Pátek 14/3/2014

Masivní protipolicejní demonstrace po úmrtí Berkiana Elvana

V úterý 11. března propukly v největších tureckých městech Istanbulu a Ankaře masivní střety s policií v reakci na úmrtí patnáctiletého Berkiana Elvana. Ten zemřel v brzkých ranních hodinách v nemocnici po 269 dnech v komatu. Berkian Elvan byl těžce zraněn policejním slzotvorným granátem 16. června 2013 v instanbulské oblasti Okmeydani během takzvaných protestů proti kácení stromů v parku Gez, které následně vyústilo v protipolicejní a protivládní demonstrace v řadě tureckých měst. Co se přesně stalo? 16. června šel tehdy čtrnáctiletý Berkin Elvian během protestů nakoupit do obchodu, přičemž byl do hlavy zasažen slzotvorným granátem. Následně byl odvezen do Okmeydani Research Hospital s těžkým poraněním hlavy. Do nemocnice však byl přijat již se zástavou srdce. S cílem zastavit krvácení do mozku, byl Elvan podroben pěti operacím, ovšem jen částečně úspěšnými, protože upadl do komatu, ze kterého se už neprobudil. 5. ledna 2014 oslavil patnácté narozeniny. Zemřel po 269 dnech.
Kancelář státního zástupce v současnosti vyšetřuje, jak k Elvanově zranění došlo a zda byl zásah policie přiměřený. Státní zástupce údajně odmítl uznat jako oprávněná obvinění z překročení pravomocí ze strany policie s následkem zabití, vznesená advokáty Elvanovy rodiny. Na druhou stranu bylpodezřelý policista byl obviněn z překročení pravomocí vykonávat úřední moc.
Násilná smrt čtrnáctiletého chlapce opět vlila síla do protestů proti policii a vládě. Smutečního pochodu před Berkianovým pohřbem se účastnily desetitisíce lidí, kteří provolávanými hesly označovaly policii a tureckého premiéra Recepa Erdogana za vrahy. Při následných demonstracích v Ankaře i Istanbulu policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům slzným plynem, gumovými projektily a vodními děly.

ACAB

Několik fotografií z místa: