihu vyzvali, aby lidé, kterým není jeho smrt lhostejná, uspořádali vzpomínkové akce různého druhu. Nakonec jsme byli překvapení, kolik se jich konalo, a to nejen u nás, ale také v zahraničí (reportáž z loňských dní vzpomínkových akcí ZDE). Letos jsme žádnou takovou výzvu nezveřejňovali. Byli jsme proto i u takto smutné příležitosti mile překvapeni, kolik lidí si Honzovu památku samo od sebe připomnělo.

Pochod a koncert v Příbrami
S přehledem letošních vzpomínkových akcí asi bude nejlépe začít přímo v Příbrami. Tam na Honzu vzpomínali lidé jak individuálně (například zapalováním svíček před "Chmelnicí", kde byl Honza pobodán), tak při akcích hromadnějšího charakteru. Ty se konaly v sobotu 23. ledna, a to z větší části nezávisle na sobě. První byl vzpomínkový pochod necelé stovky antifašistů a antifašistek, který za naprostého ticha a s transparentem "NEZAPOMÍNÁME, NEODPOUŠTÍME" v čele prošel Příbramí od parku vedle hřbitova až na "Chmelnici". Tam pak přítomní zapálili u portrétu Honzy Kučery svíčky. Následovalo pár slov. Z úst jednoho z antifašistů mimo jiné zaznělo: "Byl to člověk, který chápal, že postavit se proti neonacistickému násilí je nutné na ulici a na té nejzákladnější, lidské úrovni." Poté následovala minuta ticha.

VIDEO ze vzpomínkového pochodu Příbramí

Ve večerních hodinách se v zaplněném příbramském klubu Semtex konal vzpomínkový koncert, kde zahráli mimo jiné i Honzovi oblíbenci Rozpor z Bratislavy. Během setu United Rebels došlo i na cover "Antifa Hooligans" od italských Los Fastidios. Úlohy organizátorů se výtečně zhostili místní skins&punx, kteří se celou dobu starali jak o bezproblémovou organizaci koncertu, bezpečnost na místě, tak i výzdobu klubu bannery a Honzovými fotkami. Tento večer patřil stejně jako ulice jejich města příbramským antifa streetkids a všem těm, kteří přijeli podpořit tento koncert.

Pietní akce v Čechách a na Moravě
V den druhého výročí Honzovi smrti svolala pardubická skupina ČSAF pietní akci na Pernštýnské náměstí v centru Pardubic. Na vzpomínkové akci se ve středu 20. ledna ve večerních hodinách sešlo přibližně 35 místních antifašistů a antifašistek. Na prostranství frekventované Zelené brány byla instalována Honzova fotografie, zapáleny svíčky a položeny květiny. Zástupce ČSAF přednesl krátký proslov, po kterém následovala minuta ticha. Poté se lidé přesunuli po Třídě míru k nákupnímu centru AFI Palác, kde byl na nadchodu vyvěšen transparent s nápisem „Jan Kučera, † 20.1.2008, Nezapomeneme! Neodpustíme!“ V pátek 22. ledna místní alternativní mládež na plotě poblíž dostihového závodiště vyvěsila další transparent s podobným heslem.

Pietní akce v Pardubicích

V pátek 22. ledna uctili členové a sympatizanti ČSAF Honzovu památku v Hradci Králové u pomníku válek a totalitních režimů. Na místě zapálili u Honzovy fotografie několik svíček. Dále byl v Hradci Králové pověšen transparent "Jan Kučera, zabit neonacistou" na páteční akci Badtekk soundsystem a sobotním koncertě W.W.W. a Katsa.Theo. Dalším vzpomínkovým počinem v Hradci Králové bylo vytvoření velkoplošného graffiti s nápisem "RIP JAN KUČERA". V Chocni se sešli místní aktivisté u pomníku obětem válek a totalitních režimů. Tam položili svíčky k fotografii Honzy Kučery.

Vzpomínková akce v Hradci Králové

Graffiti v Hradci Králové

Vzpomínka v Chocni

Na Benešovsku vyvěsili zdejší antifašisté čtyři třímetrové transparenty na mosty nad státní silnicí E55 s podobiznou Honzy Kučery a textem "† 20.1.08 Jan Kučera - oběť neonacismu".

Transparenty na Benešovsku

Několik anarchistů a antifašistů uspořádalo 18. ledna v Olomouci malou pietní akci k uctění Honzovy památky. Ve večerních hodinách se sešli u památníku obětem nacismu, kde vystavili Honzův portrét, položili květiny a zapálili svíčky. Pieta proběhla v tichosti.

Pietní akce v Olomouci

20. ledna byly ve Zlíně vyvěšeny transparenty připomínající Honzu Kučeru a u Památníku obětem 2. světové války byly zapáleny u Honzova portrétu svíčky. Podobná akce proběhla také v Uherském Hradišti.

Vzpomínka ve Zlíně a Veselí nad Moravou

Hudební akce
V letošním roce se jednou z častých forem vzpomínky na Honzu staly hudební párty a koncerty. Vždyť právě hudba byla jednou z věcí, kterou měl Honza nejraději. Vedle již zmiňovaného koncertu v Příbrami, který se konal 23. ledna, proběhl další, jenž byl věnován Honzovi, o den dříve v Kladně. Honzu návštěvníkům koncertu připomínaly promluvy kapel mezi písničkami a vzpomínkové letáky vylepené po klubu. Antifašistický Odpor Kladno si připravil k druhému výročí jeho smrti proslov, který si poslechla necelá stovka návštěvníků koncertu. V něm vedle jiného zaznělo: "Nebýt neonacistické ideologie, mohl Honza Kučera dnes dál potkávat své přátele a sdílet s nimi své starosti, radosti a sny. Nebýt myšlenek o nadřazenosti bílé rasy, mohl si Honza dál užívat života a dneska být třeba na podobném koncertě jako my. Nepochybujeme o tom, že než se stát nějakým hrdinou nebo antifašistickým mučedníkem, chtěl Honza raději žít. Ale to, že se postavil za svoje přesvědčení i v takové mezní situaci, z něj dělá člověka, kterého si budeme vždy vážit a na kterého budeme vždy vzpomínat."

16. ledna byl během punkového koncertu v Poděbradech vyvěšen k uctění památky Honzy Kučery transparent s jeho podobiznou a vlajka AFA. Také byly zapáleny svíčky a položeny květiny.

Koncert v Poděbradech

Za připomenutí stojí ještě koncert ze 16. ledna, který proběhl v Sedlčanech a byl z části věnovaný Honzovi. Stejně tak dvě DJs párty, které se konaly ten samý víkend v Plzni a Praze. Na té pražské, pořádané v Truhlářské 11, byl navíc promítán film Oi!Warning a přednášeli zde antifašisté z Rakouska.

Završením všech těchto akcí bude Koncert proti rasismu ve strahovském klubu 007, kde 6. února zahrají kapely Pipes and Pints, PNS a The Chancers. Vstupné bude nanejvýš symbolické: 161 Kč.

Pozvánky na koncerty v Příbrami a Praze

Akce za hranicemi
Honzovo jméno znají zahraniční antifašisté a antifašistky velice dobře, o čemž svědčí i ohlasy zveřejněné na stránkách nezapomeneme.antifa.cz. Nezapomněli na něj ani po dvou letech od jeho smrti. Začněme tam, kde jsou naše vazby nejsilnější, na Slovensku. V Bratislavském klubu Obluda a ve Vraném nad Toplou se konala promítání dokumentu Carlos, one year without you, one year with you, který vypráví o roku plném akcí připomínajících španělského antifašistu Carlose Palomina, jenž byl zabit o tři měsíce dříve než Honza.

Vzpomínkové promítací večery v Bratislavě a Vraném nad Toplou

Aktivně se do vzpomínkových akcí na Honzu zapojili mladí antifašisté z Prešova. Naproti supermarketu na sídlišti Sekčov vyvěsili transparent připomínající vedle Honzy také nedávno zavražděného ruského antifašistického skinheada Ivana Chutorského. Ve městě se objevily vzpomínkové nápisy a plakáty. Několik místních antifašistů se také sešlo u pomníku, který je věnován antifašistickým bojovníkům. Tam uctili Honzovu památku zapálením svíček u jeho fotografie.

Ze vzpomínkových akcí v Prešově

V neděli 17. ledna 2010 se při příležitosti smutného výročí dvou let od vraždy Honzy Kučery sešli v jihoanglické metropoli Bristol místní antifašisté. Pod památníkem, který je věnovaný padlým bristolským účastníkům španělské občanské války, si připomněli jak památku jeho, tak i dalších antifašistů, kteří v nedávné minulosti padli rukou neonacistů a fašistů. Článek o akci na stránkách AFA Bristol ZDE.

Antifašisté v Bristolu

Honzu si připomněli i na druhé straně zeměkoule v Aotearoa (původní maorské označení Nového Zélandu). Na budovu sociálního centra ve Wellingtonu vyvěsil kolektiv domu vzpomínkový transparent.

Wellington - 128 Abel Smith street Social Centre

Honzu, coby fanouška pražských Bohemians 1905, představili dva roky od jeho smrti ruští antifašističtí fandové fotbalu na svém webu Ultras Antifa.