Středa 8/10/2008

Loikaemie: Join the Underground tour

www.antifa.czNěmecká kapela Loikaemie je legendou na německé antifašistické scéně. Ačkoli se činnost Antifašistické akce (AFA) nechce zaměřovat jen na subkultury, rozhodně se před nimy nechceme uzavírat. Proto jsme měli dlouhodobě zájem o zorganizování vystoupení Loikaemie v Čechách.

Když bylo zrušeno jejich jarní turné kvůli nemoci bubeníka, doufali jsme, že k nám kapela brzy přijede v náhradním termínu. Přesně to se stalo a Loikaemie se v Praze objevila ve čtvrtek 2. října v klubu Rock Café.

Brána se otevřela

Při vstupu na koncert uvítalo navštěvníky upozornění, že v naci(onali)stických hadrech typu Thor Steinar, Grassel, Resistance, Bohemia Czech Wear apod. nejsou vítáni. Nikoho to však neomezovalo, jelikož všichni věděli, na co přišli.
Jako první nastoupili na pódium slovenští Rozpor. Kapela zahrála i přes to, že se její zpěvák zotavuje z útoku dvou neonacistů, kteří ho týden před akcí napadli tyčemi. Nezdálo se však, že by ho útok jakkoli vyvedl z míry. Namísto toho odzpíval celý koncert a tradičně hýřil vtipem.

Ostatně, ještě v samotný den útoku Rozpor zahráli jako support před jinou antifašistickou kapelou - Stage Bottles.
Rozpor hrají klasický hrubý street punk, který se na akce podobného druhu skvěle hodí. Nicméně zde se museli vyrovnat s pozicí předkapely, která se vždy potýká s faktem, že lidé čekají na hlavní hvězdu a nevěnují předkapele takovou pozornost.

Nicméně i když bylo prvotní přivítání spíše vlažné, postupem doby se lidé osmělili a s refrémem závěrečného hitu Až do konca života vypomohla kapele velká část sálu. Rozpor následně sklidil zasloužený potlesk.

Zkopnem bosí hnízda vosí

Atmosféra zhoustla, když na pódium nastoupila Loikaemie. Sál se zaplnil a bylo vidět, že se lidé na vystoupení německé legendy skutečně těší. Kapela tuto atmosféru bezezbytku využila a jejich nasazení se zdálo nevyčerpatelné, přičemž bylo zřetelně vidět, že všechny členy kapely jejich vystoupení baví. Pryč byla únava z jejich evropského turné, při kterém např. hráli v italské Girone pro 2500 lidí, španělském Madridu pro 600 a naopak v italském Turíně jen pro 20 lidí.

Lidé se dostávají do varu, především ti v předních řadách. Z pódia zaznívá "Jsme Loikaemie a nehrajeme pro žádný čuráky ani nácky, hrajeme jen pro skins a pankáče – Wir Sind die Skins!", na což lidé reagují souhlasným řevem a potleskem. Největší ohlas má ale samozřejmě jejich kultovní song "Good Night White Pride", který odehrávají uprostřed svého setu. Jakmile zazní jeho úvodní tóny, publikum nadšeně reaguje – nad hlavami davu se objevují šály s emblémem Good Night White Pride (GNWP), řada lidí se věnuje stage divingu a při refrénu zpívá s kapelou celý sál. Tento hit zazní ještě v přídavku, který si v závěru obecenstvo vymohlo. Skandování Good night – white pride! nepřestává znít ani po skončení písně a kapela se nechává strhnout a žene publikum k dalšímu a dalšímu skandování, které nakonec odmění uznalým potleskem.

Loikaemie hrála dobře hodinu a půl. Další přídavek se však nekonal, protože udeřila tzv. policejní hodina. V tu dobu doráží do klubu skupina policistů měřit hluk. Když vidí, že produkce již skončila, zamávají měřičem hluku ve vzduchu a odcházejí. Před klubem se pak jeden z policistů při vyplňování papírů ptá "Co to bylo dneska vlastně za koncert?". Jeden z vycházejících skinheadů mu s kamennou tváří odpovídá: "Helenka Vondráčková". Uznale pokývá hlavou a jde do tmavé noci "pomáhat a chránit". Náladu čtvrteční noci nepokazila ani tramvajová strkanice několika skinheads s chorvatskými nacistickými chuligány, kteří se ve své tuposti nedokázali rozhodnout zda je jim milejší klubová rivalita nebo rasová jednota. Kdyby tak tušili, že předseda nacizoidní Dělnické strany (DS) Vandas bude jen den poté kritizovat českou poliici za nečinnost vůči jejich řádění, pravděpodobně by se vybili někde jinde.

Co říct k celému koncertu?

Byl to příjemný večírek. V zaplněném Rock Café jste mohli potkat stoupence různých subkultur (zejména samozřejmě skinheads), ale zdaleka nejen je. A o to přesně jde - antifašismus tady není jen pro někoho. Jedna skupina ovšem na koncertě (ne)chyběla. Skupina rádoby "apolitiků", tedy těch, kteří si svou apolitičnost představují jako směs pivního nacionalismu, odporu vůči "levici", kterou sice nedokáží definovat, ale za to ví, že jsou určitě proti, a občasného lezení do zadku náckům. Ty ovšem nikdo rozhodně nepostrádal.

