Sobota 2/10/2010

Marcus Tullius Cicero ke krizi a státu

Je to asi zvláštní, ale již 55 před n.l. pronášeli zastánci státu stejné proslovy, jaké slýcháváme dnes od politiků a zastánců reforem a šktů. Ale možná to zvláštní není a ukazuje se, že stát byl vždy pozlátko pro nadvládu elity nad většinou.

"Rozpočet by měl být vyvážený, státní pokladna by se měla znovu naplnit, veřejný dluh by se měl snížit, arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem, pomoc cizím zemím by se měla omezit, pokud Řím nemá přijít na mizinu. Lidé se opět musí naučit pracovat namísto toho, aby žili z veřejné podpory."
(Marcus Tullius Cicero v roce 55 před n. l.)

A jak nakonec dopadl slavný Římský stát?
Caesarův pokus o institucionální zakotvení své samovlády však neuspěl. Krátce po svém jmenování doživotním diktátorem padl o březnových idách roku 44 př. n. l. za oběť republikánskému spiknutí v senátu vedenému Brutem a Cassiem. V roce 31 př. n. l. zvítězil Octavianus nad Marcem Antoniem v námořní bitvě u Actia. Nedlouho poté spáchali Marcus Antonius a Kleopatra sebevraždu. Tím skončilo období občanských válek a zároveň byla pohřbena i římská republika. V roce 27 př. n. l. se Octavianus na oko vzdal veškerých svých mimořádných pravomocí a vyhlásil obnovu republikánské ústavy.