Čtvrtek 4/2/2016

Jak média vytvářejí stereotypy (nejen) o migrantech

Udělejte si obrázek o úrovni českého zpravodajství. Můžete porovnat českou verzi a její originální předlohu na konci tohoto textu. Už jen samotný název, kdy je onen útočník označován za migranta, je samozřejmě prohřešek proti novinářské etice i zdravému rozumu.

 

Pokud je člověk tzv. arabského vzezření samozřejmě nemusí být  migrant. Takové označení má ve čtenáři vyvolat dojem spojení určitého vzorce chování a chápat jedince jako součást určitě homogenní skupiny. Případů, kdy někdo někoho obtěžuje v metru (můžeme se o tom často přesvědčit na kamerových záběrech z pražského metra), je mnoho, ale nikdy se nedočtete, že „etnický Čech obtěžoval ženu. Asi by nám takové pojmenování přišlo nesmyslné, přestože případů, kdy bílý muž, etnický Čech obtěžuje nebo útočí na lidi v metru, je mnohem více, než kolik jich zatím obtěžovali migranti. Pokud se něčeho dopustí Čech je posuzován jen jako jednotlivec — našinec, jeden z našeho národa. Pravda, pokud se „nevyčleňuje z naší slušné společnosti" tím, že je bezdomovec, fotbalový chuligán, narkoman, apod. Změna vnímání nastane když člověka označíte jako imigranta nebo Roma. Hned se takový případ posuzuje jinou optikou. Optikou kolektivní a není pak daleko ke koletivní vinně s kterou má (nejen) Evropa nejednu trpkou zkušenost. Česká verze článku je zarážející i v tom, jak nekriticky přijímá evidentně zaujaté stanovisko Toma Rotha, který video natočil.

V závěru článku ho navíc titulují křestním jménem Tom, což opět ve čtenáři vyvolává dojem, že je vlastně jedním z nás. Není to konflikt mezi Tomem a dejme tomu Ahmedem, ale mezi naším Tomem a cizím barbarem, který, jak už je v povaze těchto necivilizovaných barbarů, obtěžuje naše ženy (bílí muži z naší skupiny totiž ženy neobtěžují) akvůli kterým se naše matky bojí vycházet na ulici (jestli ony se nebojí vycházet na ulici spíš kvůli tomu, jak je strašíme my i televize — bojí se migrantů, fotbalových fanoušků a kdo ví koho ještě).

Originál článku na webu britského deníku Daily mail  také operuje s pojmem migrant, za což zaslouží výše zmíněnou kritiku, ale rozdíl v novinářské práce a snaze vyváženě informovat oproti české verzi je zřejmý. Navíc ale pozorný čtenář zjistí důležitou věc. Česká verze záměrně lže a manipuluje s fakty. V české verzi se totiž dozvíme, že Tom Roth říká: Ve stanici jsem volal policii, ale ta řekla, že nemůže nic dělat." V originálu se ovšem dozvíme, že říká, že „policii ani nevolal, protože jeho přátelé mu mnohokrát řekli, že policie jen řekne obětem, že s tím nic nemůže dělat". A mnichovská policii prohlašuje, že "o videu ví, po útočnících už pátrá a v případě, že se cokoli takového stane, by je lidé měli kontaktovat, protože se na místo problému dostanou v řádu minut". Podstatný rozdíl, že? Řekne nám to něco i o Tomu Rothovi samotném, tedy to, že je blbec. Ale česká verze ho cituje jako důvěryhodný zdroj a nešťastného soucitného „našeho“ hrdinu. Navíc sám Roth uvádí, že to byli „čtyři žadatelé o azyl“, na což mnichovská policii dost logicky reaguje, že to jsou v této fázi pouze nepodložené spekulace.

 

Originál článku z deníku Daily Mail Shock video sparks police hunt in Munich for migrant men who 'beat up two pensioners who tried to stop them from groping a woman on the subway' a česká online verze Novinky.cz Bránil ženu před obtěžováním, migrant ho zbil nebo screen článku.

 

Přišlo emailem.