Sobota 13/10/2007

Martin Franěk a Hate Core Shop

Neonacisté zkoušejí prorazit s novou image. Vykrádají témata a nápady svým odpůrců a upravují si je podle svého. Stávají se tak pouhými plagiátory, neboť sami nejsou schopni vymyslet nic originálního. Podívejte se pod pokličku jejich současné snahy: zprznit myšlenku SxE (Straight Edge).

Hate Core i NS SxE jsou věci v českém prostředí relativně nové. Jejich hlavním propagátorem je u nás zatím v podstatě pouze jeden člověk a tím je Martin Franěk (pokud nebudeme počítat Filipa Vávru, který se teď na netu označuje jako vegan SXE, ale u kterého ani samotní náckové netuší, jak dlouho ho to bude bavit), který rozhodně není žádným nováčkem v neonacistickém prostředí. Franěk patří k předním českým neonacistům již od konce devadesátých let, kdy sympatie s nacionálním socialismem dával najevo nejprve jen jako účastník a později i jako organizátor koncertů pořádaných Národním odporem.

Mezi jeho největší zářezy patří uspořádání koncertu ruské neonacistické kapely Kolovrat v roce 2004 a koncert Hate Core kapel Teardown, Fear Rains Down, Path of Resistence, Race Riot, Before War a Ecce Mors v Dražicích v roce 2006.

Martin Franěk patří taky mezi aktivní účastníky náckovských demonstrací. V poslední době jsme ho mohli vidět například na začátku roku v Otrokovicích, kam dorazil s partou slávistických chuligánů, nebo na konci března v Neratovicích. Tam ho dokonce zatkla policie pro podezření z propagace fašismu. Samozřejmě se účastnil i policií rozehnané prvomájové demonstrace Národního odporu v Brně i pochodu za propuštění neonacisty Vlastimila Pechance, odsouzeného za vraždu svitavského Roma Otty Absolona.

Záčátky
V roce 2006 si Franěk v Praze otevřel vlastní obchod s oblečením nazvaný Hate Core Shop. Zajímavé je, že v tomto obchodě prodává Franěk striktně oblečení značek spojených s neonacisty. To znamená, že v Hate Core Shopu seženete výhradně oblečení značek Thor Steinar, Eighty-Eight a Troublemaker a žádné jiné, což pro tento typ obchodů není nijak typické. Celá řada obchodů s nazi hadry totiž prodává i skinheadské nebo chuligánské značky, které nejsou z pohledu ortodoxního nacionálního socialisty tak úplně "košer".

Typicky se jedná o značky jako je Ben Sherman (zakladatel této oblíbené skinheadské značky se ve skutečnosti jmenoval Artur Bernard Sugarman a byl židovského původu) a Lonsdale (firma podporuje černošské boxery a na protest vůči zneužívaní jejich značky neonacisty rozjela před nedávnem i kampaň "Lonsdale love all colours"), neřkuli Hooligan (firma sponzoruje německou Good Night White Pride (GNWP) kampaň a úzce spolupracuje s antifašistickými kapelami jako jsou Stage Bottles nebo Discipline; o politice této firmy si můžete přečíst v posledním čísle časopisu MYA v rozhovoru se Stage Bottles). Tyto obchody tím dávají jasně najevo, že je vlastně politika zas tolik nezajímá, ale že jim jde v první řadě o prachy. Fraňkovi ne, tomu jde v první řadě o politiku.

...a čas běží
Zajímavý je v této souvislosti fakt, že v Hate Core Shopu neseženete značku Grassel pražského neonacisty Petra Ondruše, ani Nibelung Karla Hlaváče z Brna. Pravda, obě firmy jsou poněkud v útlumu (hlavně Nibelung), ale Grassel se na české náckovské scéně poměrně uchytil a Ondrušovi se ho daří prezentovat i v prostředí bojových sportů.

Pokud bere Franěk i zboží slovenských Eighty-Eight nebude jeho neochota brát pražský Grassel asi způsobena přílišnou geografickou vzdáleností. Příčinou nemůže být ani konkurenční boj jednotlivých prodejců (neboť každý nový obchod je pochopitelně pro zavedené obchody nebezpečím), protože Ondruš je majitelem značky a nikoli obchodu. Pravděpodobnější bude spíše vysvětlení, které dává tuto nevraživost do souvislosti s tzv. akcí Patriot, kterou policie provedla v roce 2004. Zaměřila se při ní na distributory nacistických materiálů z Prahy a středních Čech a zatkla při ní 7 hlavních neonacistických aktivistů, včetně Fraňka. Přestože se u nás obchodu s nacistickými suvenýry poměrně daří, jediným odsouzeným byla nakonec právě Martin Franěk. Jak to? V takovýchto situacích bývá postup policie jednoduchý – kdo má co nabídnout (práskne svoje kamarády, přislíbí donášení) bývá propuštěn. Černý kůň, který buď nic neřekne a nebo nic neví a je nejméně zajímavý bývá odsouzen. Idealisté, kteří věří, že je jejich kamarádi neudají, bývají tímto postupem obvykle velmi zklamáni a se svými, teď už bývalými, kameraten přerušují styky. Kdo ví, třeba Fraňkova orientace jen na omezený segment trhu pochází právě odtud. Pro nacistické aktivisty, kteří se navzájem ujišťují o své cti a věrnosti, není nic horšího, než zjistit, že jejich kamarádi jsou práskači a konfidenti. Práskačství mezi nácky ostatně nabylo již takových rozměrů, že se před nějakým časem pokusili rozjet tzv. Protiudavačskou iniciativu a info o koncertech si už posílají jen mezi nejvybranějšími (takže řada nácků se o koncertech dnes už ani nedozví).

Reakce
Ve svém obchodu se Franěk kromě prodeje rasově prověřených značek zaměřuje právě na propagaci Hate Core a NS SxE. Když zorganizoval v roce 2006 koncert NS SxE kapely Teardown v Dražicích, nechal se s touto kapelou vyfotografovat a fotografii má na svém webu a její trička a mikiny má ve své distribuci, stejně jako CD NS SxE kapel. Když se ozvaly hlasy z HC tábora, kritizující pronikání nácků do SxE, napsal Franěk 5. 2. 2007 dokonce na obranu náckovského pojetí SxE článek na web Národního odporu zde . V něm nám názorně ukázal, jak si náckové přivlastňují cokoli, co se jim líbí, a tváří se, že jde o jejich vlastní věc. Franěk doslova uvedl: "Nemíním se zde ovšem zabývat věcmi typu, kde vznikl SE a kdo ho měl dřív, zda antifašističtí sportovci či nikdo jiný." Prostě, nám se SxE líbí a tak budeme tvrdit, že je náš, bez ohledu na to, jaká jsou fakta a co říká historie. Bez ohledu na to, že SxE vzniklo v rámci punkové a HC scény, která vycházela z myšlenek, které jsou na hony vzdáleném nacismu. Bez ohledu na to, že SxE má už za sebou nějaký vývoj, který spojil HC etiku s vegetariánstvím, bojem za práva zvířat a s ochranou přírody. Je to stejné, jako to bylo s hnutím skinheads, které také historicky vznikalo jako nepolitické a nerasistické a přesto si ho náckové přivlastnili (a celkem úspěšně).

To ale není vše. Franěk dobře ví, že hlásat v českém nacistickém prostředí abstinenci a vegetariánství je rovno sebevraždě. Proto nám ukázal mistrný veletoč, jak být SxE a při tom se vlastně v ničem neomezovat. Nejprve vyřešil otázku vegetariánství: "Straight Edge je zdravý životní styl, který říká život bez drog! Je znázorněn třemi X, kdy každé X má sdělovat něco jiného a to žádný alkohol, žádné drogy a žádné cigarety (tak je aspoň SE chápán v našem hnutí a nebudu zde rozebírat další věci, které jsou s tím spojeny, byť ovšem s jinými než s NS lidmi, jako je vegetariánství, předmanželský sex atd.)." Tedy jinými slovy – SxE není o vegetariánství a tečka. A jestli to tak někdo má, tak nás to nezajímá, protože my si z SxE bereme jenom to, co se nám líbí a co se nám hodí.

