Pondělí 23/1/2006

Kterak se vlastenci klaněli štěrku

www.antifa.cz21. ledna vyvrcholil mediální rozruch kolem provokace Národní strany (NS) v Letech u Písku. Ve zkratce šlo o „památník obětem války“ - čtyřtunový kámen s nápisem „Obětem“, který se NS rozhodla umístit kousek od prasečáku stojícího na místě bývalého romského tábora. Tímto aktem měla podle svých proklamací NS ušetřit státu 800 mil., což je cena na kterou odhadla firma vlastnící prasečák náklady na jeho přesunutí jinam. Tento tah přinesl pro NS své ovoce v podobě vysokého mediálního zájmu a strana se tak dostala na celý týden do hlavních zpravodajských relací a denního tisku. Úmysl NS pochopitelně neunikl pozornosti různých nevládních organizací, které jednohlasně vyjadřovaly odpor proti umístění provokativního kamene. 16. ledna se na kameni objevil nápis a o tři dny později ho obec nechala ve spolupráci s knížetem Schwarzembergem odvézt jinam a schovat. „Národní síly“ ve snaze zachovat si tvář, však přesto svůj pietní akt k uctění obětí války na hromadě opuštěného štěrku uskutečnily. Chronologický vývoj skandálu kolem aktivity Národní strany v Letech u Písku.

Fašo – bus přivezl účastníky v sobotu chvilku po desáté dopoledne a ti se poté v počtu cirka padesát kousků vydali husím pochodem ke své památné štěrkové hromádce. Ve stejnou dobu se o kilometr dál u Romského památníku shromáždila skupinka kolem osmdesáti lidí, ovšem včetně novinářů, místních zastupitelů a zevlujících tajných. Po obvyklých mediálních formalitách, vyjadřování větší či menší nevole vůči fašistům z NS, se odštěpila skupinka patnácti lidí v čele s aktivistou Marcusem Papem a šla představitelům NS podle svých slov „něco vysvětlovat“. Právě Pape se nechal v sobotních lidovkách slyšet, že chce s NS diskutovat a vysvětlit jim o co vlastně v Letech jde. Po příchodu na místo se vzápětí slovně pustil do polemiky s právě řečnící předsedkyní Edelmannovou, načež byl párkrát pošťouchnut ochrankou a za hysterického křiku Sedláčka odveden policisty, kteří ho posléze odvezli na nedalekou fízlárnu. Ze strkanice média klasicky vytvořila AKCI, ale přesto byli novináři dost zklamáni nízkou intenzitou konfliktu. Podle mě si ale Pape sám chtěl přihřát svou mediální polívčičku – měl s sebou i svého osobního kameramana, který zaznamenával jeho monolog celou cestu lesní cestou k fašounům. To, že se stal „hrdinou“ dne byla pravděpodobně dopředu připravená strategie. Německý neonacista zaútočil na české vlastence :-)

Samotné shromáždění NS se neslo v klasickém duchu. Edelmannová nás upozornila na to, že ten kdo ukradne památník českých vlastenců je neonacista, na což starosta Letů, na kterého obvinění z neonacismu padalo, zíral vcelku překvapeně. (Po akci si evidentně oddechl, že už je „to“ za ním.) Stejně tak Pape byl večer na stránkách NS označen jako „německý neonacista, která napadl české vlastence při pietním aktu.“ Složení účastníků působilo dojmem mezi zájezdem domova důchodců a exkursí chovanců Jedličkova ústavu. Fašisté a náckové si trapnost situace možná uvědomovali, proto chvíli po konfliktu sešikovali své árijské atlety a atletky a vydali se opět husím pochodem zpět směrem k Fašo – busu. V průvodu nechyběly klasické „hvězdy“ naší nacionalistické scény, jako Skácel, Kopal, Christov atd.