Díky jejich absenci ovšem na tomto koncertě chyběla ještě jedna věc – opilecká agrese a macho pózy, které neodmyslitelně patří k vystoupení kapel z této rádobyapolitické scény. Celá akce se tak stala živoucím důkazem toho, jak má v praxi vypadat ona pověstná "unity". Potěšující na koncertě bylo množství mladých skins kteří přijali myšlenku antifašismu za svou, o čemž svěčily jejich nášivky SHARP a placky GNWP. Co jiného než antifašistický postoj může být pro ně zbraní při očistě jejich kultu od nacistické špíny.

Loikaemie: Good Night White Pride

Minirozhovor

Kapela přijela do Prahy na konci svého turné, takže už byli všichni dost unavení. Přesto byli ochotni si s námi popovídat. Nechtěli jsme je zbytečně zdržovat, takže výsledkem je pouze mini-interview, nicméně doufáme, že i tak vás zaujme. I když kapelu provází pověst rváčů a troublemakerů (a jejich vzhled tomu rozhodně napovídá), jako organizátoři jsme měli možnost je poznat jako nesmírně milé a vstřícné lidi, kteří na nás zanechali velmi pozitivní dojem. Doufáme, že v budoucnu budeme mít možnost vidět je v Čechách častěji.

Jak dlouho už jste na turné? A jak vůbec vaše turné vypadalo?

Jedeme už třetí týden. Začínali jsme v Německu, pokračovali jsme do Francie, pak do Španělska, zpátky do Francie, dva koncerty v Itálii, Švýcarsko a teď Praha. Máme před sebou dva poslední koncerty v Německu a pak hurá domů. Už se docela těšíme. Jinak turné se povedlo, jen v Itálii nepřišlo moc lidí. Ale tam jsme hráli poprvé, tak se to dá pochopit.

S kým jste na turné hráli. Upřednostňujete hraní s "velkými" kapelami, nebo máte radši místní "malé" bandy?

Hrajeme v podstatě vždycky s místními kapelami. Ty takzvané "malé" kapely jsou většinou mnohem vstřícnější a přátelštější, než ty "velké", které si udržují odstup a nezřídka se chovají vysloveně arogantně.

A když hrajete doma v Německu? Tam je asi situace jiná, ne?

Popravdě není. V Německu je jen velmi málo kapel, se kterými hrajeme. Rozuměj, kapel co hrají podobný styl muziky jako my je tam dost a řada z nich by si s námi klidně zahrála, ale my nechceme hrát s nimi. My máme dost jasné postoje a názory a těmhle kapelám je úplně jedno s kým hrají, nebo s kým se kamarádí.

No a jsou nějaké kapely, které máte vysloveně rádi a které byste doporučili?

Momentálně mně nic nenapadá, i když pár mladých lokálních bandiček by se našlo.

Myslíš, že jsou vaše postoje problémem?

Hrajeme song Good night white pride a tím pádem jsme pro spoustu lidí v Německu prostě moc doleva. Ale když někde hrajeme, vždycky na nás chodí hodně lidí, takže tohle je v pohodě.

A jste "moc doleva"?

Hele já nevím, pro naši subkulturu asi ano, i když my sami se tak moc necítíme. Rozhodně bychom asi nemohli říct, že jsme nějaká anarchistická kapela, i když je dost věcí, které máme společné. Kapela která je skutečně levicová jsou asi Stage Bottles. Mimochodem, to je dobrá kapela z Německa, kterou bychom mohli doporučit. Taky Freiboiter. Vidíš, nakonec dáme pár kapel dohromady!

Nějaká slova na závěr?

Díky moc za možnost zahrát si v Praze. Celá akce byla fakt perfektně zorganizovaná, takže velký respekt všem co se na tom podíleli.

Profily kapel na myspace.com

Loikaemie

Rozpor

Text kapely Rozpor "Až dokonca života"

Proti fašizmu až do konca života, až do konca môjho života.

Ťažko znášam, keď fašista sedí v krčme, do ktorej chodievam aj ja.
Ešte viac ma sere, keď sa niekto z mojich známych fašistu zastáva.
Nemôžem sa už ďalej dívať na fašistu, čo sa hrá na kamaráta.
Fašisti sa snažia dostať do každej sféry života, aj medzi nás.

Ref: Až do konca života, až do konca života budem antifašista.

Neznesiem, keď sa fašista vyskytuje v meste, v ktorom bývam aj ja.
Dosť ma sere, keď fašista existuje v krajine, kde žijem aj ja.
Fakt mi vadí, keď fašista žije na svetadieli, na ktorom aj ja.
Hnev ma chytá, keď fašista dýcha vzduch na planéte, na ktorej aj ja.

Ref: Budem antifašista, budem antifašista až do konca života.

Žijem dušou, ale aj hlavou, tak poď so mnou touto cestou.
Skús žiť život bez predsudkov a nenáviď fašistov.

Fotogalerie z akce: