Středa 25/2/2009

May Day - Festival proti rasismu 09

www.antifa.czPo úspěšném prvním ročníku Festivalu proti rasismu připravuje Antifašistická akce (AFA) i pro tento rok prvomájový festival. Ten letošní proběhne pod lehce inovovaným názvem May Day - Festival proti rasismu. Idea celé akce zůstává stále stejná: dokázat, že zábavu lze spojit s kritickým a angažovaným přístupem k okolnímu světu a že lhostejnost a apatie ke svému okolí nejsou řešením.

I v letošním roce se nám podařilo získat ke spolupráci skvělé zástupce hudební scény, které jsou ve svém stylu absolutní špičkou. Již nyní se tak můžeme těšit na domácí hip hopové legendy PSH, japonské mágy Envy, kteří vystoupí v ČR poprvé za svou patnáctiletou kariéru, La Fraction z Francie a v neposlední řadě na legendární politickou hc/punk kapelu Propagandhi, která vystoupí jako headliner celého festivalu. Domácí scénu podpoří veteráni české antifašistické scény Edelweiss Piraten. Další jména budou následovat, tak buďte ve střehu!

Kromě hudby vás stejně jako loni čeká řada zajímavých stánků skupin a organizací, jejichž společným jmenovatelem je kritický přístup k současnému politicko-ekonomickému uspořádání a nabízení vlastních alternativ.

Aktuálním názvem May Day chceme navázat na prvotní tradici 1. máje, která je odkazem anarchistického hnutí konce 19. století dnešku. První máj je pro nás připomínkou toho, že v tomto světě dostanete máloco zadarmo a většinu dnes samozřejmých věcí bylo nutné v minulosti tvrdě vybojovat. Stále inspirativní je i idea svobodné a rovnoprávné společnosti.
Přestože byl 1. máj během minulého století devalvován různými pokusy o přivlastnění, ať už fašistickými či nacistickými režimy nebo katolickou církví, jeho tradice boje za sociální spravedlnost je nejen v západní Evropě stále živá.

Čtyřicet let bolševické diktatury v Československu pochopitelně poznamenalo i 1. máj.
Je příznačné, že od devadesátých let se v Česku vede o toto datum další zápas.

Nejhlasitěji se ho snaží přivlastnit neonacistické skupinky, kterým se po celých dvacet let (a nejen v tento den) staví na odpor právě ta část společnosti označovaná za anarchistickou. Z většiny jde o lidi, kteří se staví aktivně k životu a odmítají být pouhým poslušným kolečkem v soukolí státněbyrokratického aparátu a ekonomického systému zvaného kapitalismus.

Dnes, kdy pod tlakem hroutící se iluze neoliberálního ráje stále častěji zaznívá názor, že bezohledná honba za ekonomickým ziskem není zřejmě tou pravou a nezpochybnitelnou modlou, je inspirace anarchistickými idejemi více než na místě.

K odhodlání k pozitivním změnám společnosti by chtěl přispět i letošní festival May Day.

První máj je tak pro nás především svátkem všech svobodomyslných lidí. Akce je připravená podobně jako loni na dobrovolném základě, proto je vstup na festival zdarma.

Věříme, že i letos bude účast a podpora stejně silná jako před rokem.

Další podrobnější informace naleznete na webu festivalu MAY DAY 2009


Související články a video z minulého roku

Prvomájový festival: víc než párty
Atmosféru 1. máje provázely řadu posledních let především střety. Ať to byli bolševici, kteří se přetahovali o Letnou se svými politickými odpůrci, nebo převážně anarchistické skupiny, jež bránily ulice měst před nácky i policií, která neonacisty chránila. Letos došlo ke zlomu. zde

1.máj: festival proti rasismu
oficiální prezentace 1.máje 2008 zde

Web loňského Festival proti rasismu
ke zhlédnutí zde


Video z 1.máje 2008

¨