Pátek 7/11/2008

Mostecký Nazi Deník

www.antifa.czMédia jsou označována za sedmou velmoc. Často však bývají i předmětem kritiky. Zřejmě každý už měl nějakou zkušenost s mediální manipulací, kdy skutečný stav příliš neodpovídal následné mediální interpretaci. Ačkoli média nejsou naším hlavním zájmem, v případě Mosteckého deníku jsme učinili výjimku.

Reakce na zpravodajství Mosteckého deníku

Antifašistická akce (AFA) v rámci svých aktivit proti neonacistickému nebezpečí monitoruje i česká média. Po nedávné provokaci neonacistů na litvínovském sídlišti Janov je proto pochopitelné, že sledujeme i zpravodajství Mosteckého deníku. Způsob, jakým jeho redaktoři o dění informují, je zarážející. Že česká média často dávají přednost bulvárnímu podání před seriózními informacemi, je bohužel běžná věc. Aby ovšem dávali prostor bez jakékoliv korekce přímo neonacistickým aktivistům, je věc doposud nevídaná.

Citujeme z aktuálního článku Dělníci: Demonstrace bude klidná. Ale auta si radši odvezte jinam: "Za Dělnickou stranu mohu říci, že námi svolané shromáždění bude poklidnou akcí. Chceme jen vytvořit tlak na radnici, aby se Janovem více zabývala", sdělil Deníku předseda strany Tomáš Vandas.
"Nelze ale vyloučit, že se objeví provokatéři, kteří se pokusí vyvolat pouliční násilí. Naši lidé ale zákon neporuší", sdělil dále Vandas.

Jiný člen Dělnické strany, Bohdan Grygařík, v internetových diskuzích vyzývá obyvatele Janova, aby si raději v den demonstrace raději přeparkovali automobily jinam: "I přes plánování pokojného shromáždění občanů doporučujeme místním z Janova, aby si raději na neděli a pondělí přeparkovali svá auta někam pryč z Janova, protože jsou obavy, že cikáni a anarchisté budou vyvolávat nepokoje. V diskusích pod mnoha články na toto téma tím cikáni i anarchisté vyhrožují. Dělnickou stranu podporuje zejména radikální mládež". "Ano, vracíme se do Litvínova!" oznámilo na internetu extrémistické hnutí Autonomní nacionalisté.

Vandas na srazu neonacistů
v Německu v září letošního roku

Nevíme, zda redaktoři Mosteckého deníku sympatizují s neonacisty, nebo zda se domnívají, že problém janovského sídliště vyřeší pokusy o pogrom na jeho obyvatele. Nevíme, zda je nikdo nenaučil zásadám novinářské práce, nebo zda se místo toho učili základům mediální manipulace. Každopádně víme, co v článku bohužel nezaznělo:

1) Pouliční násilí a provokace importovali do Litvínova neonacisté z Národního odporu ve spojení s Dělnickou stranou. Násilí nevyvolávali obyvatelé Janova, natož anarchisté.

2) Ačkoli Dělnická strana deklaruje, že demonstrace má být poklidná, její členové a sympatizanti z řad neonacistů otevřeně komunikují o tom, jak se nejlépe vyzbrojit a jakou taktiku zvolit na překonání policejních opatření.

3) Dělnická strana je silně infiltrována českými neonacisty, jak jsme dokázali v několika článcích zveřejněných na webu Antifa.cz. Sám předseda Vandas vystoupil nedávno na setkání neonacistů v Německu. Podrobnosti o jeho kariéře naleznete také na uvedeném webu.
Dělnickou stranu lze proto oprávněně považovat za neonacistickou organizaci.

4) Autonomní nacionalisté nejsou jen "radikální mládež". Je to jedno z několika neonacistických seskupení, které se touto nálepkou jen snaží maskovat svoji pravou podstatu.

Mostecký deník dal již v říjnu neomezený prostor jednomu z místních neonacistů Jiřímu Šlegrovi v článku Jak policie mlátila důchodce a děti, reportáž účastníka pochodu na Janov , který stál za první provokací na sídlišti Janov i za neohlášeným shromážděním 18. října, které skončilo násilnostmi.

Jiří Šlégr, se znakem jednotek Wehrmachtu, příslušníků Hitlerových horských jednotek Gebirgsjäger Edelweiss, účesem a la Hitler a německým samopalem MP40 zvaným „Schmeisser“

Pokud se redakce Mosteckého deníku domnívá, že zveřejňování neonacistické propagandy a nesmyslů z internetových diskuzí je standardní novinářská práce, možná by měla změnit zaměstnání a ucházet se o místo propagandistů například v Dělnických listech Dělnické strany. Tam by už vůbec nemusela brát ohledy a mohla by plně uplatnit svůj nepopiratelný talent.

I. AKTUALIZACE: ODPOVEĎ ŠÉFREDAKTORA 7.11.2008

Dobrý den,
zvažoval jsem, zda mám na nesmysly, které zveřejňujete na svých stránkách odpovídat, zda to nebude pod moji úroveň, ale nakonec jsem se rozhodl v krátkosti reagovat.