Pseudo SxE, schizofrenie, plagiátorství
Ovšem jak uvidíme dál, tak on NS SxE není ani tak úplně o tom alkoholu a cigaretách. Posuďte sami: "Nemusíme být všichni abstinenti nebo nekuřáky, ale je potřeba trocha disciplíny – být silnější právě díky disciplíně…. SE říká život bez drog – což určitě každý normální nacionálně socialisticky orientovaný člověk bezvýhradně dodržuje. Lze však občas zaslechnout názor, že za drogy mohou být považovány i věci či prostředky jako alkohol a cigarety, což je dle mého názoru opodstatněné potud, pokud se člověk stane na těchto věcech závislý a nedokáže je kontrolovat…. Pokud chcete pít, tak s mírou a pokud ne, tak fajn – běžte si najít místo, které je vám bližší."

Tedy jinými slovy – ono X pro "žádný alkohol a cigarety" vlastně znamená, že alkohol a cigarety můžete, ale jen pokud se dokážete ovládat. Teprve když kouříte a pijete moc, tak nejste SxE. To je ale filuta ten Franěk! Straight Edge si tak podle něj může vlastně říkat každý, kdo nebere drogy (pro Fraňka a jemu podobné jde zřejmě o marihuanu, ale kdo ví – třeba by dovolil i jí, pokud se člověk dokáže ovládat) a nepije přes míru….

Když poprvé zazněly hlasy o tom, že náckové zkouší být SxE, reagovala na to HC komunita dost bouřlivě a objevily se i názory, že nácek může být nakonec vegetarián i abstinent, ale nikdy nebude SxE, protože etika SxE vylučuje nacistickou ideologii. Myslím, že teď už je jasné, že tato debata byla bezpředmětná. Fraňkovo pojetí SxE prostě žádným SxE není. Být SxE, ale při tom jíst maso a dát si sem tam nějaké to cígo a s kámošema v hospodě občas škopek… to je možná fajn pro nácky, ale s myšlenkou současného Straight Edge to nemá nic společného. Je to ale dobrý příklad toho, jak náckové nedokáží sami nic vytvářet a musí si své ideje "půjčovat“ všude kolem. A výtečně nám to ukazuje, že i když si "půjčí“ myšlenku, která je sama osobě pozitivní, v jejich pojetí stejně okamžitě degeneruje. Nacismus jako ideologie založená na nenávisti prostě nedokáže vytvořit nic pozitivního. Zato dokáže pozitivní hodnoty velmi dobře ničit.

Převzato z časopisu Firestorm a jeho přílohy o antifašistcké kampani Good Night White Pride

 

DOPORUČUJEME následující související články o historii, podstatě a současnosti SxE

Tentokrát jsme připraveni!
V posledních pár letech se u části neonacistů objevují sympatie s myšlenkami straight edge. Ale spojování myšlenek neonacismu a straight edge je jen špatným vtipem... Zběžný pohled do historie tohoto životního stylu nám ukazuje, že samotná podstata straight edge, jakožto pozitivní síly, stojí proti všemu, co neonacisté kdy zastávali a zastávají.

Čistá mysl X shnilá mysl
Naše postoje jsou odlišné, než se je snaží prezentovat média a jak klišovitě rádi používají neonacisté. Nechceme pokaždé sahat k reakcím na přihlouplé hesla, které se objevují na naši stranu. Řada z nás odmítá jakékoliv drogy, především tvrdé, ale i měkké, jakožto zcela zbytečné pro náš život. Stavíme se proti jakémukoliv šíření a dealerství drog.