Středa 11/2/2009

Neonacisté se snaží poškodit jihlavskou výstavu

www.antifa.cz

Nedávno otevřená výstava v jihlavském Muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí přivádí neonacisty k jisté nepříčetnosti. Svědčí o tom několik pokusů o její narušení, byť některé jsou spíše tragikomického rázu.

První pokus proběhl již během slavnostní vernisáže v pátek 30. ledna. Na linku městské policie zavolal anonym a oznámil, že v muzeu jsou porušována lidská práva. Ta měla být porušena zřejmě tím, že se dotyčný dostavil ke vchodu muzea, ovšem na poslední chvíli si svou návštěvu rozmyslel a pouze prošel kolem. Zda bylo důvodem zjištění, že na místě nenajde osoby jemu názorově nakloněné, s určitostí nevíme. Podle informací se pravděpodobně jednalo o Michala Podoláka. Podolák je bezesporu ortodoxní neonacista, což potvrdil například svou aktivitou v roce 2003, kdy šířil samolepky "Sudety byly a opět budou německé". Dnes se Podolák účastní akcí Dělnické strany, která se snaží mimo jiné prezentovat jako vlastenecká. Podrobnosti o Podolákovi a sudetoněmeckém schizmatu najdete v článku Dělnická strana a Sudety

Následovala návštěva jihlavského neonacisty Davida Sapíka, který se nejprve pokusil získat informace o tvůrcích výstavy, aby následně slovně i fyzicky napadl dva návštěvníky. Příliš ovšem nepochodil a v záchvatu zuřivosti zmačkal plakáty k výstavě a hodil je po pokladní muzea. Činovníka Národního odporu Jihlava, Davida Sapíka, představíme podrobně v závěru článku.

Následující pokus už byl profesionálnější. Byl ukraden DVD disk s tématickými videi o hrůzách holocaustu, nacismu i neonacismu. Zda si ho bojovníci za bílou rasu pouštějí před spaním, nám není známo.

Podle dalších informací si ke konci týdne na výstavu emailem stěžoval nejen krajskému úřadu další příslušník Národního odporu a člen Dělnické strany Milan Hroch. Forma "útoku" odpovídala jeho pověsti intelektuála, kterou v neonacistickém hnutí má. Rád si ovšem i zahajluje, nejlépe nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné, který je symbolem "Hilsneriády". Za tento čin byl popotahován českou justicí, leč vyvázl bez trestu. Podrobnější informace o něm naleznete v článcích Kandidáti Dělnické strany: Vysočina a Jihlavská pieta podle Hrocha a Langa.

Ve stejný den poškodili dva muži některé výstavní panely fixem nápisy odpor.org a samolepkami s nápisem "Nacionalismus místo globalizace". Co chtěli sdělit touto performancí, zůstává rovněž záhadou. Výstižnější by byly možná samolepky s nápisem "Vraždění místo přemýšlení".

Každopádně přemýšlet by měl začít David Sapík, který nám svým extempore dal příležitost představit jej široké veřejnosti.

Sapík patří k velmi aktivním neonacistům, účastní se téměř všech veřejných akcí, dříve Národního odporu, dnes Dělnické strany. V roce 2008 na druhý pokus odmaturoval na soukromé Manažerské akademii v Jihlavě a jeho současnou ambicí je stát se policistou. Jistě by mezi nimi našel hodně kamarádů s podobnými názory. Jenže ti jsou na rozdíl od něj chytřejší a nedávají je tak hloupě a jednoznačně na odiv. Prostě nechat se nafotit na několika neonacistických demonstracích není zrovna dobrý začátek policejní kariéry.


David (uprostřed) ve společnosti kamarádů Marka Kadlece (vpravo) a Davida Macků (s vytetovanou svastikou na pravé ruce),
Marek Kadlec kandidoval v krajských volbách za Dělnickou stranu za kraj Vysočina
.

1.5.2005 Brno s transparentem NO Jihlava

Rok poté, Praha 1.máj 2006

Dva měsíce poté. David Sapík mašíruje s Národním odporem za uctění památky nacistických vojáků v Jihlavě.

Další První máj (2007) NO Brno, David to dotáhl na pořadatele. Navíc jedna fotka ze školních lavic (účinky anabolických steroidů, které David užívá, začínají být vidět).

A opět První máj. V roce 2008 Národní odpor nahradila Dělnická strana a David začal objevovat kouzlo black blocu.
(Zde ve společnosti dalších nácků z NO Vysočina - Radkem Fialou a Janem Petrů)


Neonacisty výstava věnovaná jejich obětem přitahuje. Ačkoli to není příliš pravděpodobné, přesto existuje nepatrné promile naděje, že jim během dalšího lepení nacionálních samolepek nebo čmárání fixem dojde, kam vede ideologie jimi tolik obdivovaného nacionálního socialismu. K vraždám nevinných lidí, kteří se provinili jen tím, že se někomu nelíbili.

Výstava v Jihlavě

Výstava Oběti neonacismu - 3.10. - 30.03. 2009 památník Lidice

Výstava o holocaustu v Muzeu Vysočiny

Vandalové poškodili výstavu o holocaustu

V muzeu v sobotu po vandalech uklidili

Řádili na výstavě o holocaustu

Nacionalisté poškodili výstavu ke Dni obětí