NS neponechala nic náhodě a akci si nechala ohlídat soukromou bezpečnostní agenturou, jejíž zaměstnanci a zaměstnankyně jsou pravděpodobně politice strany velmi nakloněni. Každý z fírerů (a fírerek :-) měl přiděleného jednoho bodyguarda, který je hlídal a dělal jim oporu při sunutí po zledovatělé cestě. Poté co se NS odklouzala pryč, snesla se nová sprška mediálních vyjádření od senátora Štětiny, Fedora Gála a několika dalších lidí na téma, jak si policie mohla dovolit zatknout Papeho, když do něj Sedláček strčil první. Celá kauza měla pokračování v neděli, kdy byla hlavním tématem televizních diskusí.

Protest proti NS podpořila řada Romských aktivistů (Giňa, Veselý, Holomek, Samko, Balážová, Růžička), politiků, lidí angažujících se v občanském sektoru (Šiklová, Hybášková, Karásek, Gál, Štětina, Cakl) a pár jejich přátel a příbuzných.

Je skoro k nevíře, jaký prostor věnovala média akci a přípravě na ni. (Přímé vstupy od hromady štěrku atd.) Ale už v pátek bylo jasné, že vítězem mediální bitvy se stala NS, která provokací s patřičným humbukem podpořila svoji rozjíždějící se volební kampaň. Závažný je také fakt, že skoro všechny zpravodajské servery musely briskně rušit celá diskusní fóra, kvůli „vulgárním a rasistickým příspěvkům“ a NS se podařilo podle slov Edelmannové získat přes tři sta žádostí o členství během jediného týdne.

Je otázkou, jaká forma protiakce by byla na místě vůči fašistické „pietě“ a zpětně mě napadá je asi nechat být – ať si mrznou u své opuštěné hromady štěrku. Trochu mne překvapila neúčast Sládka, který jde do voleb jako hlavní kandidát Národní koalice za Moravu (složené z Národní strany, Republikánů Miroslava Sládka a Českého hnutí za národní jednotu), což může být dobré znamení blížícího se konfliktu mezi NS a RMS, který předvídá Tomáš Netolický ve svém článku „Na ultrapravici to zase jiskří“.

NS se jistě bude snažit naplno využít mediální zájem a pravděpodobně nám do budoucna nachystá ještě další podobné chuťovky, pokud se do té doby neutopí ve svých vlastních rozporech. Sobotní akce mě ale přece jen naplňuje trošku optimismem. Skupinka matlalů a tupců, kterou NS zmobilizovala, působila spíše směšně, než hrozivě.

Fotogalerie z akce v Letech:

FOTO 01: Romáci a účastníci protiakce

FOTO 02: Všudypřítomná tajná policie

FOTO 03: Nasraní zastupitelé Letů

FOTO 04: Předsedkyně Edelmannová

FOTO 05: Ochranka

FOTO 06: Novináři

FOTO 07: Kučera a Kopal s ochrankou, ostatní účastníci pochodu

FOTO 08: Marcus Pape (vpravo) se hádá se členem ochranky těsně před konfliktem

FOTO 09: “Vysmahni zmrde!” Sedláček řve na Papeho, jediná akční fotka…ale stihnul jsem mu dát aspoň štulec loktem pod žebro :-)

FOTO 10: Volební lídr Skácel s ochrankou, nedávno se zúčastnil demontrace na podporu známého popírače holocaustu - Davida Irvinga

FOTO 11: V čele NS pochodu šel také Tomáš Osený z Prahy (šála ACS), který je podmínečně odsouzený za napadení Roma a účastní se demontrací Národního odporu (naposledy 1.5. 2005 v Brně)

FOTO 12: Strejda šlape pomalu, ale jistě…do 19. století

FOTO 13: Účastníci pochodu

FOTO 14: Republikán Christov se svou chotí

FOTO 15: Pán z okruhu Národní strany, který fotil a fotil…

FOTO 16: Policie peníze má – další tajní policisté

FOTO 17: Fedor Gál si nechává připálit cigaretu od přítomného antifašisty

FOTO 18: Mapka jasně ukazuje, že prasečinec stojí na místě původního sběrného tábora