Pondělí 15/12/2008

Jak je důležité míti Filipa

www.antifa.cz

Není možné si nevšímat, jak variabilní je hodnocení a pojímání radikálních antifašistů ve veřejných výstupech českých neonacistů. Víme už, že jsme zároveň obrýlení uhrovití studenti, hrstka militantů, dvoučlenná organizace redaktora anarchistického časopisu a novináře MF Dnes, nebezpečný a dobře organizovaný protivník, zfetované děti, chuligáni pražských Bohemians 1905 nebo dokonce zvláštní tajný odbor BIS apod.

Tyto průběžné změny v pojetí toho, co a kdo jsou vlastně radikální antifašisté, jsou prokládány stesky na diskusním foru hooligans. Tam si především ve vláknech "Co vás momentálně bolí ???" a "Čo vás v poslednom čase najviac sere?" může dostatečně hbitý čtenář (administrátoři jejich příspěvky do pár hodin smažou) přečíst zprávy neonacistů od Plzně po Bratislavu, kde si navzájem lížou boule a modřiny po seznámení se s jednou z mnoha forem antifašistické agendy.

Nejednoznačnost veřejně manifestovaných názoru neonacistů na aktivity radikálních antifas vyplula napovrch v uplynulých dvou týdnech, kdy Antifašistická akce připravovala pochod v Praze. Hlavní štáb neonacistických sil začal zhruba deset dní dopředu svolávat blokádu antifašistické demonstrace. Zdaleka ne jen mezi neonacisty byly rozeslány SMS se zvacím textem. Týden před plánovanou akcí se neonacisté z Národního odporu a Dělnické strany na poradě svého politbyra po skončení demonstrace proti zrušení Dělnické strany ve Vysočanech rozhodli blokádu odvolat. Důvody byly dva, jednak nechtěli přitahovat k demonstraci Antifašistické akce více pozornosti, druhým důvodem bylo zjištění, že nemohou počítat s podporou velkého počtu neonacistických fotbalových chuligánů, kteří v den demonstrace dali přednost dlouho plánovanému turnaji. Zatímco první důvod je v zásadě pochopitelný, druhý jen ukazuje na fakt, že bez podpory nacizující části chuligánů si programově političtí neonacisté mohou o nějaké masivní pouliční akci nechat jen zdát.

V ten moment ale vznikl mezi neonacisty chaos, část si uvědomila, že v dnešní době posílat instrukce pro nenahlášenou de facto demonstraci pomocí SMS je nesmysl. Další část byla rozladěna z faktu, že o zrušení blokády se rozhodlo po vzoru Mnichovské dohody. O nich bez nich. Mezi ohlasy jasně vyčníval ten, dle vyjádření jednoho z aktérů o "vychrtném populistovi s ksichtem veverky", který "vše zkazil", jako by "nestačilo, že svévolně a populisticky" inicioval odvolání neonacistických protestů na litvínovském sídlišti Janov.

Zrodil se tedy plán, že naši neonacisté vytvoří jakési "afinitní skupiny", z nichž každá pročeše nádraží ve svém působišti a napadne každého, kdo by vypadal, že cestuje do Prahy na antifašistickou demonstraci. O tomto plánu se však zapomněli zmínit svým pěšákům, kteří tak celý týden obesílali, koho mohli, s dotazy, co se vlastně bude dít.

V mezičase se zrodil opravdu nápad hodný génia. V Praze se neonacisté sejdou hromadně ve Vysočanech a pak se rozdělí do menších skupin. Martin Franěk, majitel neonacistického Hatecore Shopu dokonce pro tuto příležitost upravil otvírací dobu a vyhlásil reklamní akci: tričko Anti Antifa a Good Night Left Side za 200 korun. Uvažující menšina si však uvědomila, že nápad, který se velmi neosvědčil loni při Křišťálové noci , by se příliš neosvědčil ani letos, takže hromadný sraz byl opět zrušen, což v neonacistických řadách způsobilo další zmatky.

Pražští neonacisté dokonce vymysleli ambiciozní plán, kterak během sobotního dopoledne objedou Mělník, Kralupy, Benešov a Beroun a odpoledne budou napadat antifašisty okolo pražského centra.

Dva dny před sobotní akcí pak proběhly ve znamení "Noci dlouhých nohou". Čtvrteční večer se totiž stateční vylepovači nálepek na trase antifašistického průvodu začali bát stínů a nakonec se raději rozhodli pro trénink svých sprinterských schopností. Sundání několika stovek samolepek Národního odporu do čtvrt hodiny po jejich vylepení pak už jen prohloubilo neonacistickou křeč a beznaděj. Páteční večer inspiroval Filipa Vávru k tomu, aby veřejně a silně opilý psal na hooligans věty jako "Pisu ta jakko idiot, le ted sem mohl lezet v nemocnici, jako kdokovli znas, a postavil bych se za bas jako za kohokoliv z brtarz protoze vas miluku bila rasa je mojea pujdu do vsech klidne sam". Otázkou ovšem zůstává, proč se do stínů, kterých se lekl, nepustil sám, což jak píše by klidně udělal. Možná chybělo pár promile. Zdaleka nejen sobotní kocovina způsobila, že z ambiciozního plánu zbyly trosky.

V Praze se sešla přibližně padesátka profláklých ksichtů, z nichž velká část už svých pět minut slávy na stránkách antifa.cz zažila. Starší se nedokázali vyhnout zadržení a perlustraci policií, mladší vedeni nedávnými útočníky na rabína si zašli v doprovodu uniformované i neuniformované policie do Hatecore Shopu na pár pivek na kuráž, poté se po skupinkách rozešli a zaznamenali tak jediný neonacistický úspěch toho dne. V metru strhli teenagerovi šálu (nikoli chuligánskou) klubu Bohemians 1905 a utekli.

Co se týče aktivit v dalších městech, bylo by nespravedlivé nezmínit se o akci brněnských nazichuligánů okolo JKG, kteří pečlivě pročesávali široké okolí rozjedu a poskytli antifašistům velké množství fotodokumentace. Zcela bezzubě vyzněla neonacistická snaha na Vysočině. Profesionální voják a neonacista Martin Hrach sice na hooligans naznačoval cosi o napadených antifašistech, ovšem my o ničem takovém nevíme. Pokud na severu k nějakým útokům došlo, nebyly to útoky na organizované antifašisty, ale maximálně na nějakého nádražního punkera nebo bezdomovce, obvyklé terče neonacistických hrdinů.

V neděli na stránkách Národního odporu vyšel článek Filipa Vávry, podepsaný poněkud nadneseně Redakce, který vzbuzuje podezření, že z alkoholu přesedlal na razantnější substance. Kromě zjevných, avšak exaktně obtížně prokazatelných fantasmagorií se v něm dočtete, že antifašistickou demonstraci navštívilo necelých 300 lidí. Tento výrok budete moci posoudit na připravovaných videích, pro začátek alespoň záběry z kamery, která snímala převážně čelo průvodu, nákladní vůz se soundsystémem, který není na většině záběrů vidět, jel přibližně na konci druhé třetiny průvodu. Na místě srazu bylo antifašistů podle našeho názoru minimálně 500, v průvodu pak o 200 až 300 víc, když se připojovali lidé, kteří se nechtěli nechat natáčet policií na místě srazu nebo v jeho době měli práci jinde, a kteří se opět odpojili před jeho zakončením.

Dodejme že akce Dělnické strany proti návrhu jejího zrušení se zůčastnilo týden před demonstrací AFA maximálně dvěstěpadesát neonacistů. A to přesto, že jde jistě o závažné téma a demonstrace DS byla vzhledem k faktu, že o kus dál probíhal kongres ODS, každý den opakovaně zmiňována prakticky ve všech médiích.

Ostatně nejlepší vizitku Vávrově vylhané fantasmagorii vystavili sami jeho spolubojovníci, když na fóru hooligans organizačně schopný aktivista z Prahy, signifikantně zároveň chuligán, o kterém se na stránkách antifa.cz také psalo, glosoval Vávrův článek slovy: "Fuck off todle prohlášení! Je to jen snůška populistickejch blábolů a z části jednoznačných interních lží! Zcela nehodné ODPORU! Co je moc, to je moc." a v zápětí si přisadila jedna z vůdčích osobností Autonomních nacionalistů. "Píčovina, doufam že to další weby slepě nepřevezmou."

Nakonec nezbývá než parafrázovat zakončení Vávrova mistrovského díla:

Víš leda prd, klidně po nás jdi, my ti reklamu klidně uděláme. A mezi tím můžeš jít hrát automaty do nějakého nonstopu, ze žárlivosti pronásledovat svoje náctileté přítelkyně, fackovat je a pak před nimi vzlykat, kouřit trávu, vymýšlet, že je ti v patách Mossad, ožírat se a organizovat dělání ramen na rodiny s dětmi ať už v Janově nebo kdekoli jinde.