Pokud bychom byly noviny sympatizující s jakoukoliv stranou sporu, který se týká
sídliště Janov, Romů a nespokojených obyvatel všeobecně, těžko bychom dávali všem rovnoměrný prostor. To lze jednoduše prokázat množstvím reportáží, které se tématu věnují z mnoha stran.

Jestliže je v článku dáván prostor Dělnické straně, v tuto chvíli stále legální, pak je to právě ukázkou dobré novinářské práce, kterou vy napadáte, a přitom sami daná kritéria ve svém textu nedodržujete. Ale chápu to, nejste novináři. Jestliže jsme
zveřejnili na našem webu a v novinách reportáž viděnou jinak, než jsme události
zaznamenali my a jinou, než se líbí antifě, potom v tom nevidím nic špatného. U
reportáže bylo jasně zvýrazněno stanovisko redakce k jejímu znění.

Neustálé útoky VŠECH stran na Mostecký deník a na to, že zpravodajství je zaujaté,
mne naopak přesvědčuje o tom, že tomu tak není.

Spojení Mostecký Nazi deník ve mně vyvolává naprostý odpor a poradím se, jak v tuto
chvíli pokračovat, neboť se jedná o poškozování dobrého jména se všemi právními
důsledky, které z toho pro vás plynou.

Jste-li lepší novináři než my, za které se podle znění vašeho zveřejněného
stanoviska považujete, potom si jsem jist, že k článku připojíte doslovně i toto mé
vyjádření, protože tam dle pravidel práce seriozního publicisty patří. Pokud tak
neučiníte, vím alespoň, jakou mají vaše slova váhu.

Oldřich Hájek, šéfredaktor

Mostecký deník

Bělehradská

434 01 Most

II. AKTUALIZACE: ODPOVEĎ ANTIFAŠISTICKÁ AKCE (AFA) (bez diakritiky) 7.11.2008

Vazeny pane Hajku,

vasi reakci na clanek jsme zverejnili, je pridana ke zminemu clanku.

Mate pravdu v tom, ze nepusobime jako profesionalni novinari, presto zakladni zasady novinarske prace dodrzujeme, napriklad nezverejnume nepravdive, neuplne informace nebo informace zavadejici. Pri overovani informaci pracujeme i s otevrenymi zdroji a proto mame casto moznost porovnavat kvalitu zpravodajstvi. Uroven ceskych medii je trvale podrobovana kritice i od respektovanych osobnosti. Faktem take je, ze vetsina neprofesionalnich pristupu novinaru, zustava bez odezvy, protoze se nikdo jejich pochybenimi podrobne nezabyva. V tomto pripade jsme se k tomuto kroku rozhodli my a budeme jedine radi, pokud nase kritika, vyvola sirsi debatu o kvalite zpravodajstvi ve spojeni s kauzou Janov.

Bohuzel vsak musime trvat na nasem nazoru, ze clanek Mosteckeho deniku je nevyvazeny a zamlcuje podstatne okolnosti udalosti, o ktere informuje. Ctenar, ktery celou kauzu nesleduje podrobne, jim muze byt uveden v omyl.

Znovu uvedeme, ktere dulezite informace v clanku postradame:

1) ze Delnicka strana je duvodne podezrivana ze spojeni s neonacisty a ze sireni teto ideologie je i duvodem toho, proc je podavan podnet na jeji zruseni.

2) ze za poulicnimi nepokoji v Litvinove 18. rijna stala i Delnicka strana a jeji clenove, a ne obyvatele Janova nebo anarchiste, jak v clanku citujete z nejake diskuze, aniz by ste tuto informaci uvedli na pravou miru.

3) ze neuvadite, ze tzv. Autonomni nacionaliste, nejsou jen jakousi mladezi, ale rovnez neonacistickym seskupenim

Nevytykame vam, ze davate prostor Delnicke strane a ani nijak nezpochybnujeme jeji legalitu. Vytykame vam, ze davate prostor jejim vyjadrenim bez toho, aniz byste k nim uvedli dalsi podstatne skutecnosti. Z clanku se tak ctenar vubec nedozvi, z ceho je Delnicka strana obvinovana. Ani to, ze jejim hlavnim zajmem je upoutat medialni pozornost a pokusit se vytlouct nejake sympatie na rasistickych utocich na obyvatelich Janova.

To je podle naseho nazoru hruba novinarska chyba a obzvlaste v takto zavaznem pripade neomluvitelna.

Dobre jmeno vaseho deniku, tezko muze poskodit nejaky nas titulek. Dobre jmeno si poskozujete predevsim svym neprofesionalnim pristupem.

Samozrejme uvitame, pokud i vas denik zverejni nase stanovisko ke kauze vcetne teto odpovedi. Verime, ze kdyz byl dan prostor clenovi Delnicke strany a neonacistovi Jirimu Slegrovi, najde se i pro nas.

Za Antifasistickou akci (AFA)


Lukas Jelinek